نوشته‌ها

دکتر فضل الله اکبری؛ پدر حسابداری ایران- نرم افزار حسابداری محک

,

دکتر فضل الله اکبری؛ پدر علم حسابداری ایران

نرم افزار حسابداری محک: اگر بخواهیم ریشه‌­های تاریخی حسابداری را در ایران بازبینی کنیم. از حدود ۲۵۰۰ سال پیش که اولین امپراطوری قدرتمند در ایران شکل گرفت برای فعالیت­‌های امور اقتصادی و مالیاتی استفاده می­کردند. پس از آن با گذشت زمان پیشرفت حکومت‌ها در بسیاری از موارد دیگر به کار رفت که اسناد تاریخی آن وجود دارند. نمونه از لوح­‌های خزانه و قلعه آثار بازمانده از حسابداران آن دورانند. نقطه عطف در تاریخ این علم در ایران را باید در دوره سلجوقیان جست که دفاتر پنج­گانه حساب برای امور مالیاتی وجود داشت. با این حال بعد از انقلاب صنعتی در اروپا و بروز­آوری علوم جدید به ایران راه یافتند. اولین حرکت مهم به رسمیت شناختن امور حساب در مالیات است که در سال ۱۲۲۵ به صورت قانون درآمد. بعد از آن علم حسابداری آن چنان در ایران همراه با روند غرب جدی گرفته نشد و حتی سال‌ها بعد از آن که رشته‌های مهندسی جدید در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شد. دکتر فضل الله اکبری به عنوان پدر علم حسابداری تلاش‌های بسیاری برای گسترش حسابداری در ساختار اداری و صنغتی کشور کرد و سالیان درازی صرف پژوهش و توسعه سپرد.

بیوگرافی دکتر فضل الله اکبری

الله اکبری

دکتر فضل الله اکبری در سال ۱۳۰۰ در شهر گلپایگان به دنیا آمد. پدر ایشان نانوا و اهل کتاب و مرثیه‌خوانی بودند. ایشان به دلیل علاقه زیاد به تحصیل، همزمان در دوره دبیرستان در شهر اصفهان علوم قدیمی همچون حساب و ریاضی و حساب سیاق نقدی و جنسی را نزد پدر بزرگ خود فرا گرفتند. و نزد استادی چون شادروان فضل الله همایی و برادر دانشمند ایشان استاد جلال همایی و آقای مبارکه‌ای کسب فیض کرد پس از تحصیلات دبیرستان رشته حقوق را ادامه دادند. بعد از اخذمدرک لیسانس در شرکت نفت استخدام شد و در سال ۱۳۳۷، دوره‌ای در دانشکده وزارت نفت شروع به یادگیری حسابداری مدرن نمود.

در آن زمان با مرحوم حیم تالیف فرهنگ لغت حیم را آغاز کرد.

دکتر فضل الله اکبریبه دلیل علاقه به علوم اداری، در اوایل دهه ۳۰ در رشته علوم اداری و بازرگانی کارشناسی ارشد گرفتند و با بورسیه تحصیلی به دانشگاه استنفورد رفتند و در آنجا در رشته مدیریت بازرگانی، گرایش حسابداری در مقطع دکتری تحصیل نمودند. بعد از بازگشت به ایران در سال ۱۳۳۷ وارد دانشکده حقوق شدند اما در این دانشکده به تدریس حسابداری پرداخت. او با تلاش‌های قراوان با ارائه مستندات فراوان به روسای دانشگاه و اساتید به اهمیت رشته حسابداری و جایگاه آن در علوم روز دنیا تاکید کردند. اما جالب است بدانید که در همان دهه که بسیاری از علوم مهندسی جدید در ایران تدریس می‌شد. هنوز به اهمیت رشته حسابداری پی نبرده بودند و آن را در غالب ریاضیات می دیدند ایشان ضمن خاطره‌ای از آن زمان می‌گویند:

در سال ۱۳۳۴ که داوطلب تدریس حسابداری در دانشگاه شدم، یکی از اولیای دانشگاه گفت شک دارد جایگاه تدریس حسابداری در دانشگاه باشد و اضافه کرد در گذشته هم حسابداری در سال ششم رشته تجارت دبیرستانها تدریس می‌شده است و اگر حسابداری را رشته‌ای دانشگاهی بشناسیم بزودی داوطلبانی هم برای تدریس خانه‌داری، گله‌داری و باغداری پیدا می‌شوند؛ دانشگاه را تدریس حساب کافی است. دو-سه سالی طول کشید تا با مراجعات مکرر و مستمر، ارائه شرح دروس حسابداری و رشته‌های مختلف آن، اهمیت و فرق آن را با حساب و ریاضی توجیه کنم و توضیح دهم. بالاخره قرار شد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران برای انتخاب و استخدام یک نفر دانشیار اقدام کنند

دوران تدریس

طرح دکتر فضل الله اکبری ایجاد دانشکده‌ی علوم اداری و مدیریت بود تا بتوان نظام اداری جدید را به علاقه‌مندان برای پیشرفت بیشتر آموخت. سر انجام در سال ۱۳۴۲ تلاش‌های ایشان به ثمر رسید.

ابتدای شهریور ۱۳۴۳ شادروان دکتر صالح رئیس دانشگاه، در جلسه‌ای پرشور و با مخالفت‌های بسیار، بالاخره تاسیس دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی را به تصویب شورای‌عالی فرهنگ رسانید.

دکتر فضل الله اکبری ۸ سال مدیریت دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران را بر عهده داشت. او ضمن این خدمت همواره دروس حسابداری را در ایران در دانشگاه تدریس می‌کرد.

از افتخارات دیگر دکتر فضل الله اکبری این است که در سال ۱۳۵۰ به سمت معاونت آموزش و پژوهشی وزارت علوم منصوب شدند. همزمان در رشته حسابداری در دانشکده‌های مختلف کشور به آموزش این علم پرداختند بویژه برگزاری دوره‌های حسابداری در بانک مرکزی ایران مشغول بودند.

دیگر سمت‌های ایشان معاونت و قائم مقام ریاست دانشگاه تهران است. پس از بازنشستگی در سال ۵۸ تمامی وقت خود را به تالیف و تخصیص حسابداری و حسابرسی پرداختند و آثاری چون:

 کتابهای دکتر فضل الله اکبری

 • حسابداری صنعتی، دانشگاه تهران، با تجدید چاپ به دفعات و توسط ناشران دیگر، ۱۳۳۸
 • اصول حسابداری، دانشگاه تهران، با تجدید چاپ به دفعات، ۱۳۴۰
 • تجزیه و تحلیل صورتهای مالی، سازمان حسابرسی، با پنج بار تجدید چاپ و تجدیدنظر، ۱۳۶۶
 • حسابداری بازرگانی، دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی، ۱۳۵۴
 • تهیه بودجه بازرگانی و صنعتی، انتشارات فروردین، ۱۳۶۵
 • حسابداری استهلاک، سازمان حسابرسی، اولین چاپ ۱۳۷۱، چاپ هفتم، ۱۳۸۰
 • فرهنگ اصطلاحات حسابداری (انگلیسی- فارسی)، سازمان حسابرسی، جلد اول، ۱۳۷۶
 • بررسی تحلیلی یا استفاده از تجزیه و تحلیل صورتهای مالی در حسابرسی، سازمان حسابرسی، ۱۳۷۹

مقالات دکتر فضل الله اکبری

 • سرگذشت یک استاد و سرگذشت یک علم مصاحبه با مجله حسابدار- مرداد ۱۳۷۲
 • تجزیه و تحلیل صورتهای مالی حسابرس ۳، مجموعه مقالا ت- تابستان ۱۳۷۴
 • واژه سرنوشت‌ساز فصلنامه حسابرس شماره ۱، زمستان ۱۳۷۷
 • نوبت من نیست فصلنامه حسابرس شماره ۳، بهار ۱۳۷۸
 • به یاد دوست مجله حسابدار، شماره ۱۳۲، شهریور ۱۳۷۸
 • چگونه تدریس حسابداری در دانشگاه برای اولین بار شروع شد فصلنامه حسابرس شماره ۴ و۵، پاییز و زمستان ۱۳۷۸
 • آموخته های آموخته را نیاموختیم فصلنامه حسابرس شماره ۹، زمستان ۱۳۷۹
 • مصطفی علی مدد: اندیشمندی پرمایه، پرکار و پربار (فصلنامه حسابرس شماره ۱۶، مهر و آبان ۱۳۸۱
 • نرفته ام فصلنامه حسابرس شماره ۲۳، بهار ۱۳۸۳
 • منتخبات حسابرس فصلنامه حسابرس شماره ۲۳، بهار ۱۳۸۳

 

سال‌های پس از انقلاب

از جمله افتخارات دیگر زندگی دکتر فضل الله اکبری تدریس در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده مدیریت بازرگانی در اواخر دهه ۶۰ است. پس از آن نیز به مدت دو سال در دانشکده مدیریت دولتی انگلستان است. پس از بازگشت ایشان در اواسط دهه ۷۰ به همکاری خود را در زمینه تحقیق و تالیف با مرکز تحقیقات تخصصی حسابداری و حسابرسی سازمان حسابرسی ادامه داد و در این مدت است که مقالات متعددی هم برای مجله حسابرس تهیه کرد.

نقش ایشان در توسعه دانش حسابداری در ایران بسیار است. دکتر فضل الله اکبری با تلاش و علاقه فراوان توانستند پایه حسابداری و حسابرسی مدرن در ایران را تقویت کنند و جایگاه تلاش‌های ایشان به عنوان پدر علم حسابداری ایران همیشه محفوظ است.

زنده یاد دکتر فضل الله اکبری در ۱۳ فروردین ۱۳۸۴ جان به جان آفرین تسلیم نمودند.

 

نرم افزار حسابداری با رایانش ابری؛ بررسی مختصر و مفید

, ,
700x321 - نرم افزار حسابداری با رایانش ابری؛ بررسی مختصر و مفید

 نرم افزار حسابداری با رایانش ابری

نرم افزار حسابداری: رایانش  ابری  ترجمه Cloud-computing  یا The cloud  است. این مفهوم به شبکه‌های وسیع مانند اینترنت  و یا کامپیوتر که به هم متصل‌اند اشاره دارد. شبکه‌ای شدن کامپیوترها به آن‌ها شکل ابری می‌دهد. متخصصین به این خاطر  آن را ابری می‌نامند. که شبکه‌ای شدن اینترنت ،جزئیات فنی را از دید کاربران پنهان می‌سازد و حالت انتزاعی از مفهوم اینترنت ارائه می‌دهد. در ادامه میخواهیم مزیت نرم افزار حسابداری با رایانش ابری را برای کسب و کارها بررسی کنیم.

پیکربندی وسیعی از شبکه‌ها و سرورها و فضای ذخیره‌سازی و برنامه‌های کاربردی و سرویس‌های مختلف (اعم از فضای ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت داده و…) امروزه توانسته‌اند به منبع قدرتمندی  برای  خدمت‌دهی به کسب‌وکارها  تبدیل شوند.

فناوری ابری برای نرم افزار حسابداری کسب‌وکارهای کوچک بسیار پرکاربرد است. زیرا ارزان و دارای انعطاف‌پذیری و امنیت بالاست. کارشناسان متخصص روند گسترش  خدمات ابری را تا سال ۲۰۲۰ حدود ۷۸% پیش‌بینی کرده‌اند. خدمات ابری در سه دسته:

 1. خدمات پایه‌ای Laas : ارائه خدماتی چون پردازش ابری، پهنای باند شبکه‌ای یا سیستم‌های هم‌تراز به شرکت‌ها و کسب‌وکارها ارائه می‌کنند.مثل سرویسی که خدمات اینترنتی آمازون (Amazon’s web services) ارائه می‌دهد.
 2. خدمات زمینه‌سازی Paas: که کمک به زمینه‌سازی برای توسعه نرم‌افزار حسابداری می‌کنند. درواقع به کاربران کمک می‌کند نرم‌افزار حسابداری خود را با تکیه‌بر سخت‌افزارهایی که از طریق خدمات ابری قابل‌ارائه است ایجاد کنند. یک مثال از این موردcom است.
 3. خدمات نرم‌افزاری : SaaS ارائه  برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی که بر روی فضای ابری قرار دارند و  برای  استفاده عمومی  به کار می‌برد مثل سرویس‌های Gmail و نرم افزار حسابداری ابری و سایر برنامه‌های کاربردی دیگر.

ابری

نرم افزار حسابداری ابری

مفهوم نرم افزار حسابداری ابری( Cloud Accounting Softwares) بر پایه پردازش ابری است. مرکز میزبانی، نرم‌افزاری نصب و راه‌اندازی می‌شود. درواقع امکانات نرم‌افزار حسابداری از طریق اینترنت  و مرورگرهای مختلف در دسترس کاران در هر جا که هستند می‌گذارند. آن‌ها می‌توانند با دسترسی به‌حساب کاربری خود به‌تمامی امکاناتی که یک نرم‌افزار حسابداری عادی ازجمله  قابلیت‌های صدور پیش فاکتور و برگ خریدهای خریدوفروش، ماژول‌های انبار، خزانه، مدیریت چک و صندوق، به‌صورت یکپارچه متصل به سیستم حسابداری که اسناد حسابداری را به‌صورت خودکار صادر می‌کند نیز وجود دارد. دست یابند و آن‌ها را موردبازنگری قرار دهند.کارمندان و مدیران بخش حسابداری به‌راحتی می‌توانند قسمتی از وظیفه خود در هر زمان که می‌خواهند بر روی گوشی‌های هوشمند و تبلت ها و از راه دور کارهای خودشان انجام دهند. و شرکت‌ها می‌توانند شعب متعدد خودشان را یکپارچه نمایند. ویژگی‌های  نرم افزار حسابداری ابری سبب شده است که برای کسب‌وکارهای کوچک  و نوپا مورداستفاده قرار گیرند ازجمله ویژگی‌های حسابداری ابری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱)امنیت بالا

بسیاری از کاربران آشنایی کاملی با روش‌های حفظ، نگهداری و امنیت اطلاعات ندارند. و چون‌ عملیات  ذخیره‌سازی  و پردازش اطلاعات بر فضای ابری انجام می‌شود، خطر نابودی داده‌ها را  به صفر می‌رساند. در برابر خطراتی چون هک شدن، بلایای طبیعی و سرقت قابل‌اطمینان است.  ،

۲)همگام‌سازی داده‌ها و بروز رسانی خودکار

ارتباطات در بستر ابری سبب همگام‌سازی داده‌ها می‌شود. به‌عنوان‌مثال بخش عمده از تراکنش‌ها که مرتبط با بانک‌ها هستند به‌طور خودکار بروز شده و نیاز به تائید نیست. گزارش‌گیری مالی در زمان واقعی خود صورت می‌گیرد و مانده‌حساب‌ها همیشه دقیق و آنلاین انجام می شود و خطای وارد کردن داده در آن کمتر است.

۳)هزینه کمتر

هزینه ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات در نرم افزار حسابداری بر روی سرور و همچنین هزینه های پشتیبانی بسیار ارزان و به طور کل کمتر از خرید اری امکانات سخت افزاری است. نیازی به تجهیزات سخت افزاری گران نیست.

۴)پشتیبانی متمرکز

به دلیل ابری بودن این نرم افزارها از طریق اینترنت پشتیبانی آن توسط شرکت ارائه کننده انجام می گیرد و احتیاج به حضور کارشناسان در زمان خاص و هزینه مجدد نیست.

۵) عدم نیاز به کامپیوترهای قدرتمند

فناوری ابری به دلیل سبک بودن در ضعیف ترین سیستم عامل ها هم بخوبی عمل می کنند. پیجیده ترین عملیات حسابداری را در سریعترین زمان از اینترنت انجام میدهد. برای بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک، خریداری کامپیوترهای قدرتمند مقدور نیست و استفاده از نرم افزاری ابری به شدت مورد استقبال است.

اشخاص وابسته در استاندارد حسابرسی شماره ۱۲

,

مقدمه ای بر اشخاص وابسته در استاندارد حسابرسی شماره ۱۲

در بحث امور مالیاتی و حسابداری، بارها لفظ اشخاص وابسته به میان می‌آید و از شما و حسابرسان می‌خواهند اشخاص وابسته را در صورت‌های مالی افشا کنید. اهمیت تشخیص اشخاص وابسته و بیان صحیح صورت‌های مالی آن‌ها بسیار بالاست، زیرا بسیاری از معاملات تجاری در سازمان‌ها و واحدهای تجاری با اشخاص وابسته انجام می‌شود. تیم محک برای آشنایی شما با بیان مفهوم اشخاص وابسته در استاندارد حسابرسی شماره ۱۲ در این مقاله آن را توضیح داده و کاربرد آن در صورت‌های مالی را بیان کرده است.

bold picture

 

اشخاص وابسته چه کسانی هستند

طبق استاندارد حسابرسی شماره ۱۲ اشخاص وابسته شامل موارد زیر است:

الف) کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از طرف واسطه‌ها بتوانند واحدهای تجاری را کنترل کنند یا اینکه از طرف واحدهای تجاری کنترل داشته باشد. همچنین این کنترل به معنای نفوذ در واحدهای تجاری هم هست.

ب) واحد تجاری وابسته آن واحد تجاری باشد.

ج) مشارکت خاص آن اشخاص درواحد تجاری وجود داشته باشد.

د) از مدیران اصلی واحد تجاری  یا فرعی واحد تجاری باشد.

ه) خویشاوند نزدیک اشخاص اشاره ‌شده در بند الف یا د باشد.

و) توسط اشخاص اشاره‌ شده دربندهای ” د“ یا ” ه “ کنترل می‌شود و یا تحت کنترل مشترک یا نفوذ فراوان آنان باشد  و یا اینکه سهم فراوان ای از حق رأی آن به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در شرکت را  در اختیار ایشان باشد.

ز) بازنشستگان واحد تجاری و یا بازنشستگان خاص کارکنان اشخاص وابسته به و واحدهای تجاری باشند.

 

علل معامله با اشخاص وابسته

 

واحدهای تجاری به‌منظور سهولت و اطمینان بخشی بسیاری  از مشارکت‌ها و یا معاملات خود را با اشخاص وابسته از واحدهای تجاری   خود انجام می‌دهند. رابطه با اشخاص وابسته می‌تواند در بسیاری از مواقع بر وضعیت مالی،  عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی واحدهای تجاری تأثیر مثبت‌تر در مقایسه با معامله با سایر شرکت‌ها  داشته باشد. برای مثال، در بسیاری از مواقع ، واحد تجاری با داشتن، کنترل مشترک یا نفوذ فراوان می‌تواند بر سیاست‌های مالی و عملیاتی واحدهای دیگر تأثیر بگذارد ولی مورد رایج‌تر انجام معامله باقیمت بهتر و یا مالیات کمتر است.

همچنین  وجود رابطه با اشخاص وابسته سبب گردد، که به دلیل  نفوذ قابل‌ملاحظه طرف دیگر ، از پرداختن به اموری که ممکن است در دراز مدت سوددهی بالایی نداشته باشد دوری کنند.

ماهیت روابط و معاملات با اشخاص وابسته

به دلیل اینکه بسیاری از معاملات با اشخاص وابسته در عملیات عادی خود واحد تجاری انجام می شود، امکان تحریف این اشخاص و بروز خطا در افشای ماهیت آن‌ها در صورت‌های مالی بالاست.به عنوان مثال نمونه هایی از تحریف شامل موارد زیر است:

 

 • عملیات با اشخاص وابسته به دلیل مفید و موثر بودن برای واحد تجاری ممکن است در حوزه گسترده و پیچیده از ساختارها و روابط صورت گیرد، و این امر خود موجب افزایش پیچیدگی در معاملات با اشخاص وابسته شود.
 • سیستم‌های اطلاعاتی حسابرسی ممکن است در تشخیص صحت معاملات و مانده حسابهای بین واحد تجاری و اشخاص وابسته آن دچار اشتباه شوند و یا اثربخش نباشد.
 • معاملات با اشخاص وابسته ممکن است تحت شرایط عادی بازار انجام نشود، برای مثال، برخی از معاملات با اشخاص وابسته ممکن است بدون دریافت هیچ وجهی صورت گیرد و بعدها پرداخت شود.

 

در ادامه نمونه‌هایی از معاملاتی را که در صورت انجام آن با اشخاص وابسته باید افشا گردد:

 

الف)  خرید یا فروش کالا

ب) خرید یا فروش دارایی‌های غیرجاری

ج)  خرید یا فروش دارایی‌های غیرجاری

د)  اجاره ها

ه) انتقال پروژه های تحقیق و توسعه

و) انتقالات ناشی از قرارداد حق امتیاز

ز) تأمین منابع مالی اعم از کوتاه مدت و بلند مدت

ح) تأمین تضمین ها و وثیقه‌ها

ط) تسویه بدهی‌ها از طرف واحد تجاری یا توسط واحد تجاری از طرف شخص دیگر

 

استاندارد ۱۲ حسابرسی ایران

استاندارد ۱۲ حسابرسی ایران که استاندارد افشای اطلاعات اشخاص وابسته را بیان می‌کند. هدف این استاندارد، اطمینان یافتن از ارائه اطلاعات لازم در صورت‌های مالی برای جلب نظر استفاده‌کنندگان به‌ منظور تعیین وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری است که ممکن است تحت تأثیر وجود اشخاص وابسته و معاملات با اهمیت با آن‌ها قرارگرفته باشد. طبق استاندارد شماره ۱۲ حسابداری، در هنگام انجام معاملات بین اشخاص وابسته، حسابرس برای درک اثرات معاملات بر اشخاص وابسته در صورت مالی واحد تجاری، باید ماهیت این رابطه را همراه با اطلاعاتی درباره معاملاتی مانده‌حساب‌های بین آن‌ها افشا کند.

این افشا باید شامل موارد زیر باشد:

الف) مبلغ معاملات و مبالغ پرداختنی به اشخاص وابسته و مبالغ دریافتنی از آنان به تفکیک طبقات مشخص.
ب) مانده‌حساب‌ها در معامله، نحوه تسویه و نرخ سود تضمین‌شده.
ج) جزئیات مطالباتی که مشکوک‌الوصول و مربوط به مانده‌حساب‌ها هستند.
د) هزینه مطالبات سوخت شده و مشکوک‌الوصول که طی انجام معاملات با اشخاص وابسته صورت می‌گیرد.

 

 

صورت معاملات فصلی و تغییر در نحوه ارسال آن در سال ۹۶

,
image01 3 1030x687 1030x687 845x321 - صورت معاملات فصلی و تغییر در نحوه ارسال آن در سال 96

صورت معاملات فصلی- بررسی تغییرات در سال ۹۶

صورت معاملات فصلی، خلاصه گزارش خرید و فروش‌های ثبت شده هر فصل به تفکیک می‌باشد. مختصراً عنوان می‌شود اشخاص حقیقی (تمامی افرادی که دارای شناسه اقتصادی هستند) می‌بایست در صورتحساب فروش، شماره شناسه اقتصادی خود و خریدار معامله را وارد نمایند. تمامی دستگاه‌های اجرایی نیز به عنوان اشخاص حقوقی موظفند گزارش کامل معاملات و صورت پرداخت‌های فصل را تا حداکثر تا یک ماه و نیم از شروع فصل جدید، از طریق پورتال سازمان یا در قالب فایل‌های نمونه، به سازمان امور مالیاتی مربوطه تحویل نمایند.

ارتقای سلامت اقتصادی جامعه، پیروی افراد از رویه یکسان و نظم و انضباط مالی، از دلایل لزوم اجرای آئین نامه ارسال صورت حساب فصلی می‌باشد. این نظم و انضباط در رویه ارسال صورتحساب معاملات، از زیرسازهای رشد اقتصادی کشور می‌باشد. جهت همکاری مؤدیان و تسهیل روند مذکور برای تمام مشمولین، تمهیداتی از سوی سازمان اندیشیده شده‌است. از جمله این تمهیدات می‌توان به ارسال الکترونیکی فهرست معاملات اشاره کرد.

طبق ماده ۱۶۹ اصلاحیه مورخ ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم، تغییراتی در ساختار بسته‌های دریافت اطلاعات صورت معاملات فصلی در اقلام گزارش خرید، فروش، پرداخت قرارداد، دریافت قرارداد، صادرات، واردات، حق العمل کاری، حمل و نقل بار، حمل و نقل مسافر، بیمه و قرارداد اجاره صورت گرفته‌است.

از ابتدای سال ۱۳۹۶، جهت ارسال صورت گزارش‌ها، تغییرات گسترده‌ای در جزییات نرم افزار آنلاین و آفلاین سامانه مالیاتی ایجاد شده است. ارسال صورت‌های مالی برای سال‌های ۱۳۹۵ و قبل از آن به همان روال گذشته می‌باشد و آئین نامه جدید از ابتدای سال ۱۳۹۶ لازم الاجراست.

آئین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ در دو فصل و ۱۹ ماده به شرح زیر ارائه شده است:

فصل اول:

فصل ۱ با یک ماده متشکل از بندهای مختلف، به تشریح اصطلاحاتی حول آئین نامه مذکور می‌پردازد.

فصل دوم:

فصل دوم با ۵ ماده، به موضوع ثبت‌نام و تبصره‌ها و توضیحات مربوط به آن می‌پردازد.

طبق ماده ۲، اشخاص حقیقی و حقوقی، مکلفند در چارچوب ضوابط این آئین نامه، واحد اقتصادی خود را ثبت نام نمایند. (با این توضیح که ثبت‌نام‌هایی که قبل از پایان سال ۱۳۹۴ انجام شده‌اند، مورد قبول سازمان بوده و نیاز به تغییر یا تجدید ندارد).

طبق ماده ۳، باید برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، ثبت‌نام جداگانه در نظام مالیاتی انجام شود. لازم به ذکر است در صورتی که مؤدی بیش از یک محل دارای مجوز برای فعالیت داشته باشد، یکی از این محل‌ها به عنوان محل اصلی فعالیت معرفی شده و سایر، به عنوان شعبه در نظر گرفته خواهد شد. چنانچه مؤدی خودش یک محل را به عنوان واحد اصلی معرفی نکند، سازمان به تشخیص خود، یکی از مکان ها را که دارای فعالیت بیشتری است، به عنوان واحد اصلی انتخاب می‌کند. چنانچه در یک مکان چند شغل یا فعالیت صورت میگیرد، باید فقط یک ثبت نام برای کلیه فعالیت‌ها انجام شود.

ماده ۴ در مورد شرکت‌های سهامی اظهار می‌دارد، در زمان ثبت‌نام مشاغل مشارکتی (قهری یا اختیاری)، یک ثبت نام در سیستم سازمان انجام شده و اطلاعات شرکا و نسبت سهم هر شریک اعلام شود.

طبق ماده ۵، تمامی مشمولین ثبت‌نام مکلفند هرگونه تغییر از جمله انحلال، تعطیلی فعالیت، تغییر نام، تغییر شغل، تبدیل فعالیت انفرادی به مشارکتی و تغییر سهم شرکا و امثالهم را به سازمان اعلام نماید.

طبق ماده ۶ نیز، سازمان امور مالیاتی موظف است برای تمامی ثبت نام هایی که در سیستم صورت گرفته است، شماره اقتصادی و کارت شناسایی اقتصادی صادر نماید.

طبق ماده ۷ عنوان شده است تا مادامی که برای واحد اقتصادی به هر دلیلی شماره اقتصادی صادر نشده است، می‌توانند از شماره ملی، شناسه ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی خارجی استفاده نمایند. چنانچه شخص حقوقی قبلا ثبت نام کرده و شماره دوازده رقمی دریافت نموده است، تا زمان دریافت شماره اقتصادی جدید، می تواند از شماره اقتصادی مذکور استفاده نماید.

فصل سوم:

ماده ۸ در راستای نحوه صدور صورتحساب و استفاده از شماره اقتصادی، بیان می کند تمامی مؤدیان موظفند برای فروش محصول (کالا یا خدمات) شماره اقتصادی خود و خریدار را بر روی تمامی صورتحساب‌ها و اسناد مربوطه درج نمایند. لازم به ذکر است مشاغل کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل، پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع و جنگل ها، باغات و اشجار از هر قبیل و نخیلات، مکلف به ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی نمی‌باشند. لذا چنانچه در معامله ای، خریدار یکی از مشاغل مذکور باشد، نیازی به درج شماره اقتصادی وی در صورتحساب نمی باشد.

فصل چهارم:

مواد ۹ الی ۱۲ در مورد ارسال فهرست معاملات تعیین می‌کند اشخاص ذیل مشمول ارسال گزارش معاملات می‌باشند:

 • کلیه اشخاص حقوقی
 • صاحبان مشاغلی که بر حسب نوع و حجم فعالیتشان، در گروه اول موضوع ماده ۲ آئین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون دسته بندی می شوند.
 • صاحبان مشاغلی که شامل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده می شوند.

اشخاصی که در این ماده ذکر شده اند، با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب وزیر امور اقتصادی و داریی، قابل تغییر می باشند.

طبق ماده ۱۰، اشخاص مشمول طبق ماده ۹، مکلفند فهرست معاملات خود را مطابق اقلام اطلاعاتی مندرج در سامانه معاملات ثبت نمایند. این ثبت باید حداکثر در هر فصل تهیه و تا یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل، در سامانه سازمان انجام شده و یا به صورت لوح فشرده به سازمان تحویل داده شود. چنانچه پایان سال مالی واحد اقتصادی، در یکی از فصل‌ها باشد، برای فصل مذکور، دو فهرست فعالیت اقتصادی تنظیم و ارسال می شود. طبق تبصره ای، سازمان می تواند تمام یا برخی از مشمولین را مکلف کند که فهرست معاملات خود را به تفکیک هر صورتحساب، از طریق درگاه اینترنتی سازمان برای سامانه معاملات ارسال نمایند. همچنین اگر معاملات به صورت ارزی انجام شده باشند، باید اطلاعاتی همچون مبلغ ارزی، نوع ارز، نرخ برابری ارز یا نرخ ارز مورد معامله و معادل ریالی معامله انجام شده در صورتحساب ها و اسناد درآمدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی، قید شود. سازمان می تواند بنا به موقعیت، در راستای تسهیل ارسال فهرست معاملات، با موافقت ویزر امور اقتصادی و دارایی بازه زمانی دریافت اطلاعات را افزایش داده و یا روش دریافت اطلاعات را تغییر دهد.

ماده ۱۱ بیان می کند در معامله خرید محصول از یکی از مشاغلی که در ۸ اعلام شد، نیازی به درج شماره اقتصادی فروشنده در صورتحساب نمی باشد و مؤدیان می توانند اینگونه معاملات را به صورت مجموع اعلام نمایند.

ماده ۱۲ نیز به الزام درج شماره کوتاه اظهارنامه گمرکی و کد گمرک ترخیص کننده و شماره اختصاصی اشخاص خارجی، اشاره دارد.

فصل پنجم:

فصل پنجم با ماده شماره ۱۳ به بیان موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات می پردازد. موارد زیر، مکلف به ارسال فهرست معاملات نمی باشند:

 • خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهاردار
 • خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه
 • سود و کارمزد و جریمه های بانک ها، صندوق تعاون، صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، موسسات اعتباری غیربانکی مجاز و صندوق های قرض الحسنه
 • سود سهام و سهم الشرکه
 • حق عضویت اعضاء مجامع حرفه ای، احزاب و انجمن ها و تشکل های غیردولتی دارای مجوز از مراحع ذی صلاح
 • کمک ها، جوایز و هدایای بلاعوض
 • مبالغی که تحت عناوین جریمه و خسارت، انواع عوارض و مالیات (به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده ) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه های اجرایی پرداخت میگردد
 • حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب قانون مالیات های مستقیم
 • وجوه پرداختی بابت حق نگهداری (شارژ) ساختمان محل فعالیت و ابونمان های پرداختی

فصل ششم:

فصل شامل مواد ۱۴ تا ۱۹ با عنوان سایر مقررات، بدین شرح می باشد:

طبق ماده ۱۴، در معاملاتی با مبلغ کمتر از ۵% مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، لزومی به درج شماره اقتصادی فروشنده در فاکتور خرید نمی‌باشد.

طبق ماده ۱۵، تبیین فرایند ارسال و دریافت اطلاعات معاملات محرمانه متناسب با وضعیت ارسال کننده و ماهیت اطلاعات، با هماهنگی دستگاه اجرایی ذیربط و موافقت سازمان انجام خواهد گردید.

طبق ماده ۱۶، ارسال مجدد اطلاعات معاملاتی که در چارجوب آئین‌نامه موضوع تبصره ۵ ماده ۱۶۹ مکرر قانون قرار دارند، لازم نمی‌باشد.

ماده ۱۷ به موارد بطلان شماره اقتصادی شامل عواملی از جمله فوت اشخاص حقیقی، پایان فعالیت، صدور حکم قضایی و سایر اشاره دارد.

ماده ۱۸ به جرم مبنی بر عدم انجام تکالیف معین در این آئین نامه اظهار داشته و در ماده ۱۹، به مبلغ متناسب با هر جرم اشاره شده‌است.

این آئین نامه از ۱/۱/۱۳۹۵ لازم الاجرا شده است.

طرح مالی کسب و کارخود را چگونه بنویسید

, ,
600x321 - طرح مالی کسب و کارخود را چگونه بنویسید

مقدمه

شاید مهمترین بخش طرح مالی کسب و کار از نگاه متخصیصن کارآفرین و سرمایه‌گذاران بر روی استارتاپ‌ها بخش مالی آن یاشد. چرا که یکی از اهداف هر فعالیت اقتصادی کسب سود است و نحوه دستیابی به این سود، نیازمند طرح مالی  دقیقی است که پیش­بینی بودجه، نظارت بر هزینه‌ها و درآمدها، چگونگی استفاده بهینه از سرمایه درجهت تولید سود مورد نیاز را داشته باشد. اکثر استارتاپ‌ها در ابتدا سود چندانی ندارند و ضررده هستند. برنامه ریزی و بررسی‌های مالی بخش مهم و به عبارتی یکی از کلیدی ترین عوامل طرح مالی کسب و کار است. چرا که اطلاعات این بخش هم در تصمیم گیری های شما به عنوان  مالک کسب و کار و هم در تصمیم گیری‌های وام دهندگان و سرمایه گذار موثر است.

دو مورد از مهمترین نتیجه های برنامه ریزی مالی،عبارتند از:

 • تعیین سود مورد انتظار و ریسک های مالی احتمالی
 • تعیین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح ( در چه زمانی به این منابع نیاز خواهد بود و نحوه بازپرداخت به چه صورت است)

مطالعات و بررسی‌های طرح مالی یک کسب و کار شامل سه بخش است:

بخش سرمایه گذاری

شامل تفکیک سرمایه گذاری ثابت وجاری، نحوه تامین سرمایه (ساختار سرمایه گذاری)

برای این بخش باید، به پیشبینی آن چه که‌ در ابتدا هزینه می کنید برای گسترش استارتاپ خود بپردازید، اعم، فضای مورد استفاده، هزینه تجهیزات اداری و کاری، مجوزهای قانونی و غیره هزینه های ثابت هستند.

هزینه های جاری چون هزینه  مربوط به پرسنل بر حسب ساعت کاری و یا حقوق ثابت و یا پروژه ای،هزینه های تبلیغات و بازاریابی شرکت و توسعه آن ها،هزینه اینترنت و انرژی های مصرفی و عوارض مالیات و از این قبیل هزینه ها، در هزینه های جاری جای می‌گیرند که شما به آن می پردازید.

میزان تامین  سرمایه از وجوه وام بانک‌های مختلف یا سرمایه گذاری های خصوصی را مشخص کنید.

بخش فروش

شامل میزان تولید،میزان فروش، سودآوری

میزان تولید

برنامه تولید شما در ابتدا باید مدون باشد، حتی اگر تولید شما کم باشد.پیش بینی  کلیه هزینه های تولید محصول اولیه وتبدیل به محصول نهایی را محاسبه کنید.پیش بینی برآورد میزان تولید در میزان سود نهایی شما موثر است.

پیش‌بینی فروش

پیش‌بینی فروش بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی یک کسب‌و‌کاراست.امرحساسی برای کسب و کارهای در حال  شروع است. گاهی می‌توان از نقطه سر به سر به عنوان نقطه آغازین برای پیش‌بینی فروش استفاده کرد. در ابتدا میزان فروش ناشی از میزان شناخت اولیه خدمات شما وکشش آن در بازار است. تنوع خدمات و محصولات و میزان استقبال مشتریان را در طی استراتژی‌های فروش و بازاریابی خود پیش بینی کنید. پیش‌بینی فروش باید منعکس‌کننده استراتژی‌ها و اهداف کسب و کارتان باشد.

 محاسبه سود

محاسبه سودآوری در طرح مالی بیان کننده آن است که روندهای گام به گام شما در طی پیشرفت توسعه  کسب و کار شما سود آور است یا خیر. محاسبه سود، عامل مهمی در قیمت گذاری محصولتان است.

