,

چطور یک صندوق دار خوب استخدام کنیم؟

صندوق دار

استخدام از جمله مهمترین فرایندهای سازمان است. انتخاب فرد شایسته، یکی از عوامل تسهیل نیل به اهداف سازمان است. فرایند استخدام از احساس نیاز سازمان به فرد جدید تا شروع به کار فرد ادامه دارد. امّا شناسایی فرد مناسب، از جمله مهارت های مدیر منابع انسانی است که نقش حیاتی در مسیر اهداف سازمان دارد. استخدام فرد مناسب در مشاغل مختلف با معیارهای مختلفی انجام می گیرد. برای استخدام نیروی کار یدی، به توانایی های جسمی فرد بیشتر از تحصیلات او توجه می شود و در انتخاب کارمند اداری، توانایی های فردی و تحصیلات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در اینجا سعی داریم شما را با نکات انتخاب یک صندوقدار خوب آشنا کنیم.

همانطور که مستحضرید، هر فرد از ویژگی های ظاهری و باطنی برخوردار است که مجموعاً، شخصیت و توانایی های فرد را می سازد. سمت صندوقداری می طلبد فرد شاغل در این سمت، از توانایی های مخصوصی برخوردار باشد. لازم به ذکر است این شغل نباید کوچک شمرده شود، چون زیر مجموعه امور مالی سازمان یا حتی فروشگاهتان است و اهمیت ویژه ای دارد. فرد موردنظر برای شغل و سمت صندوقداری، باید از نظر ویژگی ها و معیارهای بسیاری مورد آزمون و مصاحبه قرار گیرد که در ادامه به چند مورد مهم اشاره می‌کنیم:

 1. ارتباطات:

  فرد صندوقدار با مشتریانی که از فروشگاهتان خرید کرده‌اند، در ارتباط می‌باشد. پر واضح است که این مشتریان، تاثیر به‌سزایی در افزایش فروش فروشگاهتان دارند. لذا در صورتی که مشتری محصولی را اننتخاب و به صندوق مراجعه کرده است، پس نشان از آن دارد که از محصول شما راضی بوده است. بنابراین نگهداشتن این مشتری از نکات مهم مدیریتی می باشد. لذا در صورتی که در قسمت صندوق، شاهد برخورد صمیمی و در عین حال احترام آمیزی نباشد، احتمال اینکه ایشان به فروشگاه شما برگردد، کاهش می‌یابد. لذا صندوق فروشگاه که مرحله آخر خرید مشتری می باشد، (علاوه بر سایر بخش های فروشگاه)، باید خاطره خوشی را در ذهن مشتری به جای بگذارند و انگیزه بازگشت به فروشگاه جهت خریدهای بعدی را درذهن مشتری ایجاد کند. این ویژگی با تجزیه و تحلیل زیرکانه مصاحبه‌گر از رفتار، برخورد و طرز صحبت کردن فرد متقاضی، در هنگام مصاحبه استخدامی استنتاج می‌شود.

 2. دانش مرتبط:

  سمت صندوقداری، از شاخه های مدیریت و حسابداری می باشد. لذا فرد مورد نظر باید از توانایی ها و دانش زمینه‌ای لازم برخوردار باشد. چنانچه اشتباهی در محاسبات و پرداخت وجه صورت گیرد، خاطره بدی در زهن مشتری نقش بسته و احتمال خرید مجدد، کاهش می یابد. در صورتی که سیستم حسابداری و فروش فروشگاه شما به صورت دستی و مکتوب می باشد، فرد مورد نظر باید از توانایی های لازم در حساب و ریاضی و سرعت عمل لازم برخوردار باشد تا حداقل احتمال اشتباه وجود داشته باشد. امّا در صورتی که سیستم حسابداری و فروش فروشگاه شما از سیستم کامپیوتری استفاده می‌کند، درست است که محاسبات توسط سیستم صورت میگیرد، امّا فرد موردنظر باید توانایی کار کردن با نرم افزارهای حسابداری یا فروشگاهی مرتبط را داشته باشد. چنانچه هدف شما استخدام به صورت اصولی است، می توانید با آزمون علمی هرچند کوتاه، توانایی‌های علمی و دانش افراد را بررسی کنید.

 3. قابلیت اعتماد:

  در استخدام تمامی افراد سازمان، قابلیت اعتماد از ویژگی های مهم تلقی می شود امّا در مشاغل مالی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. افرادی که در مشاغل صندوقدار و حسابدار و امثالهم شاغل هستند، در طول ساعات کاری با پولی که امانت زیر دستشان است سروکار دارند، لذا باید قابل اعتماد و اطمینان باشند. این ویژگی را می توان با تحقیق از محل کار قبلی فرد به دست آورد. همچنین لازم به ذکر است، هنگام استخدام افراد به خصوص در مشاغل مالی، دریافت سفته و ضمانت معتبر از ملزومات و سبب اطمینان خاطر بیشتر مدیریت می‌باشد.

 4. صداقت و درستکاری:

  این مورد با قابلیت اعتماد در یک راستا می باشد امّا از تفاوت های جزئی برخودار است. فردی که با کیف پول مشتری سروکار دارد، راه های زیادی برای حقه‌های غیر اخلاقی پیش رو دارد. امّا فردی که از ایمان و صداقت برخوردار باشد، حتی در صورتی که مشتری، ناآگاهانه وجه اضافه بپردازد، آن را برمیگرداند و حسن نیت خود را در موقعیت‌های مختلف ثابت می‌کند. کارفرمایانی که به استخدام فرد معتقد و درستکار اهمیت می دهند، برای این مورد اهمیت ویژه قائلند.

 5. توانایی جسمی:

  جایگاه صندوقدار در بعضی فروشگاه ها، ازدحام زیادی دارد. لذا باید توانایی های فرد موردنظر در مورد توانایی کار مداوم و شاید چندین ساعت بدون استراحت، مورد بررسی قرار گیرد. می توان با چند روز کار آزمایشی از تعدادی افراد منتحب در مصاحبه اولیه، فرد مناسب را انتخاب و استخدام نمود.

 6. مهارت های اجتماعی:

  این ویژگی از موارد مهم و غیرقابل اغماض می باشد. فرد صندوقدار به عنوان یکی از نمایندگان فروشگاه شما، باید توانایی ارتباط با هر نوع مشتری با رفتار و شخصیت اجتماعی مختلف را دارا باشد. در محیط پیرامون ما، همواره افراد مختلفی وجود دارند، از فرد با شخصیت و مؤدب گرفته تا فردی بی حوصله و شاید بی ادب. لذا فرد صندوقدار باید بتواند در مقابل انواع شخصیت های اجتماعی، رفتار مناسب و مقتضی را در چارچوب احترام از خود نشان دهد و حتی با مشتریانی که رفتار مناسبی ندارند، با برخوردی توام با احترام مسئله محتمل را حل کنند.

,

افزونه سیستم بایگانی اسناد و دبیرخانه محک چطور اسناد شرکتی را مدیریت می کند؟

بایگانی اسناد شرکتی

روزانه ارسال و دریافت نامه‌های اداری رسمی برای بسیاری از شرکت‌ها اتفاق می‌افتد، همچنین همه‌ی شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ اسناد مبادلات تجاری خود را باید بایگانی کنند. دسته‌بندی صحیح نامه‌ها برحسب تاریخ، فرستنده و گیرنده عناوین و جستجوی سریع آن‌ها بسیار مهم است و بر روند اداری شرکت‌ها تأثیر ویژه دارد. اگر به ثبت و بایگانی نامه‌های اداری خود اهمیت می‌دهید و اعتبار شرکت خود را ارزشمند میدانید، حتماً از افزونه سیستم بایگانی اسناد و دبیرخانه محک استفاده کنید؛ زیرا این افزونه به شما کمک می‌کند تمامی اسناد و انواع فایل‌های (صوتی و تصویری و متنی) که در روند تبادلات خود به کار می‌برید ثبت و ضبط کنید، آن‌ها را به‌راحتی به جستجو کنید.

این افزونه با طراحی ساده و کاربری آسان قابلیت ایجاد نظم و سازمان‌دهی اسناد شرکت شما را دارد و اطلاعات کامل از مشخصات فرستنده و گیرنده (مشتریان و پرسنل) شما دارد. بااتصال به نرم‌افزار حسابداری محک یک سیستم دبیرخانه‌ای آنلاین برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید از جابه‌جایی فیزیکی نامه‌ها، پراکندگی اسناد و مصرف بیش‌ازحد کاغذ جلوگیری کنید و آرشیوبندی منظم الکترونیکی استفاده کنید. استفاده از آن باعث افزایش دقت و ضریب اطمینان، از پراکندگی و ثبت و نگهداری بهینه اطلاعات می‌شود.

این افزونه باهدف بایگانی اسناد به‌صورت الکترونیکی و کمک به کاهش گردش کاغذ و سرعت دسترسی به بایگانی طراحی‌شده است. امکانات این افزونه عبارت‌اند از:

 1. امکان بایگانی اسناد و فایل‌های مختلف اعم از متنی و صوتی و تصویری و غیره در بانک اطلاعاتی
 2. امکان باز و ویرایش کردن فایل‌های ذخیره‌شده در بانک اطلاعاتی بدون نیاز به وجود فایل در کامپیوتر
 3. امکان گروه‌بندی و موضوع‌بندی بایگانی
 4. ثبت کلیه مشخصات نامه‌های وارده و صادره
 5. امکان ثبت شماره اندیکاتور و طبقه‌بندی نامه‌ها
 6. امکان ثبت ارجاعات نامه
 7. اتصال به بایگانی اسناد برای بایگانی کردن

 

,

استرس‌های حسابداری را بشناسید و آن‌ها را رفع نمایید

حسابداری و استرس - 2

کار از مهمترین جنبه های زندگی فرد است که علاوه بر برآوردن نیازهای مالی، نیاز های اجتماعی و فطری او را برآورده می کند و موجب شادابی روحی و جسمی می‌شود. با وجود این کار می‌تواند منبع فشار روانی نیز باشد. نزدیکی و وابستگی‌های چندگانه فرد به شغلش، موجب تاثیرگذاری بر روحیه او می‌شود.

امروزه با توجه به اوضاع اقتصادی و انجام اضافه کاری‌های زیاد و یا چند شیفت کار کردن، بروز استرس‌های شغلی بسیار گسترده و رایج است. استرس در شغل حسابداری بسیار نمایان است و طبق پژوهش هایی که در کشورهای آمریکا، انگلستان انجام داده‌اند، حرفه حسابداری و حسابرسی جز ۱۰ شغل پر استرس محسوب می شود. حسابداران با توجه به ماهیت خود باید با اعداد و ارقام فراوان دست و پنجه نرم کنند و مسئولیت سنگین مالی شرکت را برعهده دارند، نیازمند دقت بالا است که خواه ناخواه فشار روانی زیادی بر حسابداران وارد میکند.

تیم محک با توجه به رابطه نزدیکی که با جامعه حسابداران دارد علل و آثار استرس دراین حرفه را بررسی کرده است. اگر حسابدار هستید توصیه میشود مقاله زیر و دیگر مقاله های روانشناختی شغل را بخوانید

از جمله عوامل اصلی استرس زا شغلی در حرفه حسابداری میتوان به

 1. وجود محدودیت و ابهام در پیشرفت شغلی:

در واقع آنان امید ارتقای مقام کمی دارند. همواره تعداد حسابداران بسیار و مدیران حسابداری و یا مالی محدود به یک نفر است.

 1. ساعات کار طولانی:

حرفه حسابداری بسیار زمان‌بر و پر زحمت است و از جمله مشاغلی است که بیشترین میزان اضافه کار را دارد. ساعت‌ها نشستن پشت میز و بی‌حرکت بودن طولانی میتواند آسیب‌های ستون فقرات، کمر و گردن قرار می گیرند که معمولا به دلیل نشستن های نامناسب و غیراصولی ایجاد می شود. همچنین ساعت‌ها کار با رایانه و انجام عملیات محاسباتی، باعث ضعیفی چشمان می شود. باید به سلامت جسمانی خود اهمیت ویژه دهید هنگام کار یک زیرپایی داشته باشید تا مجبور به خم کردن بدنتان نشوید. هنگامه کار با رایانه باید ارتفاع میز را طوری تنظیم کنید که لبه بالایی مانیتور همسطح چشم ها باشد تا احتمال بروز آرتروز گردن به کمترین حد ممکن برسد.

 1. نامتناسب بودن حجم کار و زمان پیش‌بینی شده برای انجام آن (به ویژه در فصل ارائه گزارش‌های حسابرسی و مالیاتی):

محدودیتی زمانی در ارائه گزارش های حسابرسی که معمولا در انتهای سال مالی است و حساسیت این پروسه بر روی اعتبار شرکت از جمله استرس های پایان سال حسابداران است. بهتر است این وضعیت پیش‌بینی شده و سایر وظایف روتین حسابداری سریعا انجام شده و زمان کافی برای ارائه گزارش ها وجود داشته باشد.

 1. بی خبری حسابرسان شاغل در موسسات از قضاوت سرپرست (مدیر)

عدم تفاهم و آگاهی دو سویه مدیر و حسابرسان از استراتژی های مالی و اعمال آن در رویکرد شرکت همواره مساله مناقشه و بحث با حسابرسان بوده است. اهداف مالی مدیران باید در آغاز کاربری حسابرسان شفاف سازی شود.

 1. پشتیبانی ناکافی مدیران موسسه از انجام وظائف شغلی حسابداران:

حسابداران وظایف متعدد و حساسی بر عهده دارند. درک ارزش مدیران و از کار آن ها و حمایت و پشتیبانی از آنان می تواند انگیزه بیشتری به کارمندان حسابداری بدهد.

 1. وجود استانداردهای خشک و سختگیرانه:

رعایت استانداردهای مختلف حسابداری در صورت‌های مالی فراخور دقت و تجربه فراوان است و اگر در رعایت آن ها خطا رخ دهد. جرائم نقدی و غیر نقدی از سوی کارفرما به دنبال دارد.

 1. ابهام و تعارض در انتظارات و وظائف شغلی:

یک شخص حسابدار باید فرد منظم و با دقتی باشد و علاقه‌مند به اندوختن تجربه. او تنها با داشتن سابقه کار زیاد میتواند دستمزد قابل توجه‌ای بگیرد. اگر چشم داشت شما پورسانت‌های ویژه باشد. صد درصد دچار شکست در انگیزه شغلی خواهید شد. بهتر است واقع بین باشید.

 1. ناامنی شغلی:

نداشتن حقوق مناسب و بیمه در مشاغل از جمله برای حسابداران تازه کار بسیار استرس زاست.

 1. نیاز مستمر به یادگیری و ارتقای دانش و مهارتها:

حسابداران باید نسبت به وجود قوانین مالیاتی جدید و الزامات قانونی متعدد که هر ساله دولت برای وضع صورت‌ها و گزارش‌های مالی تدوین میکند آگاه و مسلط باشند. ضعف در این موضوع نمره منفی زیادی از جانب کارفرمایان محسوب میشود. همچنین ضعف و یا عدم تسلط در نرم افزارهای تخصصی تحلیل مالی، تطبیق، آماده‌سازی مالیاتی و طراحی منابع مالی خود به خود باعث ضعف درونی حسابداران می‌شود. بهتر است در برنامه های خود فراگیری و آموزش این نرم افزارها را در اولویت قرار دهید.

 

,

۱۰ نکته که باید در هنگام نوشتن اظهارنامه مالیاتی، باید رعایت کنیم

An elderly man working on some paers and his laptop

اظهارنامه مالیاتی، کارنامه مالی یک سال کاری شخص حقیقی (فرد) یا حقوقی (شرکت) است که جهت محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌گردد. در ایران، اظهارنامه مالیاتی به دو صورت علی الرأس و خوداظهاری محاسبه می‌گردد.

روش علی الرأس بدین صورت است که ممیز مربوطه مالیات را محاسبه نموده و به مؤدی اعلام می‌نماید. در این روش نظر ممیز و کارشناس سازمان امور مالیاتی، ملاک پرداخت مالیات می‌باشد. در روش خوداظهاری، شخص حقیقی یا حقوقی، بدون دخالت ممیزین و کارشناسان سازمان امور مالیاتی، مقدار درآمد، هزینه، استهلاک، حقوق کارمندان و… را اعلام کرده و پس از کسر مقدار معاف، مبلغ مالیات مشخص و پرداخت می‌گردد.

از ابتدای سال ۱۳۹۱ (متنهی به سال مالی ۱۳۹۰)، مؤدیان باید با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی به آدرس http://e4.tax.gov.ir نسبت به تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی اقدام نمایند؛ لذا با تکمیل و ارسال اظهارنامه الکترونیکی، ارائه اظهارنامه مکتوب به سازمان امور مالیاتی، لزومی ندارد.

از طریق آدرس اینترنتی فوق و پس از راه‌اندازی نرم‌افزار اظهارنامه اشخاص حقوقی، با انتخاب گزینه اظهارنامه جدید و ورود اطلاعات پیش ثبت‌نام از قبیل نام کاربری، رمز عبور و کد رهگیری پیش‌ ثبت‌نام، فرمی شامل ۲۵ صفحه نمایش داده می‌شود. اطلاعات مالی در این فرم وارد شده و محاسبات به طور خودکار توسط نرم‌افزار انجام می‌شود. لازم به ذکر است تکمیل و ارسال اظهارنامه الکترونیکی، به منزله تسلیم اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی بوده و نیازی به ارائه اظهارنامه مکتوب به سازمان امور مالیاتی نمی‌باشد.

در ادامه به ۱۰ نکته مهمی که در روند تکمیل اظهارنامه مالیاتی قابل توجه هستند، میپردازیم:

 1. تسلیم الکترونیکی اظهارنامه مؤدیان با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور و کد رهگیری پیش ثبت‌نام و در صورت تکمیل اطلاعات ثبت‌نام امکان‌پذیر می‌باشد. بنابراین ضروری است مؤدیان حقوقی نسبت به تکمیل ثبت‌نام و رفع ایرادات احتمالیاقدام نمایند. چنانچه زمان ارسال اظهارنامه الکترونیکی کدخطای ۵۰۴ را دریافت کنید، به مفهوم عدم برقراری شروط فوق برای ارسال اظهارنامه می‌باشد.
 2. تکمیل تمامی بخش‌هایی که به رنگ قرمز و ستاره‌دار هستند، الزامی می‌باشد. در صوت پر‌نشدن هر یک از بخش‌های مذکور، اطلاعات شما ذخیره می‌گردد ولی قادر به انجام عملیات ارسال اطلاعات نخواهید بود.
 3. حساب بانکی مرتبط با شغل مؤدی، موجب اعتبار اظهارنامه است. چنانچه حساب بانکی مربوطه معرفی نشود، چه بسا پس از ارتباط با سامانه بانکی و اخذ حساب بانکی مرتبط با شغل مؤدی، اظهارنامه تنظیمی و برآوردی اداره امور مالیاتی ملاک تعیین درآمد و مالیات قرار گیرد.
 4. در صفحه‌ای که مشخصات مدیرعامل و اعضای هیأت مدیرهدرج می‌شود، ورود اطلاعات مدیرعامل ضروری می‌باشد.
 5. در صورت عدم تراز مالی در پایان دوره و عدم درج مبالغ مربوطه، امکان ارسال اطلاعات به سازمان امور مالیاتی وجود ندارد. (به عبارت دیگر، باید اختلاف تراز دارایی‌ها و بدهی‌ها باید صفر باشد).
 6. در صفحه آخر، مشخصات مربوط به تنظیم‌کننده اظهارنامه که دارای حق امضا می‌باشد (مؤدی یا نماینده قانونی)، مدیر امور مالی و حسابرسی و در صورت حسابرسی دفاتر توسط موسسات حسابرسی اطلاعات مربوطه درج می‌شود.
 7. پس از ارسال نهایی، قادر به ویرایش اطلاعات خود نخواهید بود. لذا پس از تکمیل فرم و قبل از ارسال نهایی به سازمان امور مالیاتی، نسبت به چاپ نسخه پیش‌نویس و بررسی آن اقدام نموده و پس از اطمینان از صحّت اطلاعات، اقدام به ارسال نمایید.
 8. چنانچه برای ارسال اطلاعات از گزینه ارسال بدون امضای الکترونیکی استفاده نمایید، پس از تایید ارسال می‌بایست نام کاربری و کد رهگیری پیش ثبت‌نام خود را وارد نمایید. در صورت انتخاب گزینه ارسال اطلاعات با امضای الکترونیکی، پیش از ارائه نام کاربری و کد رهگیری پیش ثبت‌نام، می‌بایست «توکن (token)» خود را به رایانه متصل نموده و کدامنیتی را وارد کرده و اظهارنامه خود را امضا نمایید.
 9. انتقال اطلاعات بر اساس واحد مالیاتی ابراز شده توسط مؤدی ارسال میگردد و مسئولیت ناشی از عدم صحت کد واحد مالیاتی بر عهده خود مؤدی می‌باشد. پس از تایید اطلاعات فوق، اطلاعات شما به سازمان امور مالیاتی ارسال میگردد.
 10. در صورت ارسال موفقیت آمیز اطلاعات، سیستم کد رهگیری به شما ارائه خواهد داد. کد رهگیری ارائه شده بصورت اتوماتیک روی فرم‌های چاپی منتقل خواهد شد.
,

