روز حسابدار و تاریخچه حسابداری

15 آذر، روز حسابدار گرامی باد، نرم افزار حسابداری محک

۱۵ آذر هر سال، به نام روز حسابدار در ایران نامگذاری شده است. این نامگذاری پیرو درخواست فدراسیون بین المللی حسابداران (آیفک)، که از اعضای خود در همه کشورهای جهان خواست در تقویم رسمی خود، روزی را به همین نام اعلام کنند و گردهمایی‌ها یا آیین‌های ویژه‌ای را به همین مناسبت تدارک ببینند، صورت گرفته است.به همین بهانه قصد داریم تا در این مطلب کوتاه، مروری مختصر بر تاریخچه حسابداری داشته باشیم:

تاریخچه حسابداری در جهان

قدمت حسابداری در جهان به ۶۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و اولین مدارک کشف‌شده نیز مربوط به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد است. در قرون‌وسطی که رسم بر جمع‌آوری مالیات از مردم و مصرف آن‌ها در امور مربوط به توسعه املاک بود، یکی از وظایف حسابداران تهیه صورت‌های مالی افراد برای خزانه‌داری فرمانروا بود. از دیگر وظایف حسابداران می‌توان به تهیه گزارش سفر تاجرانی که به تجارت بین کشورها اشتغال داشتند اشاره کرد، در این گزارش‌ها میزان سود و زیان تجار قابل‌مشاهده بود.

به‌مرور زمان، رشد عملیات تجاری باعث شد در قرون سیزدهم و چهاردهم تحولات گسترده‌ای در سیستم نگه‌داری حساب‌ها به وجود آید.

لوکا پاچیولی (LUCA PACIOLI) کشیش و ریاضیدان ایتالیایی با انتشار کتاب ریاضیات لوکا پاچیولی فن دفترداری دوطرفه (دوبل) را در سراسر اروپا گسترش داد. چند فصل این کتاب به امور مربوط به حسابداری اختصاص داده‌شده است و لوکاپاچیولی در آن از مهارت تجزیه‌وتحلیل گری خود در جهت توصیف سیستم‌های حسابداری دوطرفه استفاده کرده است. این کتاب به دلیل سادگی و بالا بودن ارزش علمی آن در قرون پانزدهم و شانزدهم بسیار موردتوجه قرار گرفت و به اغلب زبان‌ها نیز ترجمه شد.

lukaلوکا پاچیولی – بنیان‌گذار حسابداری دوطرفه

پس از وقوع انقلاب صنعتی و با تزریق بیشتر سرمایه‌های شخصی در شرکت‌ها نیاز به حسابداری بیش از قبل احساس شد و با بهبود وضعیت اقتصادی، حسابداری نیز توسعه و تکامل پیدا نمود.

تاریخچه حسابداری در ایران

از چگونگی سیستم‌های مالی و نحوه نگهداری حساب‌ها در ایران قبل از اسلام آثار مکتوب قابل‌توجهی در دست نیست. مسلماً در زمان امپراتوری‌های هخامنشی و ساسانی که حجم بزرگی از فعالیت‌ها  به دریافت باج و خراج از سرزمین‌های تحت قلمرو و پرداخت آن‌ها برای هزینه‌های مربوط به لشگریان و سپاهیان و سایر عوامل حکومتی اختصاص داشت، نیاز به سیستم دقیق و مناسبی جهت نگه‌داری اطلاعات بوده است که متأسفانه جز نوشته‌های تاریخی معدودی از محققین مانند ویل دورانت در کتاب‌هایی نظیر تاریخ تمدن، آثار مستند دیگری در دست نیست.

طبق مستندات، حسابداران در آن زمان چشم و گوش شاه بودند که بر جمع‌آوری خراج‌ها نظارت داشتند و این نظام تا قبل از اسلام به همین شکل ادامه داشته است.

در پایان یادآور می‌شویم که پانزدهم آذرماه روز جهانی حسابدار٬ فرصتی ارزشمند و مغتنم است تا با ارج نهادن به خدمات حسابداران که نقش به سزایی در فرآیند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در سطوح خرد و کلان دارند ٬ گامی کوچک در راستای قدرشناسی از خدمات آنان برداشته شود.
امیدواریم این خدمات گسترده٬ بیش‌ازپیش موردتوجه همه‌ دست‌اندرکاران بخش سلامت مالی در عرصه‌های اجرا٬ تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری قرار گیرد.

روز جهانی حسابدار بر تمامی همکاران رشته حسابداری، حسابرسی و طلایه‌داران نظام سلامت مالی مبارک باد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *