,

تغییر در نحوه ارسال صورت معاملات فصلی در سال ۹۶

image01-3-1030x687-1030x687

صورت معاملات فصلی، خلاصه گزارش خرید و فروش‌های ثبت شده هر فصل به تفکیک می‌باشد. مختصراً عنوان می‌شود اشخاص حقیقی (تمامی افرادی که دارای شناسه اقتصادی هستند) می‌بایست در صورتحساب فروش، شماره شناسه اقتصادی خود و خریدار معامله را وارد نمایند. تمامی دستگاه‌های اجرایی نیز به عنوان اشخاص حقوقی موظفند گزارش کامل معاملات و صورت پرداخت‌های فصل را تا حداکثر تا یک ماه و نیم از شروع فصل جدید، از طریق پورتال سازمان یا در قالب فایل‌های نمونه، به سازمان امور مالیاتی مربوطه تحویل نمایند.

ارتقای سلامت اقتصادی جامعه، پیروی افراد از رویه یکسان و نظم و انضباط مالی، از دلایل لزوم اجرای آئین نامه ارسال صورت حساب فصلی می‌باشد. این نظم و انضباط در رویه ارسال صورتحساب معاملات، از زیرسازهای رشد اقتصادی کشور می‌باشد. جهت همکاری مؤدیان و تسهیل روند مذکور برای تمام مشمولین، تمهیداتی از سوی سازمان اندیشیده شده‌است. از جمله این تمهیدات می‌توان به ارسال الکترونیکی فهرست معاملات اشاره کرد.

طبق ماده ۱۶۹ اصلاحیه مورخ ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم، تغییراتی در ساختار بسته‌های دریافت اطلاعات صورت معاملات فصلی در اقلام گزارش خرید، فروش، پرداخت قرارداد، دریافت قرارداد، صادرات، واردات، حق العمل کاری، حمل و نقل بار، حمل و نقل مسافر، بیمه و قرارداد اجاره صورت گرفته‌است.

از ابتدای سال ۱۳۹۶، جهت ارسال صورت گزارش‌ها، تغییرات گسترده‌ای در جزییات نرم افزار آنلاین و آفلاین سامانه مالیاتی ایجاد شده است. ارسال صورت‌های مالی برای سال‌های ۱۳۹۵ و قبل از آن به همان روال گذشته می‌باشد و آئین نامه جدید از ابتدای سال ۱۳۹۶ لازم الاجراست.

آئین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ در دو فصل و ۱۹ ماده به شرح زیر ارائه شده است:

فصل اول:

فصل ۱ با یک ماده متشکل از بندهای مختلف، به تشریح اصطلاحاتی حول آئین نامه مذکور می‌پردازد.

فصل دوم:

فصل دوم با ۵ ماده، به موضوع ثبت‌نام و تبصره‌ها و توضیحات مربوط به آن می‌پردازد.

طبق ماده ۲، اشخاص حقیقی و حقوقی، مکلفند در چارچوب ضوابط این آئین نامه، واحد اقتصادی خود را ثبت نام نمایند. (با این توضیح که ثبت‌نام‌هایی که قبل از پایان سال ۱۳۹۴ انجام شده‌اند، مورد قبول سازمان بوده و نیاز به تغییر یا تجدید ندارد).

طبق ماده ۳، باید برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، ثبت‌نام جداگانه در نظام مالیاتی انجام شود. لازم به ذکر است در صورتی که مؤدی بیش از یک محل دارای مجوز برای فعالیت داشته باشد، یکی از این محل‌ها به عنوان محل اصلی فعالیت معرفی شده و سایر، به عنوان شعبه در نظر گرفته خواهد شد. چنانچه مؤدی خودش یک محل را به عنوان واحد اصلی معرفی نکند، سازمان به تشخیص خود، یکی از مکان ها را که دارای فعالیت بیشتری است، به عنوان واحد اصلی انتخاب می‌کند. چنانچه در یک مکان چند شغل یا فعالیت صورت میگیرد، باید فقط یک ثبت نام برای کلیه فعالیت‌ها انجام شود.

ماده ۴ در مورد شرکت‌های سهامی اظهار می‌دارد، در زمان ثبت‌نام مشاغل مشارکتی (قهری یا اختیاری)، یک ثبت نام در سیستم سازمان انجام شده و اطلاعات شرکا و نسبت سهم هر شریک اعلام شود.

طبق ماده ۵، تمامی مشمولین ثبت‌نام مکلفند هرگونه تغییر از جمله انحلال، تعطیلی فعالیت، تغییر نام، تغییر شغل، تبدیل فعالیت انفرادی به مشارکتی و تغییر سهم شرکا و امثالهم را به سازمان اعلام نماید.

طبق ماده ۶ نیز، سازمان امور مالیاتی موظف است برای تمامی ثبت نام هایی که در سیستم صورت گرفته است، شماره اقتصادی و کارت شناسایی اقتصادی صادر نماید.

طبق ماده ۷ عنوان شده است تا مادامی که برای واحد اقتصادی به هر دلیلی شماره اقتصادی صادر نشده است، می‌توانند از شماره ملی، شناسه ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی خارجی استفاده نمایند. چنانچه شخص حقوقی قبلا ثبت نام کرده و شماره دوازده رقمی دریافت نموده است، تا زمان دریافت شماره اقتصادی جدید، می تواند از شماره اقتصادی مذکور استفاده نماید.

فصل سوم:

ماده ۸ در راستای نحوه صدور صورتحساب و استفاده از شماره اقتصادی، بیان می کند تمامی مؤدیان موظفند برای فروش محصول (کالا یا خدمات) شماره اقتصادی خود و خریدار را بر روی تمامی صورتحساب‌ها و اسناد مربوطه درج نمایند. لازم به ذکر است مشاغل کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل، پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع و جنگل ها، باغات و اشجار از هر قبیل و نخیلات، مکلف به ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی نمی‌باشند. لذا چنانچه در معامله ای، خریدار یکی از مشاغل مذکور باشد، نیازی به درج شماره اقتصادی وی در صورتحساب نمی باشد.

فصل چهارم:

مواد ۹ الی ۱۲ در مورد ارسال فهرست معاملات تعیین می‌کند اشخاص ذیل مشمول ارسال گزارش معاملات می‌باشند:

 • کلیه اشخاص حقوقی
 • صاحبان مشاغلی که بر حسب نوع و حجم فعالیتشان، در گروه اول موضوع ماده ۲ آئین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون دسته بندی می شوند.
 • صاحبان مشاغلی که شامل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده می شوند.

اشخاصی که در این ماده ذکر شده اند، با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب وزیر امور اقتصادی و داریی، قابل تغییر می باشند.

طبق ماده ۱۰، اشخاص مشمول طبق ماده ۹، مکلفند فهرست معاملات خود را مطابق اقلام اطلاعاتی مندرج در سامانه معاملات ثبت نمایند. این ثبت باید حداکثر در هر فصل تهیه و تا یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل، در سامانه سازمان انجام شده و یا به صورت لوح فشرده به سازمان تحویل داده شود. چنانچه پایان سال مالی واحد اقتصادی، در یکی از فصل‌ها باشد، برای فصل مذکور، دو فهرست فعالیت اقتصادی تنظیم و ارسال می شود. طبق تبصره ای، سازمان می تواند تمام یا برخی از مشمولین را مکلف کند که فهرست معاملات خود را به تفکیک هر صورتحساب، از طریق درگاه اینترنتی سازمان برای سامانه معاملات ارسال نمایند. همچنین اگر معاملات به صورت ارزی انجام شده باشند، باید اطلاعاتی همچون مبلغ ارزی، نوع ارز، نرخ برابری ارز یا نرخ ارز مورد معامله و معادل ریالی معامله انجام شده در صورتحساب ها و اسناد درآمدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی، قید شود. سازمان می تواند بنا به موقعیت، در راستای تسهیل ارسال فهرست معاملات، با موافقت ویزر امور اقتصادی و دارایی بازه زمانی دریافت اطلاعات را افزایش داده و یا روش دریافت اطلاعات را تغییر دهد.

ماده ۱۱ بیان می کند در معامله خرید محصول از یکی از مشاغلی که در ۸ اعلام شد، نیازی به درج شماره اقتصادی فروشنده در صورتحساب نمی باشد و مؤدیان می توانند اینگونه معاملات را به صورت مجموع اعلام نمایند.

ماده ۱۲ نیز به الزام درج شماره کوتاه اظهارنامه گمرکی و کد گمرک ترخیص کننده و شماره اختصاصی اشخاص خارجی، اشاره دارد.

فصل پنجم:

فصل پنجم با ماده شماره ۱۳ به بیان موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات می پردازد. موارد زیر، مکلف به ارسال فهرست معاملات نمی باشند:

 • خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهاردار
 • خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه
 • سود و کارمزد و جریمه های بانک ها، صندوق تعاون، صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، موسسات اعتباری غیربانکی مجاز و صندوق های قرض الحسنه
 • سود سهام و سهم الشرکه
 • حق عضویت اعضاء مجامع حرفه ای، احزاب و انجمن ها و تشکل های غیردولتی دارای مجوز از مراحع ذی صلاح
 • کمک ها، جوایز و هدایای بلاعوض
 • مبالغی که تحت عناوین جریمه و خسارت، انواع عوارض و مالیات (به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده ) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه های اجرایی پرداخت میگردد
 • حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب قانون مالیات های مستقیم
 • وجوه پرداختی بابت حق نگهداری (شارژ) ساختمان محل فعالیت و ابونمان های پرداختی

فصل ششم:

فصل شامل مواد ۱۴ تا ۱۹ با عنوان سایر مقررات، بدین شرح می باشد:

طبق ماده ۱۴، در معاملاتی با مبلغ کمتر از ۵% مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، لزومی به درج شماره اقتصادی فروشنده در فاکتور خرید نمی‌باشد.

طبق ماده ۱۵، تبیین فرایند ارسال و دریافت اطلاعات معاملات محرمانه متناسب با وضعیت ارسال کننده و ماهیت اطلاعات، با هماهنگی دستگاه اجرایی ذیربط و موافقت سازمان انجام خواهد گردید.

طبق ماده ۱۶، ارسال مجدد اطلاعات معاملاتی که در چارجوب آئین‌نامه موضوع تبصره ۵ ماده ۱۶۹ مکرر قانون قرار دارند، لازم نمی‌باشد.

ماده ۱۷ به موارد بطلان شماره اقتصادی شامل عواملی از جمله فوت اشخاص حقیقی، پایان فعالیت، صدور حکم قضایی و سایر اشاره دارد.

ماده ۱۸ به جرم مبنی بر عدم انجام تکالیف معین در این آئین نامه اظهار داشته و در ماده ۱۹، به مبلغ متناسب با هر جرم اشاره شده‌است.

این آئین نامه از ۱/۱/۱۳۹۵ لازم الاجرا شده است.

,

در طرح مالی کسب و کارخود به چه مواردی باید توجه کنید:

شسیش

شاید مهمترین بخش طرح کسب و کار از نگاه متخصیصن کارآفرین و سرمایه‌گذاران بر روی استارتاپ‌ها بخش مالی آن یاشد. چرا که یکی از اهداف هر فعالیت اقتصادی کسب سود است و نحوه دستیابی به این سود، نیازمند برنامه ریزی مالی  دقیقی است که پیش­بینی بودجه، نظارت بر هزینه‌ها و درآمدها، چگونگی استفاده بهینه از سرمایه درجهت تولید سود مورد نیاز را داشته باشد. اکثر استارتاپ‌ها در ابتدا سود چندانی ندارندوضررده هستند. برنامه ریزی و بررسی‌های مالی بخش مهم و به عبارتی یکی از کلیدی ترین عوامل طرح کسب و کار است. چرا که اطلاعات این بخش هم در تصمیم گیری های شما به عنوان  مالک کسب و کار و هم در تصمیم گیری‌های وام دهندگان و سرمایه گذار موثر است.

دو مورد از مهمترین نتیجه های برنامه ریزی مالی،عبارتند از:

 • تعیین سود مورد انتظار و ریسک های مالی احتمالی
 • تعیین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح ( در چه زمانی به این منابع نیاز خواهد بود و نحوه بازپرداخت به چه صورت است)

مطالعات و بررسی‌های مالی یک کسب و کار شامل سه بخش است:

بخش سرمایه گذاری

شامل تفکیک سرمایه گذاری ثابت وجاری، نحوه تامین سرمایه (ساختار سرمایه گذاری)

برای این بخش باید، به پیشبینی آن چه که‌ در ابتدا هزینه می کنید برای گسترش استارتاپ خود بپردازید، اعم، فضای مورد استفاده، هزینه تجهیزات اداری و کاری، مجوزهای قانونی و غیره هزینه های ثابت هستند.

هزینه های جاری چون هزینه  مربوط به پرسنل بر حسب ساعت کاری و یا حقوق ثابت و یا پروژه ای،هزینه های تبلیغات و بازاریابی شرکت و توسعه آن ها،هزینه اینترنت و انرژی های مصرفی و عوارض مالیات و از این قبیل هزینه ها، در هزینه های جاری جای می‌گیرند که شما به آن می پردازید.

میزان تامین  سرمایه از وجوه وام بانک‌های مختلف یا سرمایه گذاری های خصوصی را مشخص کنید.

بخش فروش

شامل میزان تولید،میزان فروش، سودآوری

میزان تولید:

برنامه تولید شما در ابتدا باید مدون باشد، حتی اگر تولید شما کم باشد.پیش بینی  کلیه هزینه های تولید محصول اولیه وتبدیل به محصول نهایی را محاسبه کنید.پیش بینی برآورد میزان تولید در میزان سود نهایی شما موثر است.

پیش‌بینی فروش :

پیش‌بینی فروش بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی یک کسب‌و‌کاراست.امرحساسی برای کسب و کارهای در حال  شروع است. گاهی می‌توان از نقطه سر به سر به عنوان نقطه آغازین برای پیش‌بینی فروش استفاده کرد. در ابتدا میزان فروش ناشی از میزان شناخت اولیه خدمات شما وکشش آن در بازار است. تنوع خدمات و محصولات و میزان استقبال مشتریان را در طی استراتژی‌های فروش و بازاریابی خود پیش بینی کنید. پیش‌بینی فروش باید منعکس‌کننده استراتژی‌ها و اهداف کسب و کارتان باشد.

 محاسبه سود:

محاسبه سودآوری بیان کننده آن است که روندهای گام به گام شما در طی پیشرفت توسعه  کسب و کار شما سود آور است یا خیر. محاسبه سود، عامل مهمی در قیمت گذاری محصولتان است.

سود خالص از تفاوت میان فروش و کلیه هزینه‌های تولید، بازاریابی و اداری و.. بدست می آید وسود ناخالص از تفاوت میزان فروش و هزینه تولید.

توجه کنید پیش بینی سود درخواستی شما عامل مهم در تعیین قیمت محصول است.

ارزش های مالی و تجزیه و تحلیل نسبت های مالی:

شامل ترازهای مالی، برآورد مالی طرح کسب و کار و نقطه سر به سر

نقطه سر به سر نقطه‌ای:

نقطه سر به سر نقطه‌ای است که درآمد فروش با کل هزینه‌ها و مخارج برابر می‌شود، این نقطه  به شما در تعیین  نقطه شاخص رقابتی برای فروش کسب و کار کمک میکند. بررسی مداوم آن  در حین درآمدزایی می‌تواند برای ارزیابی نحوه و زمان توسعه کسب و کار و برآورد هر گونه مخارج اضافی بکار رود. از این حیث مطالعه و پیش بینی نقطه سر به سر برای سرمایه گذاران مهم است.

ترازنامه:

درهنگام راه‌اندازی یک کسب و کار باید به دارایی های مورد نیاز و سرمایه اولیه آن توجه کنید و از خود بپرسید چگونه‌ آنها را تامین خواهید کرد. با ایجاد ترازنامه مالی در ابتدا به پیش بینی میزان سود و زیان بپردازید. ترازنامه در پایان یک دوره مالی می گردد مثلا دوره مالی سالانه و در ترازنامه سه قلم اطلاعاتی دارایی، بدهی و سرمایه مشخص می‌گردد.پس ابتدا به بررسی مواردی که باید در ترازنامه بیاید می پردازیم:

داراییها:

به‌منظور افزایش ارزش شرکت یا بهره‌مندی از منافع حاصل ازعملیات شرکت خریداری می‌شوند. به دو دسته دارایی های ثابت و دارایی های جاری تقسیم می شود.  دارایی جاری به این معنی است که دارایی در طی یک سال مصرف خواهد شد و دارای قدرت نقدشوندگی  است و جریانات نقدی آن طی  یک سال ایجاد خواهد شد مثل نقد، حساب های دریافتی و فهرست موجودی محصولات شما می‌شود. داراییهای ثابت آن‌هایی هستند که انتظار می‌رود تا سودآوری آن برای بیش از یک سال باشد و دارای استهلاک هستند مثل داراییهای ثابت مثل تجهیزات، ساختمان‌ها و املاک و مستغلات.

بدهی‌ها:

وام ها و اوراقی که برای شروع کسب و کار خود دریافت می کنید و اجاره مکان و تجهیزات و حقوق معوقه از جمله بدهی ها هستند.

اظهار نامه درآمد:

اظهار نامه درآمد، برنامه‌ریزی درآمدها و هزینه‌های کسب و کار در یک دوره زمانی مفروض است(معمولا یک سال). برای تهیه اظهارنامه درآمد، سه فعالیت باید انجام گیرد:

پیش‌بینی و تخمین فروش، پیش‌بینی هزینه کالاها و پیش‌بینی سربار

پیش‌بینی جریان نقدی:

پیش بینی جریان نقدی عنصر مهم برای تصمیم گیری سرمایه گذاران برای علاقه مندی به طرح کسب و کار شماست، چرا که میزان اعتبار سنجی پروژه شما را مشخص می کند و برای پیش‌بینی دریافتها و پرداختهای کسب و کار شما استفاده می شود.این کار باعث می شود در شرایط  تغییرات بازار مالی شرایط خود را کنترل کنید و بدانید چه میزان طی مراحل مختلف توانایی تحمل بدهی  را دارید.

در جریان نقدی میزان دریافتنی‌ها، پرداختنی‌ها مربوط به خرید موجودیها و پیمانکاری، مقاطعه‌کاری،پرداختنی‌ها برای مخارج سربار،پرداختنی‌ها برای خریدهای سرمایه‌ای، بازپرداخت وامهای بانکی، قرضها و سرمایه‌گذاران و.. مواردی هستند که باید در نظر داشته باید.

, ,

رویکرد تبلیغات در بازاریابی کارآفرینانه باید چگونه باشد؟

dac

در دنیای پر تلاطم امروزی، هر پیش‌بینی و اقدامی بر مبنای آن، دارای تاریخ انقضای زودگذر است. سرعت پیشرفت علم، فناوری اطلاعات، جهانی شدن و تغییرات ناگهانی و مستمر، فرصت‌های بازار را در فراز و نشیب رقابت قرار می‌دهد. برای افزایش فروش، ارتقای ارزش برند و بهبود وضعیت حضور در بازار، باید از روش‌های مختلف بازاریابی استفاده کرد. روش‌های بازاریابی دیجیتال، بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی کارآفرینانه از روش‌های جدید بازاریابی در مسیر اهداف بازرگانی و اقتصادی سازمان است. ابتدا به بررسی ابعاد بازاریابی کارآفرینانه می‌پردازیم و سپس نقش تبلیغات را به صورت موردی مطرح می‌کنیم.

بازاریابی کارآفرینانه، از اشتراک دو حوزه بازاریابی و کارآفرینی به وجود آمده است. یعنی در این روش بازاریابی، باید به هر دو حوزه توجه نمود. نقش بازاریابی در کارآفرینی، برای کسب و کارهای کارآفرینانه، نقش حیاتی ایفا می‌کند و نقش کارآفرینی در بازاریابی، همان بحث نوآوری و روش‌های نو و خلاقانه است.  نکته قابل توجه، تفاوت بازاریابی  مرسوم با بازاریابی کارآفرینانه است. این تفاوت در چهار حوزه قابل بررسی می‌باشد که در قالب جدول زیر خلاصه شده‌است:

 

معیار بازاریابی مرسوم بازاریابی کارآفرینانه
جهت‌گیری استراتژیک مشتری گرایی (بازارساز) نوآوری گرایی (ایده ساز)
استراتژی رویکرد بالا به پایین

بخش‌بندی

هدف‌گذاری

موقعیت‌یابی

رویکرد پایین به بالا

هدف‌گذاری پایگاه محدودی از مشتریان

بسط بیشتر

روش آمیخته بازاریابی (۴p) تعاملی

تبلیغات شفاهی

فروش مستقیم

ارجاعات

اطلاعات بازار تحقیقات رسمی

سیستم‌های اطلاعات

شبکه‌سازی غیررسمی

جمع‌آوری اطلاعات

در ادامه مسیر بررسی تفاوت‌ها، دو نوع روش بازاریابی را در قالب استراتژی‌های معروف ۴p بررسی می‌کنیم:

معیار تأکید بازاریابی مرسوم تأکید بازاریابی کارآفرینانه
محصول کیفیت نوآوری
قیمت قدرت خرید مصرف کننده به عنوان عامل تعیین کننده در تعیین قیمت ارزش ایجاد شده بر مشتری (نه قیمت)
توزیع ابزارهای قدیمی ابزارهای جدید همچون اینترنت
ترویج تبلیغات دهان به دهان تبلیغات کلاسیک

همانطور که مشاهده می‌شود، در بازاریابی کارآفرینانه، ابزارهای جدید و استفاده از آن‌ها در جهت تبلیغات نقش پررنگی دارند. با تعریفی از تبلیغات، به ترکیب این روش با بازاریابی کارآفرینانه می‌پردازیم.

در روش تبلیغات، به شرکت‌ها و موسسات فرصت‌ساز مانند سایت‌های اینترنتی و رسانه‌های اجتماعی و جمعی،  هزینه‌ای بابت معرفی و نمایش محصولات شرکت (سازمان) به مشتریان فعلی و بالقوه، پرداخت می‌شود. در واقع می‌توان تبلیغات را تاکتیک و تکنیک‌های نفوذ در عقاید و افکار مردم نیز تعریف کرد. می‌توان شیوه‌ها و فوت و فن‌های ارائه یک تبلیغ را تکنیک‌های تبلیغات تعریف کرد؛ همچنین راه‌هایی را که بتوان تبلیغ را پیش برده و ادامه حیات آن را تضمین کرد و اثر بخشی خود را همچنان حفظ نمود، به عنوان تاکتیک تبلیغاتی تعریف کرد. تبلیغات به عنوان بخشی از فرایند بازاریابی، وظیفه معرفی محصولات را بر عهده دارد و چون هزینه بردار است، حائز اهمیت زیادی است.

از ادغام این دو مفهوم واضح است که منظور از روش‌های کارآفرینانه در تبلیغات، تبلیغات تلویزیونی و بیلبورد نیست. روش‌های جدید و نوآورانه تبلیغ، استفاده از فضاهای مجازی به صورت مبتکرانه، استفاده از کلیپ‌های ویدئویی جذاب با بازاریابی غیرمستقیم و امثالهم نمونه‌هایی از تبلیغ در بازاریابی کارآفرینانه است. با توجه به هوش مشتریان، ارائه تبلیغ هرروز بیشتر از دیروز سخت می‌شود. امروزه تبلیغ ساده، مورد توجه مشتری قرار نمی‌گیرد و منجر به فروش نمی‌شود. تبلیغاتی که با ایده‌پردازی و ایهام همراه باشد و ذهن مشتری و بیننده را ره چالش بکشد، از جذابیت بیشتری برخوردار است. تبلیغی که از همان ابتدا تمام حرف را بزند، مثل پازل حل شده، جذابیتی ندارد. در ذیل یک نمونه تبلیغ تصویری در فضای مجازی آورده شده است:

axc

تبلیغ کفش پیاده روی اسپورت

,

برات چیست؟

برات

بسیاری از تاجران  ترجیح می‌دهند پرداخت‌های خود را از طریق برات انجام دهند وعمده‌ترین دلیل استفاده از آن، مزایای استفاده از این سند تجاری است. کسی که براتی دریافت می‌کند مورد حمایت قانون است. در قانون تجارت، برای برات مزایایی در نظر گرفته شده که باعث شده است کسانی که با این مزایا آشنا هستند، به استفاده از این سند تجاری گرایش پیدا کنند. در تمام خرید و فروش‌ها و معاملات، امکان پرداخت به صورت نقد وجود ندارد و تاجرانی که اقدام به معاملات سنگین با ارقام بزرگ می‌کنند قادر به پرداخت به صورت نقدی نیستند. علاوه بر این، دلایل دیگری نیز وجود دارد که تاجران را از پرداخت به صورت نقدی بر حذر می‌دارد؛ بنابراین افراد در مواردی به جای پرداخت وجه نقد از دیگر روش‌های پرداخت استفاده می‌کنند که برات یکی از آنها است که با حمایت قانونگذار، به یک سند تجاری ویژه تبدیل شده است. او از امتیازاتی برخوردار است که دیگران محروم از آن هستند؛ اما برای استفاده از مزایای برات، باید هوشیار بود و برخی نکات را در نظر داشت.

معاملات برواتی، اعم از اینکه بین تاجر یا غیر تاجر باشد، عمل تجارتی محسوب می‌شوند.

دستور می­دهد که مبلغ معینی را در زمان مشخص در وجه یا به حواله کرد شخص ثالث پرداخت کند.دستوردهنده را برات‌کش،برات‌دهنده یا صادرکننده برات می­نامند. کسی که به او دستور داده شده است،برات‌گیر یا محال‌علیه، و شخص ثالث دارنده برات نامیده می شود.این سند از مهم­ترین اسناد تجاری بوده و در معاملات بین­المللی  و داخلی از روش‌های مهم پرداخت و کسب اعتبار به شما می­رود.

شرایطی که باید در شکل ظاهری برات به هنگام صدور رعایت شود عبارتند از:

 • امضا یا مهر برات‌دهنده
 • قید کلمه (برات)
 • تاریخ تحریر
 • نام برات‌گیر
 • مبلغ برات
 • تاریخ پرداخت
 • مکان پرداخت
 • نام دارنده(یعنی شخصی که برات در وجه او باید پرداخت شود)
 • شماره نسخه(در صورتی که برات در نسخ متعدد صادر شود)

علاوه بر شرایط ظاهری الزامی،برات می­تواند مندرجات دیگری نیز داشته باشد که مندرجات اختیاری خوانده می‌شود و ذکر نکردن آنها به اعتبار برات لطمه­ای نمی­زند. مثلا  علت صدور برات، شرط اخذ قبولی در مدت معین، قید کردن نام برات‌گیر دوم که در صورت عدم پرداخت برات توسط برات‌گیر،دارنده به وی مراجعه کند،تعیین ضامن برات و..

قبول برات یعنی برات‌گیر با امضای برات تعهد می‌کند که در مهلت سر رسید،وجه برات را بپردازد.قبولی برات باید کتبی باشد و با قید تاریخ در خود برات نوشته و امضا یا مهر شود. قبولی ممکن است تنها نسبت به بخشی از وجه برات  صورت گیرد و دراین صورت دارنده باید نسبت به بقیه وجه آن اعتراض  (واخواست) کند.قانون تجارت ایران، تکالیف دارنده برات  را تحصیل قبولی و مطالبه وجه  و واخواست،و حقوق او را از مسئولیت مبرا می‌سازد که با رعایت این شرایط قانونی صورت می گیرد:

۱٫پرداخت  به دارنده قانونی،

۲٫توقیف نبودن وجه برات،

۳٫پرداخت سر وعده

۴٫رعایت مقررات مربوط به فقدان نسخه برات

در صورتی که نسخه برات مفقود یا سرقت شود یکی از ویژگی های مهم برات مسئولیت تضامنی امضاکنندگان آن است. بدان معنا که هر یک از امضاکنندگان نسبت به کل وجه برات مدیون و متعد به پرداخت آن هستند. درباره ضمانت باید افزود اگر شخص ثالث با قید عبارت یا به صورت سفید برات را امضا کند در واقع پرداخت وجه آن را ضمانت نموده است.

 

, ,

مذاکره چگونه به بن بست می رسد؟

dsf

عوامل زیادی وجود دارد که عدم توجه به آن ها،می تواند یک مذاکره مبتنی بر تعامل را در معاملات تجاری شما به بن بست بکشاند.از آنجا که جلوگیری از به بن بست رسیدن ،ساده تر از خروج مذاکره به بن بست است و تبعات اقتصادی بیشتری برای شما دارد، به بررسی برخی از عوامل ایجاد بن بست در مذاکره می پردازیم تا بتوانید در عمل از شکل­گیری آنها جلوگیری کنید.

 

 • اهداف رقابتی و شرایط برنده بازنده:

در صورتی که حتی یکی از طرفین ،نگاه برنده-بازنده داشته باشد و احساس کند که در نهایت تنها یکی از دو طرف،میز مذاکره  را به صورت موفقیت آمیز ترک خواهد کرد،دیگر نمی توان انتظار داشت مذاکره با تیجه مثبت به پایان پذیرد.به عنوان یک مذاکره کننده ضمن این که می بایست ذهن خود را با نگاه برنده _برنده پرورش دهید، در تمام مدت باید بکوشید این نگاه را در ذهن مقابل نیز شکل دهید.به عنوان یک مذاکره کننده موفق، به یادداشته باشید که بهتر است پیش از  مذاکره اهداف  خود را اولویت بندی کنید و اولویت بندی رقیب را نسبت به مواضع تجاری خود حدس بزنید.به عنوان مثال تخفیفات را مطابق با کم شدن  موارد ارائه خدمات خود اعمال کنید و یا بخشی از خدمات بعد از فرروش را به سمت مقابل سوق دهید.

 • سوء برداشت و پیش فرض:

در صورت شدت یافتن تعارض، به تدریج با گذشت زمان  در طول مذاکره، سو برداشت ها نیز بیشتر و جدی­تر هر کس واقعیت ها را مطابق با دیدگاهی که خود از تعارض دارد تفسیر می کند.همه چیز با پیش فرض تفسیر شده وکوچکترین رفتارها را نیز درچارچوب تصویری کلی که از طرف مقابل در ذهن ساخته ایم،تبیین و تفسیر شود.در هر لحظه که قضاوتی منفی نسبت به طرف مقابل در ذهن شما مطرح می شود، بلافاصله از خود بپرسید که آیا این قضاوت از مبنای درستی برخوردار است؟ شاید آن قضاوت تنها بر اساس پیش فرض ها و سو برداشت های شما شکل گرفته باشد. مطالعه و حدس زدن موضع نسبی رقیب مانع از این سوبرداشت ها در هنگام برگزاری جلسه مذاکره خواهد شد.

 • درگیر شدن احساسات

عصبانیت،اضطراب،نگرانی و خستگی ناشی از مذاکره،همگی عواملی هستند که می توانن زمینه را برای ورود احساسات به حوزه تفکرات طرفین فراهم کنند. احساسات مانع تفکر صحیح و شفاف می شوند و ممکن است موجب شوند به تدریج، طرفین بیشتر و بیشتر از رفتار منطقی فاصله بگیرند. پس قبل و در حین مذاکره به خودتان یادآوری کنید که احساسات خود را در حین مذاکره بروز ندهید.

 

 • کاهش ارتباطات:

اثر بخشی ارتباطات، با افزایش میزان تعارض و نیز طولانی شدن مذاکره کاهش می یابد. هر چه زمان جلوتر می­رود، طرفین احساس می کنند به شناخت بهتری از یکدیگر و خواسته های یکدیگر دست پیدا کرده اند. به همین دلیل کمتربه پیام های ارسال شده از سوی طرف مقابل توجه می کنند. سعی کنید پیش از مذاکره نهایی  تعداد ارتباطات خود را کمتر و اطلاعات مختصر و مفید در اختیار مشتریانتان قرار دهید تا زمان مذاکره نهایی مهره های خود را رو کنید.

 

 • موضع گیری شدید و پافشاری بر آن

طرفین درگیر در یک مذاکره،معمولا از لحاظ ذهنی روی یک موضع خاص پافشاری می کنند و هر چه طرف مقابل نسبت به موضع آنها سخت گیرانه تر برخورد کند ، آنها نیز با تعهد بیش تری از موضع قبلی خود دفاع می کنند. احساس هر یک از طرفین این گونه است:عقب نشینی از موضع قبلی،موجب از دست دادن آبرو خواهد شد. مشکل دیگری که به تدریج و با گذشت زمان شکل می گیرد،ساده اندیشی در موضوع مذاکره است.اگر چه ممکن است موضوع مورد مذاکره پیچیده و چند وجهی باشد،اما به تدریج با گذشت زمان، هر یک از طرفین مذاکره را در شکلی ساده و تک بعدی ارزیابی می کند. چنین برداشتی ار مذاکره،به سختی می تواند به یک راه حل برنده_برنده و مورد توافق طرفین منتهی شود.

انعطاف پذیری در مذاکره را اولویت خود قرار دهید،البته انعطاف پذیری که سمت و سوی برد برد بگیرد.

 

 • بزرگنمایی اختلافات و کوچک شمردن شباهت ها:

هر چه موضع گیری ها محکم تر و موضوع اصلی مورد مذاکره درمیان حواشی ایجاد شده کم رنگ تر شود، هریک از طرفین ، دیگری و موضع وی را بیشتر در تضاد با مواضع خود میبیند.هر تفاوت جزئی، به عنوان مشکل بزرگی در مسیر مذاکره ارزیابی شده و هر شباهتی، هر چند مهم و بزرگ، به عنوان یک شباهت جزئی  وبی اهمیت تفسیر می شود. این دیدگاه که معمولا به محض شکل گرفتن،گسترش نیز می یابد، موجب می شود طرفین تلاش کمتری برای پیش برد مذکره در مسیر مثبت از خود نشان می دهند.پس مانع از گسترش این دیدگاه شوید و پیشنهاد خود را طوری ارائه دهید که مواضع مشترک آن پر رنگ باشد.

dfdsf

,

وظایف و صلاحیت های مدیر مالی در سازمان ها

مدیر مالی

در نمودار سازمانی تمام موسسات و شرکتهای بلوغ یافته، مدیریت مالی پست اصلی و استراتژیک آن سازمان است. تاثیر او بر امور سرنوشت ساز سازمان کتمان ناپذیر است. مدیران مالی در واقع مدیریت بر منابع و مصارف شرکت را بر عهده دارند. با اعمال کنترل های درون سازمانی به افزایش بازده سازمان دست می زنند و به دنبال افزایش سود آوری در بلند مدت هستند.

وظیفه مهم مدیران مالی آن است که با تحلیل درست داده ها و مشاوره دادن برای بررسی داده‌های درستی فراهم کرده و مدیریت سازمان را از خطراتی که ناشی از تولید و خدمات ضعیف پیش‌رو است، مطلع کنند.

صلاحیت ها و مهارت های یک مدیر مالی خوب:

تحصیلات اولیه این دسته از مدیران، می تواند در یکی از رشته های حسابدارِی، اقتصاد و یا مدیریت با گرایش مالی باشد. در کشور ما به طور معمول برای تصدی این شغل برای رده کارشناسی با سابقه ۷ سال کار مفید، کارشناسی ارشد ۵ سال و مقطع دکترا ۳ سال سابقه کارمفید در نظر گرفته شده است. رسالت مدیر مالی علاوه بر اعمال مدیریت صحیح در پروسه های مالی باید دارای صلاحیت ها و ویژگی های شخصی زیر باشد:

 1. قدرت مذاکره:
  به منظور برقراری ارتباط موٍثر و اعمال نفوذ با نیرو های خود در سازمان و تعامل موفق با سایر مدیران در شرکت های دولتی و خصوصی به منظور پیشبرد اهداف شرکت خود، او باید مسلط به مهارت های ارتباطی در سطح بالایی باشد.
 2. مطالعه و به‌روز بودن:
  مدیر مالی باید اطلاعات به روز شده ای از قوانین و مقررات را بداند و در کتابخانه خود کتاب‌های قانون تجارت، حقوق تجارت، قانون کار و تأمین اجتماعی، قانون مالیاتی، راهنما و بانک حسابداری مالیاتی، حسابداری شرکتها و… از این قبیل را جهت مراجعه فوری و یا دداشت برداری داشته باشد. او می بایست از وضعیت بازار و تغییرات و نوسانات آن مطلع باشد. داشتن اطلاعات دراین زمینه می تواند در زمان بحران های اقتصادی سازمان را از انجام ریسک های پر خطر نجات داده و باعث رشد اقتصادی سازمان گردد.
 3. مسلط به رایانه:
  با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی از یک سو و بالارفتن حجم اطلاعات و عملیات، بکار گیری از ابزارهایی که در بهینه صرف کردن زمان امری تأثیر قابل توجهی داشته باشد، امری بدیهی و ضروری می باشد. در این راستا مدیر مالی می بایست نگرش سیستمی داشته باشد و کلیه عملیات را با تحلیل سیستمی و زنجیره ای در سازمان اجرایی کند.

تبحر در تدوین سیستم های مالی و طراحی کدینگ یک نرم افزار حسابداری مالی و تسلط کامل بر MS Office وWord و Excel از مهارت های ضروری است که هر مدیر مالی برای اجرای موفقیت آمیز در پست سازمانی خود باید داشته باشد.

 1. مهارت های سازماندهی و مدیریتی:
  به منظور مدیریت، کنترل و سازماندهی مناسب کارکنان بخش مالی شرکت و همچنین توان ارائه گزارش های ساختاریافته و هدفمند به مدیریت ارشد، مدیر مالی باید در سطح یک مدیر ارشد سازمانی کارکنان مجموعه خود را به درستی هدایت کند و مورد اعمال نظر قرار دهد. چرا که امروزه مدیر مالی اغلب به صورت تیمی کارکرده و برای موفقیت پست خود نیازمند سطح بالایی از کیفت کاری در امور حسابداری، مالی و مدیریت است. مدیران مالی بایست توانمندی مدیریتی لازم را در تبدیل به احسن نمودن منابع وامکانات موجود درجهت کاهش هزینه واستفاده مطلوب از امکانات و اموال شرکت را داشته باشند و نسبت به افزایش نقدینگی سازمان حساسیت داشته باشند طوری که میزان درآمدهای وصول نشده و یا مشکوک الوصول سازمان در حداقل ممکن کنترل شود
 2. قدرت تجزیه و تحلیل بالا:
  مدیر موفق مالی، علاوه بر اینکه باید بر پایه دانش ریاضی به تجزیه و تحلیل سریع گزارشات بخش های مختلف حسابداری و مالی برای مدیران ارشد و هیئت مدیره بپردازد، باید توانایی تبدیل این گزارشات ارقامی به استراتژی های مالی سازمان را داشته باشد. بررسی ارقام و صورت های مالی و نقش کنترلی او و نظارتی آن ها در شرکت، دقت به جزئیات از مهمترین مهارت های مورد نیاز برای آنها می باشد.

شرح وظایف مدیر مالی:

همانطور که همه ما آگاه هستیم وظایف کلی مدیران مالی بودجه بندی، تأمین منابع مالی، ارزیابی پروژه های سرمایه ای، طرح ریزی و اجرای سیاست های مالی، ثبت و نگهداری و پردازش تمام اطلاعات مالی با توجه به رعایت اصول و قوانین و آیین نامه ها با اعمال کنترل های لازم در جهت سلامتی کار سازمان و اخذ تصمیمات مؤثر و بهینه برای مدیران ارشد سازمان می باشد. در زیر به جزییات بیشتری از شرح وظایف شغلی مدیر مالی اشاره می کنیم.

 •     تهیه وتدوین صورتهای مالی موسسه از طریق نظارت مستمر بر عملیات امورمالی و محاسباتی وتنظیم  حسابها بر اساس آئین نامه ومقررات حاکم بر تحریر دفاتر وضوابط مربوطه وصحت وسلامت آنها وتهیه گزارشات موردی مدیریت
 •     نظارت بر عملکرد مالی رئیس حسابداری  واحدهای اجرائی تابعه و واحدهای وابسته
 •     نظارت وهماهنگی در اجرای قوانین ومقررات حاکم بر عملیات مالی موسسه و حفظ وحراست از اسناد و دفاتر مالی
 •     تبادل اطلاعات مالی موسسه حسب مورد با دستگاههای نظارتی قانونی با هماهنگی مقام مسئول موسسه مکاتبه با واحدهای تابعه دانشگاه حسب ضرورت
 •     نگهداری وتحویل وتحول  وجوه نقدینه ها وسپرده ها واوراق بهادار وپیگیری ونظارت مستمر بر وصول به موقع درآمدهای موسسه
 •     اجرای کدینگ (طبقه بندی) حسابها بر اساس شکل متحدبه منظور ایجاد وحدت رویه وقابلیت مقایسه گزارشات  مالی بین موسسات پس از تصویب رئیس موسسه و هیئت امناء.
 •      شناسایی ونگهداری حساب مقداری و ریالی اموال، ماشین آلات و تجهیزات ودارائی ها ی موسسه
 •      اطلاع وکنترل کلیه تفویض اختیارات جهت امضاءها ی مجاز در مصرف منابع وفراهم نمودن شرایط هماهنگی بین آنان
 •      اجــــرا ی  آن بخش از عملیـــات مالی موسسه که درچارچوب بودجه  تفضیلی مصوب هیئت امناء برعهده مدیر امورمالی می باشد
 •      پیگیری و به روزرسانی مانده حساب های سنواتی
 •      نظارت براجرایی نمودن روش های متداول حسابداری درموسسه و اجرای دستورالعملهای پیش پرداخت و علی الحساب، تقسیط بدهی و تضمینات و انبارگردانی، رسیدگی، دارائی های ثابت وتنخواه گردان و مسئول اجرای این فرآیند

 

چارت سازمانی مدیریت مالی

مدیریت مالی بنا بر ماهیت سازمان و شرکتی و همچنین استراتژی های سازمانی هیئت مدیره و مدیر عامل دارای چارت سازمانی کمی متفاوت هستند، اما در همه چارت ها تحت نظر مستقیم مدیر عامل یا هیئت مدیره کار می کنند.

تحت نظر مدیر مالی ادارات بودجه، خزانه داری و امور حسابداری و مالیاتی قرار میگیرند. تخخصصهای عملیات جاری و کنترل هزینه های جاری، اداره بودجه سرمایه، تأمین مالی و کنترل هزینه پروژه ها، نرخ یابی و قیمت گذاری محصولات و خدمات، تدوین برنامه استراتژیک مالی، بررسی های اقتصادی، طرح ریزی سود، امور قراردادهای مالی و… و نهایتاً آمار واطلاعات گزارشات مالی نیز زیر نظر آنها فعالیت می کنند.

عمومی ترین چارت ساز مانی برای پست مدیریت مالی به شرح زیر است.

چارت سازمانی مدیریت مالی

در زیر چند نمونه از چارت های مدیریت مالی در شرکت های دولتی و خصوصی را آورده ایم.

چارت سازمانی مدیریت مالی (2)

چارت سازمانی مدیریت مالی (3)

 

,

آشنایی با روش های سرمایه گذاری وارن بافت

وارن بافت

وارن بافِت، ۸۷ سالِ، مسن ترین ثروتمند جهان و موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم است. ثروت او  حدود ۶۲ میلیارد دلار تخمین زده شد، بخش اعظم ثروت او از سرمایه گذاری در بورس بدست آمده است. بافت در ۶ سالگی، شش جعبه ی کوکا کولا به قیمت ۲۵ سنت از مغازه ی پدر بزرگش خرید و هر بطری را به ازای یک سکه ی پنج سنتی فروخت؛ در حالی که کودکان هم سن و سال او بر روی چمن لی لی و بولینگ بازی می کردند. اولین سرمایه گذاری اش را در بازار بورس در سن ۱۱ سالگی با خرید سهام شرکت citesservice را به قیمت ھر سھم ۳۸ دلار آغاز کرد

 در دبستان، همچون دبیرستان، به همکلاسی‌هایش می‌گفت که در پیش از سی و پنج سالگی، میلیونر خواهد شد. هنگامی‌که به سن سی و پنج سالگی رسید،  ثروت خالص او از شش میلیون دلار فراتر رفته بود.

هوش سرشار و علاقه او به مطالعه و تحقیق در امر سرمایه گذاری باعث شد در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی شود. او هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیات‌مدیره شرکت برکشایر هاتاوی فعالیت می‌کند.

او امروزه از طریق شرکت برکشایر هاتاوی، کنترل و مدیریت شرکت‌های تابعه و فرعی فراوانی را بر عهده دارد که به‌عنوان نمونه می‌توان به گایکو، دیری کوئین، هاینز و مارس اینکورپوریتد اشاره کرد.
وی همچنین دارای سهام قابل‌توجهی در شمار زیادی از شرکت‌ها است که مشهورترین آنها عبارتند از: ولز فارگو، شرکت کوکاکولا، آمریکن، اکسپرسوآی‌بی‌ام.

حال با توجه به تجربیات گرانبها و موفقیت ھای وی و زندگی سراسرموفقیت این مرد بزرگ اقتصاد و تجارت دنیا به گوشه ای از نصایح اقتصادی و نظرات و اعتقادات بسیار جذاب و مفید وارن بافت که در نامه ھا و سخنرانیھا و مقالات خود بیان کرده اشاره می کنیم:

فلسفه سرمایه گذاری وارن بافت از زبان خودش:
فلسفه ی او برای سرمایه گذاری در تجارت، اصلاح روش ارزشمند سرمایه گذاری استاد خویش، یعنی بنجامین گراھام است. گراھام شرکت ھایی را می خرید که در مقایسه با ارز ش ذاتی آنھا، ارزان بودند. او بر این باور بود در مدتی که بازار، این شرکت ھا را کم ارزش بداند، می تواند سرمایه زیادی بدست آورد.

او دلیل می آورد که سرانجام بازار، متوجه ارزش کم و غیر عادی این شرکت ھا می شود و بدون توجه به نوع

کار آنھا، جھت خویش را اصلاح می کند. به علاوه، گراھام عقیده داشت در کنار تجارت خوب باید یک اقتصاد قوی وجود داشته باشد. بافت به زمان خرید ھم توجه دارد. او نمی خواھد در کارھایی که ارزش مشخصی ندارند، سرمایه گذاری کند. او منتظر کسادی و اصلاح بازار می ماند تا کالاھای مطمئن وھمچنین سھام شرکت ھای مطمئن را با قیمت منطقی پایین خریداری کند زیرا کسادی و رکود بازار سھام، فرصت خرید ایجاد می کند.

ھر گاه در بازار، احتکار رایج باشد، بافت محافظه کار می شود و ھر گاه سایرین نگران سرمایه ی خود باشند؛ بافت پر تکاپو می شود. این استراژی دوگانه و متضاد، سبب شده تا شرکت بافت به پیشرفت جھانی برسد و خسارت مھم قابل توجھی به این شرکت وارد نشود. البته انتقادھایی نیز وجود دارد که برک شایردر طول این دوران فرصت ھای خوبی را از دست داده است. بافت معتقد است که سرمایه گذار در خرید سھام باید به گونه ای آن شرکت را مورد بررسی قرار دھد که گویی می خواھد تمامی شرکت را بخرد.

او خود می گوید که در سال ۲۰۰۶ تنھا ۱۸ درصد از درامدش را صرف پرداخت مالیات کرده است در حالیکه کارمندان او با وجود درآمد کمتر ۳۲ درصد، مالیات پرداخت کردند. بافت ھمیشه سیستم و روند خود را تحسین می کند که سبب شده تا او به نسبت کمتر از یک منشی مالیات پرداخت کند. وارن بافت بر این باور است که دلار آمریکا، در یک دوره ی طولانی مدت بی ارزش می شود. او عقیده دارد که روند رو به افزایش رکود و کمبود معامله در آمریکا، ھشداری است به این معنا که داراییھا و دلار آمریکا بی ارزش می شود، رکود و کمبود معامله در آمریکا، ھشداری است به این معنا که داراییھا و دلار آمریکا بی ارزش می شود، در نتیجه ی این عمل بخش بزرگی از دارایی ھای ایالات متحده در دستان خارجی ھا قرار می گیرد. این موضوع او را وادار کرد تا برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ وارد بازار پول خارجی شود. بافت نسبت به دلار بدبین است. او می گوید که در جستجوی شرکت ھایی است که درآمد خویش را از خارج ایالات متحده بدست می آورند. بافت در شرکت پتروچین سرمایه گذاری کرد و در وب سایت برک شایر ھات وی موضوع را مورد بحث قرار داد که چرا بر خلاف بحث ھای موجود درباره ی این شرکت، از آن چشم پوشی نمی کند.

وارن می داند که اگر با این نگرش درباره سرمایه گذاری تصمیم بگیرد که قادر به انصراف از آن نخواھد بود، باید پیش از اقدام فکر و مطالعه کند. آیا پیش از ازدواج پرس و جو نمی کنی و مسئله را با مشاوران در میان نمی گذاری و درباره آن خوب فکر نمی کنی؟ در سرمایه گذاری ھم ھمین طور است، باید به قدر کافی درباره شرکتی که می خواھی سھام آن را بخری پرس و جو کنی و مطمئن شوی که به خوبی آن را می شناسی؛ اما مشارکتی پول ساز است که ظرف زمان آن عمر باشد؛ به این مثال توجه کن: در ۱۹۷۳ وارن ۱۱ میلیون دلار در واشینگتن پست کامپنی سرمایه گذاری کرد و تا امروز به آن ازدواج پابند مانده است و بیش از سی و سه سال با آن سر کرده است، نتیجه؟ ارزش امروزی آن سھام ۱٫۵ میلیارد دلار است. اگر بتوانی پایداری کنی و راه ادامه دھی پاداش فراوان خواھی گرفت، به شرطی که انتخاب اولت درست بوده باشد.

۲۳ اصل سرمایه گذاری وارن بافت

۱- حفظ سرمایه همیشه الویت اول است.

۲- اجتناب از ریسک به صورت جدی.

۳- فلسفه سرمایه گذاری مخصوص به خود را طرح کنید.

۴- برای انتخاب، خرید و فروش سهام، سیستم شخصی خودتان را طراحی کنید.

۵- تا آن اندازه که می توانی خرید کن.

۶- بر میزان بازدهی که پس از پرداخت مالیات به دست می آید، تمرکز کنید.

۷- تنها بر روی چیزی که درک می کنی سرمایه گذاری کن.

۸- از سرمایه گذاری در بخش هایی که با معیارهایتان سازگار نیست، اجتناب کنید.

۹- تحقیقات خود را انجام دهید.

۱۰- بی اندازه صبور باشید.

۱۱-فوراً اقدام کنید.

۱۲- یک سرمایه گذاری موفق را تا زمانی نگه دارید که دلیل از پیش تعیین شده ای برای فروش آن داشته باشید.

۱۳- از سیستم خود مصرانه پیروی کنید.

۱۴- اشتباهات خود را بپذیرید و فوراً آنها را اصلاح کنید

۱۵- اشتباهات را به تجربیات آموزنده تبدیل کنید.

۱۶- هزینه های خود را بپردازید.

۱۷- هرگز در مورد کاری که در حال انجام آن هستید چیزی نگویید.

۱۸- بدانید که چگونه کارهای خود را به دیگران بسپارید.

۱۹- بسیار پایین تر از سطح ثروت خود زندگی کنید.

۲۰- پول عامل اصلی نیست.

۲۱- عاشق کاری باشید که انجام می دهید و نه عاشق چیزی که دارید.

۲۲- تمام فکر و ذکر خود را به سرمایه گذاری اختصاص دهید.

۲۳- سرمایه خود را در جریان فعالیت اصلی خود قرار دهید.

,

نرم افزار حسابداری فروشگاه محک کاربردی ترین نرم افزار حسابداری سوپرمارکت ها

سوپر مارکت حسابداری

علی رغم مقاومت سوپرمارکت ها ی کوچک برای مکانیزه کردن صندوق خود، واقعیت این است که یک دقیقه زودتر خریدن نرم افزار حسابداری هم به نفع آنهاست. طی تحقیقاتی که کارشناسان ارشد فروش و بازاریابی انجام داده اند، استفاده از نرم افزار ها در بخش هایی که به طور مستقیم با مشتری در تماس هستند تاثیر بسزایی در میزان فروش آنها دارد، با این وجود بسیاری از فروشگاهای کوچک هنوز تمایل به استفاده از روش های سنتی برای محاسبه تبادلات مالی خود دارند.

اما ما به آنها می گوییم استفاده از یک نرم افزار حسابداری وِیژه فروشگاه های کوچک چطور سبب امنیت خاطر آنها و افزایش مشتریان میشود. یک مزیت مهم و اساسی که میتوان برای استفاده نرم افزارهای حسابداری بیان کرد این است که اشتباهات محاسباتی با استفاده از این آن ها به صفر می رسند.  همزمان با ورود اطلاعات درصدهای مختلفی از انواع تخفیف، نرخ های مالیاتی را وارد نموده و بدون خطاهای محاسباتی جمع مبلغ مورد نظر را به شما ارائه میکند اگر این محاسبات به صورت دستی انجام شود امکان خطای بالایی دارد.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی محک بامحاسبه سریع صورت حساب ها و چاپ فاکتور برای مشتری سرعت تسویه حساب شما را بالا میبرد و این نکته برای مشتریانی که همیشه با کمبود وقت مواجه هستند و حتی زمان رفتن به فروشگاهای دیگر را برای خرید ندارند و همیشه نزدیکترین سوپرمارکت نزدیک خانه را انتخاب می کنند امتیاز ویژه خرید از یک فروشگاه است.

دغدغه همیشگی صاحبان فروشگاها عدم اطلاع به موقع از موجودی کالای انبار است که با ارائه گزارش کاردکس کالاها دیگر این نگرانی وجود ندارد. همچنین استفاده از نرم افزار حسابداری می توانید به کمک محاسبه صورت حسابها با تامین کنندگان شرکت پخش بیاید به ارائه انواع فاکتورهای خرید در صورت تخفیف و نسیه را بپردازد و حواله ها را در خود ذخیره کند.

ارائه گزارش های حرفه ای صورت های سود و زیان و ترازنامه و گزارشات مالیاتی مورد تایید دارایی و با ارائه نمودارهای تحلیلی میزان فروش هر کالا را گزینه ای است که صاحبان فروشگاه را از استخدام یک حسابدار بی نیاز کند. از ویژگی های قابل توجه آن امکان خروجی گرفتن آن به صورت لحظه ای و در گوشی همراه است. در زیر می توانید امکانات بی شمار نرم افزار حسابداری فروشگاهی محک آشنا شوید.

امکانات نرم افزار حسابداری فروشگاهی محک:

 • عملیات بازرگانی:
  خرید، فروش، برگشت از خرید و فروش، پیش فاکتور، پرینت فاکتور فروش، فیش پرینتر، تنظیمات پرینت، پرینت فاکتور رسمی، انواع گزارشات از فاکتور، ثبت فاکتور به صورت نقدی و نسیه، تعریف سقف اعتبار اشخاص، هشدار کمتر بودن قیمت فروش از خرید، فی فروش بر اساس درصدی از خرید، تعریف سطوح قیمتی تا دو سطح
 • عملیات خرانه داری:
  ثبت عملیات دریافت به صورت نقد، چک و کارت خوان، دریافت و پرداخت، عملیات چکهای دریافتی و پرداختی، امکان اتصال به پوز بانکی
 • امکانات پایه ای:
  دسترسی سریع به بخش های مختلف برنامه – منوی جادویی، چاپ چک، یادآوری چکها، فاکتورها و یادداشت ها، راس گیری از چک ها و حساب اشخاص….
 • عملیات حسابداری مالی پایه ای:
  تعریف کدهای حسابداری، ثبت اسناد افتتاحیه و اختتامیه، ثبت سند دستی، مرتب سازی و تجمیع اسناد، ترازهای آزمایشی دو و چهار و شش ستونی، دفاتر روزنامه کل و معین و تفضیلی، ترازنامه و سود و زیان اول دوره، پایان دوره و لحظه ای، امکان نمایش کدینگ به صورت مجزا و درختی
 • عملیات تولید:
  فرمول های تولید، ثبت تولید با فرمول های ثابت و متغیر، تولید همزمان با ثبت فاکتور فروش، ثبت هزینه های مستقیم، دستمزد و سربار، محاسبه بهای تمام شده
 • ارائه کلیه خروجی های مورد تایید اداره دارایی: 
  محاسبه مالیات بر ارزش افزوده (VAT) و خروجی فایل گزارش خرید و فروش فصلی اداره مالیات
 • گزارشات تکمیلی:
  گزارشات سود کالا، اشخاص و فاکتور، انواع گزارشات خرید و فروش، گزارش موجودی ریالی
 • عملیات تکمیلی:
  استفاده از دستگاه بارکد خوان، منوی فروش، پیک و کرایه حمل، دفتر اقساط، چک ها و کالاهای امانی، گالری تصاویر کالاها و اشخاص، ثبت هزینه در فاکتور
 • عملیات تکمیلی: 
  تعریف سطوح قیمتی کالا ها بیش از دو سطح، تعریف چند صندوق، تعریف کاربران مختلف و سطوح دسترسی، سطوح دسترسی برای کاربران و گروه کاربران
 • امکانات صنفی:
  ثبت همزمان چندین فاکتور، تخفیفات سطری کالاها، دسته بندی و برچسب گذاری کالا ها و اشخاص، امکان تعریف کالاهای دو واحدی، ثبت سریالی کالاها و گزارشات سریالی، ثبت جزئیات کالاها اعم از رنگ و سایز و طاقه ) برای اصناف پارچه، پوشاک، کفش و …(، فروش بارکدهای وزنی ) مناسب برای اصناف خواربار، مواد پروتئینی شیرینی فروشی ها و …(ثبت طول و عرض و تعداد برای کالاهای مترمربع) مناسب برای اصناف شیشه، کاشی، سنگ و …، اتصال مستقیم به ترازو،
 • خدمات پشتیبانی:
  پشتیبانی از راه دور اینترنتی، راهنمای آموزشی متنی و تصویری، به روز رسانی اینترنتی، مرکز خدمات غیر حضوری مشتریان، ۲ جلسه رفع اشکال عمومی در محل دفاتر و نمایندگی ها
,

نرم افزارهای شرکتی و خدماتی محک

شرکتی و خدماتی

بسیاری از فعالیت های تجاری به صورت شرکتی هستند و دارای تعداد محدودی سهامدار یا به صورت سهامی عام و به صورت هیئت مدیره‌ای اداره می شوند. فراخور تفاوت جزیی در ماهیت اصلی اجرایی همه آن ها، در بازنگری و مدیریت همه امور مالی در سطوح مختلف یکسان است، اما ثبت اسناد حسابداری و گزارش دهی آن ها تفاوت جزیی با هم دارد. یک نرم افزار حسابداری شرکتی باید نیازها بخش های مختلف حسابداری و مالی از پایه ترین تا پیچیده ترین امور را پوشش دهد و همچنین در کلیه امور جامعیت و یکپارچگی داشته باشد، به مدیران مالی در تهیه گزارشات اسنادی کمک کند تا گزارشات قابل فهم به هیئت مدیره تقدیم کنند و آن ها نیز بتوانند تصمیم گیری صحیح در اجرای استراتژی های مالی شرکت داشته باشند. در واقع استفاده از یک نرم افزار واحد به شفافیت آمارها و دسترسی سریع به گزارشات دقیق و یکپارچه کمک بیشتری میکند و امکان بررسی امور و تصمیم گیری صحیح توسط مدیران را با سهولت بیشتری فراهم می آورد.

نرم افزارهای شرکتی و خدماتی محک در دو سری عمده تجاری و عمومی به بازار عرضه می شوند که سری عمومی مخصوص کسب و کارهای متوسط و کوچک و سری تجاری مخصوص کسب و کارهای بزرگ است.

کلیه نرم افزار های محک این قابلیت را به کاربران میدهند که در تمامی سطوح نیازهای خود را برآورده کنند و به گزارش های آماری صحیح دست یابند. علاوه بر آن با کمک افزونه دو شرکتی محک که در سری تجاری موجود است و اتصال آن به نرم‌افزار حسابداری، حساب های چند شعبه یا چند شرکت به راحتی یکپارچه شده و در دست مدیران قرار میگیرد. استفاده از این افزونه رایگان است و به طور قطع تاثیر بسزایی در کنترل و مدیرت جریان مالی شرکت های چند شعبه ای دارد. همچنین این افزونه قابلیت یکپارچگی کسب و کارهای کوچک متفاوت برای مدیران چند شغل را نیز دارد.

از جمله ویژگی های قابل توجه سری نرم افزارهای شرکتی محک:

 1. انجام تمامی امور حسابداری پایه از قبیل انجام عملیات بازرگانی، مالی پایه
 2. حسابداری انبارداری که با قابلیت های صدور سند حسابداری دستی و صدور سندهای اتوماتیک برای عملیات روزمره همراه است.
 3. بستن حساب های روزانه و ثبت سندهای مختلف توسط مدیر مالی
 4. امکان چندین کاربر و دسترسی فراخور هر کاربر
 5. قابلیت استفاده بصورت شبکه بدون محدودیت در تعداد سیستم ها
 6. اجرا کلیه چرخه های خزانه تولید، هزینه و درآمد، حقوق و دستمزد و… به صورت یکپارچه
 7. قابلیت گرفتن خروجی های لازم در خصوص اظهارنامه‌های مالیاتی و ارزش افزوده برای استفاده از نرم افزار امور مالیاتی کشور TT MS را دارد.
 8. طراحی گزارشات مالی متنوع، ترازنامه؛ گردش حساب ها در تمامی سطوح و سود زیان برای مطالعه مدیران مالی
 9. قابلیت بستن سال های های مالی مختلف در زمان های دلخواه

سطح بندی و ویژگی های جزئی نرم افزارهای شرکتی و خدماتی را همراه با قیمت در شکل زیر مشاهده میکنید:

قیمت تجاری

قیمت عمومی

,

نحوه بستن سال مالی شرکت ها و رعایت نکات ضروری در آن

بستن سال مالی

در انتهای هر سال، واحد های حسابداری شرکت ها و کسب و کارهای کوچک، کلیه حسابهای خود را به می‌بندد. با بستن سال مالی، دوره مالی به پایان میرسد و درواقع اطلاعات حسابداری به سال بعد منتقل می شود. بستن سال مالی از حساسیت فراوانی برخوردار است، به طور یقین رعایت اصول بستن سال مالی از طریق نرم افزار حسابداری محک، علاوه بر تسلط کاربر نیازمند رعایت نکاتی است که خواندن این مقاله را برای کلیه حسابداران توصیه میکنیم.

دلایل بستن سال مالی:

 1. محاسبه سود و زیان در پایان هر سال مالی و صفر نمودن در سال مالی جدید
 2. جلوگیری از حجیم شدن اطلاعات
 3. شروع شماره فاکتور و اسناد از ۱

نکاتی که قبل از بستن سال مالی حتما باید رعایت شود:

مرحله مهم و پیش از آغاز برای عملیات بستن سال مالی؛ اطمینان از صحت اسناد است و باید کلیه اسناد، شماره گذاری و قطعی شده باشد. در غیر این صورت اگر بخواهید در سال جاری اطلاعات ثبت شود، مانده ها به سال بعد منتقل نمی شود و باید تاثیر مانده ها به صورت دستی در سند اختتامیه سال جاری و سند افتتحایه سال جاری مشخص شود.

 1. بررسی دوباره کلیه ترازهای مالی
 2. استفاده از انبار گردانی و بررسی صحت موجودی کالا
 3. تایید صندوق
 4. کنترل کاردکس
 5. بررسی سرفصل ها
 6. بررسی سندهایی که بدون توجه به اصول حسابداری ثبت شده اند
 7. بررسی کلیه فاکتورها
 8. اصلاح موجودی انبار و قیمت میانگین کالا
 9. بررسی موجودی منفی کالاها
 10. مرتب سازی اسناد قبل از بستن حسابها


مراحل بستن سال مالی

۱-  بستن حساب های موقت:

در پایان سال حساب‌ها یا دائمی هستند یا موقت. بعد از تهیه صورت سود و زیان حساب‌های موقت (هزینه ها ودرآمدها که به عنوان سود و زیان دوره مالی جاری) نیز بسته می‌شوند و فقط حساب‌های دائمی باقی می‌ماند که این حساب‌ها از طریق صدور سند اختتامیه به سال بعد منتقل می‌شوند.

شرکت ها برای این عملیات ابتدا حسابهای موقت (حسابهای سود و زیانی) را بسته و مانده آن را به یک حساب ترازنامه ای منتقل می کنند این عملیات می تواند در یک مرحله یا چند مرحله انجام شود و نهایتا مانده آن به حسابی مانند سود و زیان سال جاری بسته شود.

بستن حسابهای موقت با توجه به ماهیت خدماتی بودن و یا بازرگانی بودن شرکت کمی متفاوت است. تنها تفاوت در این است که حساب‌هایی در شرکت‌های بازرگانی وجود دارد که در شرکت‌های خدماتی وجود ندارد. این حساب‌ها شامل حساب‌های خرید، فروش، برگشت از فروش و تخفیفات، برگشت از خرید و تخفیفات، تخفیفات نقدی خرید، تخفیفات نقدی فروش و موجودی کالای اول دوره و موجودی کالای انتهای دوره هستند

بستن حساب‌های موقت در انتهای دوره مالی در شرکت‌های خدماتی:

مرحله اول: بستن حساب درآمد

مرحله دوم: بستن حساب هزینه‌ها

مرحله سوم: بستن حساب خلاصه سود و زیان

مرحله چهارم: بستن حساب برداشت


بستن حساب‌های موقت در انتهای دوره مالی در شرکت‌های بازرگانی:

مرحله اول: حساب خلاصه سود و زیان بدهکار و موجودی کالای اول دوره بستانکار می‌شود.

مرحله دوم: حساب‌های فروش، تخفیفات نقدی خرید و برگشت از خرید و تخفیفات بدهکار و حساب خلاصه سود و زیان بستانکار می‌شود.

مرحله سوم: حساب‌های خرید، هزینه‌ها، برگشت از فروش و تخفیفات و تخفیفات نقدی فروش بستانکار و حساب خلاصه سود وزیان بدهکار می‌شود.

مرحله چهارم: این مرحله کاملا شبیه مرحله سوم شرکت‌های خدماتی است.

مرحله پنجم: این مرحله کاملا شبیه مرحله چهارم شرکت‌های خدماتی است.

۲- صدور سند تعدیل ماهیت :

در مرحله دوم به بررسی حسابهایی که مانده آنها خلاف آن چیزی است که در قسمت حسابهای معین قرار داده شده بپردارید. برای این منظور باید یکسری حساب معین طرف مقابل تعریف کنید تا مانده حسابهای خلاف ماهیت با آن بسته شود. حساب معین طرف مقابل دارای شرایط زیر می باشد:

الف – نظر ماهیت مخالف حساب مذکور باشد.

ب – باید از نظر سطوح تفصیلی و نوع حسابهای تفصیلی مرتبط دقیقا مانند حساب خلاف ماهیت شده باشد.

۳  صدور سند اختتامیه :

با استفاده از سند اختتامیه حساب های تراز نامه ای بسته می شوند و به سال بعد منتقل می گردند. وقتی این کار امکانپذیر است که شما تمام مراحل قبل از جمله قطعی کردن اسناد موقت،  شماره گذاری اسناد، صدور سند بستن حسابها و در صورت وجود سند تعدیل ماهیت به طور دقیق انجامدهید.

۴  صدور سند افتتاحیه:

بعد از سند اختتامیه بایستی حسابهای ترازنامه ای بسته شده و در سند اختتامیه به سال بعد منتقل شود که این امر هم با صدور سند افتتاحیه محقق می گردد. جهت صدور سند افتتاحیه یاد نکات زیر را رعایت کنید:

الف – ابتدا باید سال مالی جدید ایجاد شود

ب- سپس در دوره مالی که در آن سند اختتامیه زده می شود، سند افتتاحیه صادر می شود.

برای درک بیشتر نحوه بستن سال مالی، ویدیو آموزشی محک را مشاهد کنید.

فیلم آموزشی بستن سال مالی در سری ۷ نرم افزار حسابداری محک

فیلم‌های آموزشی بستن سال مالی در سری ۸ نرم افزار حسابداری محک