راهکارهایی برای افزایش سود دهی اقتصادی کسب‌ و کارهای کوچک

پیشرفت در کسب و کار

امروزه رشد کسب‌وکارهای کوچک در حوزه‌ی کارآفرینی از عوامل مهم رشد المان‌های اقتصادی ازجمله کاهش بیکاری و افزایش تولید ناخالص داخلی شده‌اند. لذا کسب‌وکارهای کوچک از اهمیت فوق‌العاده‌ای در اقتصاد برخوردارند. سناریوی هر بنگاه اقتصادی دارای یک نمودار زنگوله مانند است که از دوره‌ی شروع کسب‌وکار تا دوره‌ی افول ادامه دارد. امّا چه اقداماتی موجب طولانی شدن و دوام دوره‌ی اوج می‌شود؟

نمودار زنگوله ای هر کسب و کار

دوره‌ی بلوغ کسب‌وکار، دوره‌ی اوج سوددهی بنگاه است. اقداماتی که در این دوره می‌توانند منجر به سوددهی شوند، اقداماتی هستند که از حساسیت بالایی برخوردارند و از لحاظ جنبه‌ی مالی و اقتصادی، پیش‌نیازهایی دارند.

از نکاتی که در موفقیت کسب‌وکار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تأمین سرمایه لازم و کافی، برنامه‌ریزی مناسب و دقیق، بازاریابی قوی، انعطاف‌پذیری کافی در جریان‌های متغیر و متحوّل بازار، ریاست بی‌عیب و نقص، نیروی کار آموزش‌دیده است. بخشی از اَعمال ریاست هر بنگاه، به امور حسابداری مربوط می‌شود و تحت عنوان مدیریت حسابداری عنوان می‌شود. مدیریت با استفاده از گزارش‌هایی که توسط بخش حسابداری تهیه می‌شود، به روند نقدینگی، فروش، بدهی‌ها و … پی می‌برد و تصمیمات و اقدامات لازم را در جهت بهبود روند مالی و اقتصادی بنگاه پیش می‌گیرد. افزایش سود، هدف نهایی هر بنگاه خصوصی می‌باشد. مدیریت می‌تواند از راه‌های مختلفی به این هدف برسد. ازآنجایی‌که سود حسابداری، طبق معادله‌ی ساده‌ی زیر به دست می‌آید، از راه‌های مؤثر در افزایش سود، کاهش هزینه هاست.

سود خالص = هزینه – درآمد

نکته‌ی حائز اهمیت در اینجا، تفاوت سود حسابداری با سود اقتصادی می‌باشد. سود حسابداری از راه معادله‌ی فوق به دست می‌آید. این هزینه، همان هزینه‌ی داخلی انجام امور تولید خدمت یا کالا می‌باشد؛ امّا در سود اقتصادی، منظور از هزینه، هم هزینه‌های عینی کار و هم هزینه‌های ضمنی مورد نظر می‌باشد. به هزینه‌های ضمنی، هزینه‌های سرمایه‌ای نیز گفته می‌شود. هزینه‌های ضمنی یا سرمایه‌ای، هزینه‌هایی هستند که برای اطمینان بخشی به منابع مالی شرکت ضروری است.

سود حسابداری بعد از انجام عملیات مورد نظر شرکت به دست می‌آید که یقیناً در سال موردنظر، آن سود کسب‌شده امّا سود اقتصادی دستخوش نوسانات زیادی می‌شود که هر لحظه امکان تغییر در آن وجود دارد و همیشه قطعی نیست مانند سرمایه‌گذاری در بورس. لذا افزایش و قطعیت سود اقتصادی مهم‌تر از سود حسابداری می‌باشد.

و امّا در نهایت از چه راه‌هایی می‌توان سود اقتصادی را افزایش داد؟

پیشرفت مالی

 • از دوباره‌کاری‌ها پرهیز کنید: اگر قصد تعدیل نیرو یا برنامه‌های بلندمدت دارید، سعی کنید در این روند از دوباره‌کاری‌ها پرهیز کنید. سعی کنید مهارت‌های کارکنان را افزایش داده و با افزایش حیطه‌ی اختیارات و وظایف افراد، آن‌ها را در جهت اهداف بنگاه، کارآمدتر پرورش دهید.
 • فروش بیشتر سود بیشتر: با کاهش (معقولانه‌ی) قیمت از دو طریق به سود بیشتر برسید. یکی از تأثیرات افزایش فروش، افزایش تعداد مشتریان و سفارش‌ها (فروش) می‌باشد. با گران‌فروشی، فقط مشتری‌های خود را از دست می‌دهید. روز به روز از تعداد فروشتان کاسته شده و در نهایت سهم بازارتان را از دست می‌دهید. دیگر آنکه با افزایش تعداد تولیدات، هزینه‌های عمومی بر روی تعداد اقلام بیشتری سربار شده و در نهایت سودتان افزایش می‌یابد. این روش از نظر حسابداری مورد تائید می‌باشد.
 • هزینه‌های بازاریابی را کاهش دهید: با گسترش فضای مجازی و اهمیت آن در زندگی روزمره‌ی مردم، به‌خوبی می‌توانید از این ویژگی عصر حاضر به‌عنوان یک فرصت استفاده کنید. با یک حساب کاربری در اینستاگرام و یک کانال معرفی محصولات در تلگرام و این‌چنین اقدامات، می‌توانید از هزینه‌های بازاریابی که از مهم‌ترین هزینه‌های افزایش فروش هستند، پرهیز کنید.
 • با تنوع دادن به محصولاتتان، مشتریان بیشتری جذب کنید: به‌عنوان مثال با تولید محصول X در سایزهای مختلف، درعین‌حال که هزینه‌ای مضاعف برایتان ایجاد نشده، می‌توانید به مشتریان بیشتری خدمت و محصول ارائه دهید. این روش از روش‌های مدیریتی می‌باشد.
 • برای محصولاتتان مکمل در نظر بگیرید: محصولاتی که می‌توانند به‌صورت پکیج با محصول شما مصرف شوند، می‌توانند در افزایش فروش و درنهایت افزایش سودتان، مؤثر باشند.
 • به‌موقع تولید کنید: یکی از روش‌های کاهش هزینه‌ها تولید به‌اندازه‌ی سفارشات یا نیاز بازار است. در کسب‌وکارهای کوچک از تولید انبوه و بی‌حساب بپرهیزید. دلیل آن نیز واضح است. درصورتی‌که به هر دلیلی نیاز بازار یا فروش شما به‌اندازه‌ی تولیدتان نباشد، مازاد تولید برایتان هزینه‌ی اضافی جهت بازیافت یا در شرایط بدتر، غیرقابل بازیافت خواهد بود.
 • تعداد دفعات فروشتان را افزایش دهید: اگر کسب‌وکارتان، تولید محصولات مصرفی است، سعی کنید با تبدیل مشتریان خود به مشتریان وفادار، تعداد دفعات خرید آن‌ها از تولیدات شما بیشتر شود.
 • در شرایط مطلوب، قیمت محصولتان را افزایش دهید: وقتی‌که محصولتان از کیفیت بالایی برخوردار است و مشتریانتان به قدر کافی به شما و محصولتان وفادار هستند، قیمت را می‌توانید ۵ تا ۱۰ درصد افزایش دهید.
 • رهبر باشید: شاید با خود بگویید رهبری با سود چه سنخیتی دارد؟ امّا با رهبری به‌جای ریاست، می‌توانید کارمندان و کارکنان خود را به بازاریابان نامحسوس تبدیل کنید. با رهبری صمیمانه در کسب‌وکارتان، می‌توانید کارکنان وفاداری داشته باشید که در هر شرایط (حتی محیط خارج از شرکت) به‌عنوان مبلغان محصولات شما عمل کنند.
 • آفرهایی مشوق در نظر بگیرید: برای خریدهای بیشتر، جوایزی در نظر بگیرید که مشتریانتان را جلب کند؛ یا هر از چند گاهی قرعه‌کشی یا اتفاقی جشنواره‌ای در حد توانتان (حتی کوچک) برپا کنید که برای مشتریانتان یکنواخت نشوید.
,

دموی رایگان نرم افزار محک چیست و چگونه در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد؟

دمو رایگان نرم افزار حسابداری محک
,

درباره استارتاپ های مالی فینتک بیشتر بدانید!

فین تک

امروزه با توجه به ارزش زمان و هزینه بالای عبور و مرور در شهرها، تمایل جامعه به سمت استفاده از اینترنت و نرم افزارهای تحت موبایل افزایش یافته است. با موفقیت استارتاپ ها تقریبا از سال ۲۰۰۷ نسل جدید استارت‌آپ‌ها با هدف نفوذ به قلب صنعت مالی و بانکداری در حال شکل گرفتن هستند. اصطلاحاتی چون «پول مجازی»، «بانک های بدون شعبه» و چندین اصطلاح نوین دیگر در همین زمینه نمایانگر پدیدار شدن صنعت رو به تکاملی است که این روزها آن را با نام «فین تک» می‌شناسیم. فین تک؛ اصطلاحی است که از ترکیب دو مفهوم «finance» و «technology» ایجاد شده و به کاربرد تکنولوژی و مدلهای کسب و کار نوآورانه در عرصه خدمات و سرویس های مالی گفته می شود. شرکت های فین تک در واقع استارت آپ هایی هستند که سیستم های مالی فعلی را که کمتر با نرم افزار سر و کار دارند، به چالش طلبیده است. استارت آپ های فین تک استارت آپ های  فین تک برخلاف خدمات متداول بانکی، اغلب بر روی حل یک مشکل خاص تمرکز می‌کنند و همین باعت می‌شود که قادر باشند تجربه کاربری منحصر بفردی را در محصولات خود پدید بیاورند.

فین تک ها در ۵ حوزه خلاصه می شوند

فین‌تک‌های مالی پشتیبان

که پشتیبانی از فعالیت‌ها و خدمات مالی را برعهده دارند و وظایفی مثل: جمع‌آوری اطلاعات مالی، سرمایه‌گذاری، تامین‌مالی، مشاوره، درگاه‌های پرداخت و غیره را پوشش می‌دهند.

فین‌تک‌های مالی واسطه‌ای

از طریق برقراری ارتباط بین اشخاص، نهادها و سازمان‌های مالی متقاضی با عرضه‌کنندگان اطلاعات و منابع مختلف صورت می‌گیرد.

فین‌تک‌های مالی بیمه‌ای

 به ارائه خدمات در حوزه بازار بیمه می‌پردازند. مثل: طراحی نرم افزار، تارنما، انجام تبلیغات برای شرکت‌های بیمه‌ای و ارائه مشاوره به مشتریان جهت انتخاب بهترین شرکت بیمه.

فین‌تک‌های مشاوره‌ای

ارتباط تنگاتنگی با مقوله هوش تجاری دارند‌، با بررسی روندهای تجارت در حوزه‌های مختلف و دقت نظر در خصوص نیازهای مشتریان و بنگاه‌ها به نیروی انسانی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و غیره، به ارائه مشاوره به مدیران و مشتریان می‌پردازند.

فین تک‌های خدماتی

این نوع از تکنولوژی مالی معمولاً در سطح خرد به ارائه خدمات مالی به مشتریان (اعم از مدیریت حساب‌های شخصی، پس‌انداز و مواردی از این دست) پرداخته و سازمان‌ها با سفارش و تعریف پروژه به برنامه‌نویسان این حوزه، اقدام به استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای و گسترش اپلیکیشن‌های تلفن همراه می‌کنند.

از فین تک های موفق جهانی می توان به موارد زیر اشاره کرد

Pay Pal که به تنهایی باندازه ۸ بانک قدرتمند آمریکایی دارایی دارد و توانسته است از طریق تسهیل انتقال پول به اقصی نقاط جهان طرفداران بسیاری بیابد.

iZettle روشی قدرتمند برای دریافت وجه در فروشگاه‌های کوچک و متوسط

Simple  سیستم مدیریت امور مالی با تجربه کاربری قدرتمند و ساده

Mondo بانکی هوشمند به هوشمندی گوشی همراه شما با ارسال نوتیفیکیشن‌های هوشمند

Fundbox شیوه‌ای نوین برای حمایت‌ از رشد کسب و کارها با تامین مالی آن‌ها زمانی که مشتریان قصد دارند با فاصله  زمانی مبلغ آن‌ها را پرداخت کنند.

BitPay سیستم انجام پرداخت های عادی و روزانه با استفاده از واحد بیت کوین و تکنولوژی زنجیره‌ بلوکی

Zopa  سرویس قرض دادن پول به یکدیگر

Square یک دستگاه POS واقعی بر روی موبایل

در ایران نیز همراه با گسترش بازار های مالی و مکانیزه شدن خدمات اداری، شرکت های مالی و حسابداری با بهره گیری از نیرو های خلاق و متخصص فعالیت خود را به سمت الکترونیکی کردن خدمات مالی و حسابداری سوق داده اند. طراحی سامانه های پرداخت آنلاین جهت مشتریان، خرید های اینترنتی از کسب و کار های متفاوت، انجام خدمات مالی جهت شرکت ها و یا سمینارها، طراحی نرم افزارهای اختصاصی حسابداری و مالی جهت کارخانه جات، بیمه ها و یا سایر شرکت ها، خدمات انتقال پول، اپلیکیشن های مدیریت منابع مالی و درآمد شخصی و حتی راه اندازی مجلات مالی آنلاین و دیتابیس های مالی نیز جزو فعالیت فین تک ها در ایران می باشد.از نمونه های موفق فینتک ایرانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زرین‌پال: ارائه دهنده درگاه پرداخت,کیف‌پول,کیف پول آنلاین و..
 2. پی پینگ: خدمات پرداخت آنلاین پی پینگ یک درگاه دریافت و پرداخت پول بصورت آنلاین مناسب کسب و کارهای خرد و اشخاص می باشد.
 3. مانیار: سامانه مدیریت مالی شارژ ساختمان و مجتمع های مسکونی.
 4. فاندوران: بستری برای جذب حمایت مالی برای پروژه های خلاقانه.

 

,

اگر در معاملات اقتصادی خود از ارزهای مختلف استفاده می‌کنید، چه طور یک سیستم حسابداری یکپارچه داشته باشید؟

نرم افزار حسابداری ارزی

 معرفی افزونه چند ارزی محک

با گسترش معاملات تجاری کشور عزیزمان با سایر کشورها به‌ویژه بعد از برجام، روند استفاده از ارزهای مختلف در مؤسسات کوچک و بزرگ اقتصادی رو به رشد است.

دسترسی به اطلاعاتی همچون نرخ برابری ارزهای مختلف با یکدیگر و مقایسه هر یک از آن‌ها با ریال، استفاده از دفترهای معین و تفصیلی حساب‌های ارزی، عملیات تسعیر حساب‌ها، حفظ و نگهداری سوابق نرخ‌های برابری ارزهای مختلف برای نظارت و سامان‌دهی مجموعه معاملات ارزی به‌منظور کنترل نقدینگی تمامی اطلاعات معاملات ارزی شرکت‌ها به‌خصوص شرکت‌های واردات و صادرات و برای صاحبان مشاغلی که به معاملات ارزی سروکار دارند، امری ضروری است.

 یکی از روش‌های مهم برای انجام این وظایف در شرکت‌ها، خرید نرم افزار حسابداری چند ارزی و استفاده از آن برای این‌گونه مبادلات است.

تیم محک در راستای خدمت‌رسانی همیشگی و تسهیل امور حسابداری با استفاده از افزونه‌های مختلف که قابلیت اتصال و یکپارچگی با انواع نرم‌افزارهای حسابداری محک را دارند، بار دیگر خدمت وِیژه به بنگاه‌های اقتصادی کشور ارائه می‌کند. این سیستم ضمن دارا بودن ویژگی‌های نرم‌افزار حسابداری ارزی، به مدیران در راستای برنامه‌ریزی‌های مدیریتی و امکان ارزیابی واحدهای تجاری در مسیر حرکت به سمت اهداف تعیین‌شده حسابداری مبادلات ارزی کمک زیادی می‌کند.

با استفاده از پنل کاربری افزونه چند ارزی محک کلیه عملیات حسابداری پایه ازجمله خریدوفروش و ثبت فاکتور و محاسبه سود و زیان نقد به ارز مبدأ و یا مقصد به‌سادگی قابل انجام است. کاربران این نرم افزار می‌توانند با وارد کردن کلیه داده‌های حسابداری به نرخ ارز خودشان، کلیه گزارشات حساب را به معادل ارزی تبدیل، یا به ارز خود دریافت کنند.

همچنین افزونه حسابداری چند ارزی محک به صاحبان مشاغل در ارائه گزارشات مالی کل، ارائه ترازنامه و گزارشات سود و زیان بر اساس ارز پایه و با توجه به نرخ‌های تسعیر مختلف به مشتریان ارزی مختلف کمک می‌کند.

برخی از امکانات مهم و ویژه افزونه حسابداری ارزی محک:

 • امکان تعریف ارزهای مختلف
 • قابلیت تعریف میزان ارز در هنگام خرید یا فروش
 • گزارش مانده‌حساب اشخاص در قالب ارزهای مختلف
 • امکان ثبت فاکتور ارزی
 • امکان ثبت اسناد حسابداری ارزی
 • امکان تعریف بانک و صندوق ارزی
 • امکان ثبت سند تسعیر، خواندن
 • امکان ثبت فاکتور و سند ارزی در سیستم حسابداری ارزی تحت وب بر اساس آخرین نرخ برابری ارز با توجه به ویژگی‌های نرم افزار حسابداری ارزی
 • معرفی ارز پایه به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های نرم افزار حسابداری ارزی
 • ثبت عملیات روزانه اعم از خرید، فروش، دریافت، پرداخت، حواله حساب و سند حسابداری به‌صورت ارزی
,

استراتژی های اصلی مالی برای موفقیت شرکت شما

مدیر شرکت موفق

شما به‌عنوان مدیر مالی یک شرکت، همواره مسئول بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری‌های شرکت خود هستید. بدین منظور باید به خیلی از مباحثی همچون برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی، سیستم‌های مالی، تعیین ارزش‌ها و مواردی از قبیل زیر آشنا باشید. ما معتقدیم شما باید اندیشه‌ای برای طرح‌ریزی استراتژی‌های مالی سازمان خود داشته باشید و این کار را به‌صورت سیستماتیک انجام دهید و تمام آن‌ها را مانند اسناد ثبت کنید. این کار سبب می‌شود تا بتوانید ظرفیت سازمان خود را برای هرچه پایدار شدن بالا ببرید و بتوانید سرمایه‌ی مورد نیاز خود را تأمین نمایید.

در زیر ۵ نوع استراتژی اصلی مالی را برای موفقیت شرکتتان بررسی می‌کنیم.

 1. استراتژی‌های تأمین مالی و ساختار سرمایه:

شما به‌عنوان مدیر مالی باید با توجه به هزینه‌ها و دارایی و سرمایه در گردش بتوانید یک ساختار سرمایه‌ای مناسب برای آن طراحی کنید و تسلط کامل به تفاوت سود و جریانات نقدی را عنوان کنید. به‌عنوان مثال یک نکته مهم این است که سود کم هرگز مناسب نخواهد بود مگر اینکه واحد تجاری از حمایت قوی مالی به‌منظور پرداخت کردن برای دارایی‌ها، نگه‌داشتن چرخه سرمایه در گردش برخوردار باشد.

همچنین باید ارزیابی دقیق از ریسک سرمایه‌گذاری‌هایتان داشته باشید، داشتن بدهی زیاد از متقاضیان سهام شما خواهد کاست. در اتخاذ تصمیمات تأمین مالی و ساختار سرمایه، همیشه باید از هزینه فرصت این تصمیمات مطلع باشید.

 1. استراتژی‌های سرمایه در گردش:

مدیریت سرمایه در گردش عبارت است از تعیین حجم و ترکیب منابع و مصارف سرمایه در گردش به‌نحوی‌که ثروت سهامداران افزایش یابد.

به‌کارگیری استراتژی‌های گوناگون، در رابطه با مدیریت سرمایه در گردش، میزان نقدینگی شرکت را تحت تأثیر قرار دهند و این استراتژی‌ها را میزان ریسک و بازده آن‌ها مشخص می‌کند. اگر بخواهید محافظه‌کارانه عمل کنید باید قدرت نقدینگی بیش‌ازحد بالا برود تا ریسک ناشی از ناتوانی بازپرداخت بدهی‌های شرکت به پایین‌ترین حد برسد. اگر جسور باشید می‌توانید با داشتن کمترین میزان دارایی جاری، از بدهی‌های جاری بیشترین استفاده را ببرید.

 1. استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و بودجه‌بندی سرمایه‌ای:

در اجرای این استراتژی باید بر اساس اصول مهندسی مالی رفتار کنید. منطق روندهای سرمایه‌گذاری را دریابید و عملی کنید. برآوردهایی از هزینه واقعی، جریان نقدی پس از کسر مالیات، عمر مفید ارزش اسقاط آن انجام می‌گیرد. سپس ارزش فعلی خالص(NPV) را محاسبه کنید. اگر مقدار NPV محاسبه‌شده منفی باشد، تصمیم سرمایه‌گذاری رد و درصورتی‌که NPV محاسبه‌شده مثبت باشد، گزینه مربوطه به مجموعه گزینه‌های سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر اضافه می‌گردد.

 1. فرصت‌های بودجه‌بندی سرمایه‌ای:

ایده‌های مربوط به این سری استراتژی از سطوح پایین سازمان مطرح می‌شوند؛ مثلاً مدیران تولید خاطرنشان می‌سازند که تجهیزات باید جایگزین گردند یا اینکه روش‌هایی با هزینه تولید پایین‌تر در دسترس هستند ممکن است حسابرسان مالیاتی یا مهندسین حمل‌ونقل روش‌هایی با هزینه تولید پایین‌تر در بیان کنند که تغییر مکانی کارخانه به‌صرفه جویی پولی می‌انجامد و یا موارد دیگر.

باید فرصت‌های بودجه‌بندی را تشخیص دهید و اقدامات زیر را بتوانید عملی کنید انواع گزینه‌های سرمایه‌گذاری باید توسط متخصصانی گردآوری گردد که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارند.

 1. جایگزینی دارایی‌های موجود با دارایی‌های مشابه؛
 2. جایگزینی دارایی‌های موجود با استفاده از دارایی‌هایی که هزینه‌ها را کاهش می‌دهند؛
 3. توسعه ظرفیت تولیدی از طریق اضافه کردن دارایی‌های جدید به خط محصول فعلی یا توسعه خطوط تولید فعلی در کنار سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌ای کمک‌کننده به افزایش فروش.
 4. سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک
 1. استراتژی‌های تقسیم سود سهمی

این استراتژی بیان می‌کند افزایش ارزش بازار خود باشد، چگونه باید درآمد خود را بین سهامداران تقسیم کرده و مقداری از آن را برای خود نگه‌دارید.

در تصمیم‌گیری برای اتخاذ سیاست تقسیم سود یک شرکت عوامل زیر را باید در نظر داشت:

نقدینگی: به‌منظور پرداخت سود شرکت باید به وجوه نقد دسترسی داشته باشید و همواره نقدینگی شرکت خود را در حد بالایی نگه‌دارید. حتی شرکت‌های بسیار سودآور هم در کنترل جریان نقدینگی دچار مشکل می‌شوند

بازپرداخت بدهی‌ها: گردش مالی خود را با تاریخ بازپرداخت بدهی‌ها تنظیم کنید. اگر زمان بازپرداخت بدهی‌ها فرا رسیده باشد و وجوه دیگری برای بازپرداخت این بدهی‌ها موجود نباشد، بازپرداخت سود سهام به سهام‌داران دچار مشکل نخواهد شد.

قراردادهای محدودکننده: بعضی از قراردادهای مربوط به دریافت وام توسط شرکت، در برگیرنده محدودیت‌هایی در مورد مقدار سود پرداختی به سهامداران و یا نرخ رشد این سودها است.

سیاست‌های تقسیم سود رقبا: سیاست‌های تقسیم سود رقبا شما می‌تواند بر سیاست‌های تقسیم سود شما تأثیر بگذارد. برای مثال درصورتی‌که رقبای شرکت سیاست تقسیم سود بالاتر را دنبال نمایند کاهش میزان سود پرداختی به خاطر تأمین مالی کردن سرمایه‌گذاری‌های جدید مشکل خواهد بود.

,

چطور در حرفه‌ی حسابداری موفق شوید؟

b8f8cd0e65cbf991ca67b6e4e04e3949849aaec8

امروزه در بازارکار، فضای رقابتی شدیدی حاکم است و دغدغه های موفقیت شغلی یکی از مهمترین موضوعاتی است که ذهن بشر را مشغول کرده است. چرا که حیات اجتماعی او وابسته به تداوم حرفه‌اش در محیط کار است. شاید شما هم به عنوان حسابدار و یا یک کارآموز حسابداری بارها به این موضوع فکر کرده باشید که چطور می توان درحرفه خودتان به موفقیت بیش‌تری برسید. برای شروع کار و موفقیت حرفه حسابداری در بازار کار، نیاز به مهارتهای تخصصی، دانش و تجربه است. حسابداری، در هر کسب و کاری بسیار حساس و مهم است. اشتباهات هرچند کوچک حسابداران میتواند منجر به ضررهای مالی زیادی برای سازمان شود. همچنین درایت و مهارت یک حسابدار می‌تواند سهم بسیاری در افزایش سود مجموعه داشته باشد و در درازمدت باعث افزایش ثروت صاحبان سهام شود. بنابراین لازم است مهارت ها یک حسابدار موفق را بدانید و آن ها را در خود پرورش دهید.

تیم نرم افزار حسابداری محک با گذشت بیش از ۱۰ سال از ورود به حرفه حسابداری و هم زیستی با حسابداران موفق به نکات بسیاری که میتواند از شما یک حسابدار حرفه ای بسازد دست یافته است. در زیر به مهمترین این نکات اشاره می کنیم.

ویژگی های تخصصی و عمومی یک حسابدار موفق به شرح موارد زیر است:

ویژگی های تخصصی حسابدار

۱٫تحصیل در رشته حسابداری:

داشتن تحصیلات دانشگاهی در رشته های حسابداری و بعضا امروزه تحصیلات بنیادین از دوره دبیرستان در حسابداری از اولویت های اصلی شغل حسابداری است. شرکت در دوره های بلند مدت حسابداری همچون دوره های, ACCA CIMA  می تواند به شما به عنوان مکمل در ارتقای توانایی هایتان در این زمینه کمک کند.

 

۲٫شناخت وظایف متعدد حسابداران:

حسابداران وظایف متعددی را بر عهده دارند .تسلط کامل بر هر کدام از حیطه وظاایف و رعایت کردن فاکتورهای حرفه ای های شغلی در حسابداری می تواند از شما یک حسابدار موفق بسازد.

وظایف متعدد حسابداران شامل ۴ حوزه زیر است:

 وظایف عادی: در برگیرنده مهارت های دفترداری ابتدایی و حسابداری هزینه است. ثبت درآمدها و هزینه های شرکت و کنترل حساب سود و زیان، حسابداری حقوق و دستمزد و روش محاسبه حقوق پرسنل از این موارد هستند.

وظایف تکنیکی: شامل بودجه بندی و حسابداری مدیریت است. مثل فرآیند شناسایی،‌ اندازه‌گیری، گردآوری، سنجش، تحلیل، تفسیر و ارائه آن گروه از اطلاعات مالی و سایر اطلاعات کمی و عملکردی، درک روابط محلی و معلولی، تشخیص فعالیت‌هایی که ارزش‌افزوده ایجاد نمی‌کنند یا کارآیی ندارند و..

وظایف ماهرانه: وظایف حسابرسی ، تصمیم گیری و گزارشگری را شامل می شود که مستلزم داشتن فهم عمیق و قدرت بالای تجزیه و تحلیل ترازنامه ها و گزارش های سود و زیان و گردش وجوه نقد است. جمع آوری و تحلیل آمار و ارقام به منظور کنترل هرچه بیشتر عملیات حسابداران و اطمینان از صحت گزارش های ارائه شده توسط تیم حسابداری و ارزیابی سیستم های گزارش مالی شرکت به منظور اطمینان از صحت عملکرد آنها از این دسته وظایف هستند.

وظایف پژوهشی : شامل مهارت های تحلیلی و طراحی سیستم و مشاوره ی حرفه ای مستقل را در بر می گیرد. تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی برای تعیین استراتژی های و دستیابی به اهداف مالی مشتری از اصلی ترین وظیفه های پژوهشی است.

به دلیل ماهیت حرفه حسابداری و حساس بودن آن، تاکید اصلی ما این است که اگر در هر یک از ۴ وظایف بالا را بر عهده دارید.ابتدا سعی کنید تجارب و تخصص همراه با دانش به روز کسب کنید.

۳.انتخاب گرایش مورد علاقه خود:

باید بتوانید ضمن آشنایی کلی با شاخه های مختلف حسابداری، گرایش خود را انتخاب و در آن متخصص شوید و تجارب لازم را کسب کنید. حسابداری انواع مختلفی دارد مانند حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی، حسابداری قیمت تمام شده ، حسابداری مدیریت و حسابداری هزینه:

بهتر است حسابدار علاوه بر آشنایی کلی با انواع مختلف، تمرکز خود را روی یک یا دو شاخه حسابداری بگذارد. این تمرکز باعث میشود تجریه بالایی در همان شاخه پیدا کند و به عنوان یک متخصص در آن زمینه شناخته شود.

۴٫ داشتن گواهینامه های مختلف :

داشتن گواهی نامه های حرفه ای مرتبط با اصول و استانداردهای حسابداری، مواردی هستند که رعایت آنها می تواند شما را در ارائه اسناد حسابداری، رسیدگی به اسناد و دفاتر، ارائه اظهارنامه ها، تهیه گزارشات و سایر موارد حسابداری و حسابرسی امور کمک کند.

 ۵٫تسلط به نرم افزارها:

تسلط به نرم افزاره تخصصی ای حسابداری و تسلط کامل بر نرم افزارهای آفیس یه ویژه اکسل از اصلی ترین و ابتدایی ترین مهارت های تخصصی حسابداران است.

 ۶٫تسلط و آشنایی به قوانین مختلف:

از جمله قوانین مالیاتی، قانون کار و تا مین اجتماعی و قوانین تجاری برای یک حسابدار ضروری است.شما باید بتوانید با دست یابی به روال های قانونی را طی کنند و بر اساس مفاد مشخص شده در این قانون عمل نمایید تا از هرگونه کلاه برداری و مواردی که منجر به ضرر و زیان شرکت و سازمان می شود جلوگیری نمایید.

مهارت های عمومی:

علاوه بر ویژگی های تخصصی فوق، برای اینکه یک حسابدار موفق باشید باید پایبند به خصوصیات یک فرد حرفه ای و متعهد باشید تا بتواند تخصص خود را به خوبی نشان داده و به عنوان یک فرد حرفه ای جلوه کنید.

دسته ای از این مهارت ها:

مدیریت پول:

یک حسابدار موفق باید توانایی مدیریت پول و بودجه شخصی و سازمان را داشته باشد. او سازمان و حتی با پول خودش ولخرجی نمی کند و در وهله اول مدیر مالی خوبی برای زندگی شخصی خود است.‎

۲٫مهارت های نوشتاری و سخنوری:

داشتن این مهارت ها برای ارائه و تفسیر گزارش های حسابداری و برقراری ارتباط موثر با مدیران و سهامداران شرکتتان و سازمانهای بیرونی مانند اداره مالیات و بیمه و … موثر و ضروری است.

۳.مدیریت زمان:

توانایی مدیریت زمان و برنامه ریزی کلیدی ترین فاکتور موفقیت شما در امر حسابدای است چرا که حسابداری یکی از پر مشغله ترین حرفه هاست. حسابدار موفق از زمان به نحو کاری و مؤثر استفاده می کند. افرادی که نمی توانند زمان را به درستی مدیریت کنند حسابدار موفقی نخواهند شد.

۴٫دقت و تمرکز بالا:

دقت و نظم در همه کارها لازم است، در مورد حسابداری این امر مهم تر است. چرا که حسابدار تمام روز با اعداد و ارقام ریز و درشت سروکار دارد. شما باید دقیق و سر موقع همه اتفاقات مالی را ثبت کنید و با تمرکز کنترل و بازنگری دقیقی رو کار روزانه خود داشته باشید.

۵٫خلاقیت:

حسابدار موفق راه حلهای خلاقانه ای را برای مسائل پیدا می کند و گزینه های مختلف را در پیش روی خود قرار می دهد و بررسی می کند.

۶٫درستکاری:

حسابدار دو چیز برای فروش دارد یکی زمان و دیگری درستکاری می باشد. حسابدار موفق استانداردهای شخصی بالایی برای صداقت و درستکاری دارد ، همواره با استانداردهای بالای سازمانی خود را مطابقت می دهد و با آن زندگی می کند.شما باید بتوانید به عنوان یک حسابدار موفق زندگی شخصی خود را با استانداردهای زندگی حرفه ای هماهنگ کنید.

 ۷٫اعتماد به نفس:

شما باید اعتماد به نفس داشته باشید چون میدانید با دقت و تمرکز بالا همه امور را درست انجام داده اید و گزارش های تحویلی شما صحیح است.

۸.خدمت محوری:

شما باید برای ارائه خدمات حرفه ای به دیگران تلاش کنید و به حل مشکلاتشان بیاندیشد.‎

۹٫ظاهر:

شما باید به عنوان یک حسابدار موفق توجه زیادی به مرتب بودن ظاهر خود کنید، لباسهای مرتبی بپوشید و ظاهری بشاش و تمیز داشته باشید.

۱۰٫ رازداری کامل در مورد اطلاعات مالی شرکت و سهامداران:

حسابدار همه اطلاعات مالی سازمان را میداند. شما مورد اعتماد سازمان هستید زیرا همه اطلاعات آن و مشتریان را می‌دانید. از جزئی ترین مسایل مالی صاحبان سهام و مدیران آگاه هستید. در پاسخ به این اعتماد لازم است بسیار رازدار باشید و از افشای مسایل مالی سازمان خود، خودداری کنید.

.