سود خالص از تفاوت میان فروش و کلیه هزینه‌های تولید، بازاریابی و اداری و.. بدست می آید وسود ناخالص از تفاوت میزان فروش و هزینه تولید.

توجه کنید پیش بینی سود درخواستی شما عامل مهم در تعیین قیمت محصول است.

ارزش های مالی و تجزیه و تحلیل نسبت ها در طرح مالی

شامل ترازهای مالی، برآورد مالی طرح کسب و کار و نقطه سر به سر

نقطه سر به سر نقطه‌ای

نقطه سر به سر نقطه‌ای است که درآمد فروش با کل هزینه‌ها و مخارج برابر می‌شود، این نقطه  به شما در تعیین  نقطه شاخص رقابتی برای فروش کسب و کار کمک میکند. بررسی مداوم آن  در حین درآمدزایی می‌تواند برای ارزیابی نحوه و زمان توسعه کسب و کار و برآورد هر گونه مخارج اضافی بکار رود. از این حیث مطالعه و پیش بینی نقطه سر به سر برای سرمایه گذاران مهم است.

ترازنامه

درهنگام راه‌اندازی یک کسب و کار باید به دارایی های مورد نیاز و سرمایه اولیه آن توجه کنید و از خود بپرسید چگونه‌ آنها را تامین خواهید کرد. با ایجاد ترازنامه مالی در ابتدا به پیش بینی میزان سود و زیان بپردازید. ترازنامه در پایان یک دوره مالی می گردد مثلا دوره مالی سالانه و در ترازنامه سه قلم اطلاعاتی دارایی، بدهی و سرمایه مشخص می‌گردد.پس ابتدا به بررسی مواردی که باید در ترازنامه بیاید می پردازیم:

داراییها

به‌منظور افزایش ارزش شرکت یا بهره‌مندی از منافع حاصل ازعملیات شرکت خریداری می‌شوند. به دو دسته دارایی های ثابت و دارایی های جاری تقسیم می شود.  دارایی جاری به این معنی است که دارایی در طی یک سال مصرف خواهد شد و دارای قدرت نقدشوندگی  است و جریانات نقدی آن طی  یک سال ایجاد خواهد شد مثل نقد، حساب های دریافتی و فهرست موجودی محصولات شما می‌شود. داراییهای ثابت آن‌هایی هستند که انتظار می‌رود تا سودآوری آن برای بیش از یک سال باشد و دارای استهلاک هستند مثل داراییهای ثابت مثل تجهیزات، ساختمان‌ها و املاک و مستغلات.

بدهی‌ها

وام ها و اوراقی که برای شروع کسب و کار خود دریافت می کنید و اجاره مکان و تجهیزات و حقوق معوقه از جمله بدهی ها هستند.

اظهار نامه درآمد

اظهار نامه درآمد، برنامه‌ریزی درآمدها و هزینه‌های کسب و کار در یک دوره زمانی مفروض است(معمولا یک سال). برای تهیه اظهارنامه درآمد، سه فعالیت باید انجام گیرد:

پیش‌بینی و تخمین فروش، پیش‌بینی هزینه کالاها و پیش‌بینی سربار

پیش‌بینی جریان نقدی

پیش بینی جریان نقدی عنصر مهم برای تصمیم گیری سرمایه گذاران برای علاقه مندی به طرح مالی کسب و کار شماست، چرا که میزان اعتبار سنجی پروژه شما را مشخص می کند و برای پیش‌بینی دریافتها و پرداختهای کسب و کار شما استفاده می شود.این کار باعث می شود در شرایط  تغییرات بازار مالی شرایط خود را کنترل کنید و بدانید چه میزان طی مراحل مختلف توانایی تحمل بدهی  را دارید.

در جریان نقدی میزان دریافتنی‌ها، پرداختنی‌ها مربوط به خرید موجودیها و پیمانکاری، مقاطعه‌کاری،پرداختنی‌ها برای مخارج سربار،پرداختنی‌ها برای خریدهای سرمایه‌ای، بازپرداخت وامهای بانکی، قرضها و سرمایه‌گذاران و.. مواردی هستند که باید در نظر داشته باید.

تاریخچه پیدایش علم حسابداری

تاریخچه پیدایش علم حسابداری

در مورد تاریخچه پیدایش علم حسابداری چه میدانید؟

آیا تا به حال شده است که از خود بپرسید , تمامی این نرم افزارهای پیشرفته که به راحتی برای امور حسابداری در زمینه های مختلف از آنها استفاده میکنیم در گدشته‌های دور به چه صورت بوده اند و اصلا منشاء پیدایش این علم و پیشرفت آن به مرور زمان چه بوده و چگونه رخداده است. بیایید نگاهی به تاریخچه پیدایش علم حسابداری بیاندازیم.

در تحقیقات زیادی که تا کنون انجام شده است مشخص شده که در زمان های خیلی دور، تمدن‌های قدیمی مانند بابلی‌ها، مصری‌ها و چینی‌ها از نوعی نوشتار در قالب  پوستین برای نگه داری  و ثبت مبادلات و معاملات تجاری استفاده میکرده اند و حتی تمدن روم قوانینی را وضع کرده بود که افرادی که در بین مردم اجبار به پرداخت مالیات داشتند، باید صورت وضعیت مالی نیز تهیه مینمودند.

علم حسابداری

البته رواج پیدا کردن این شکل از دفترداری به خیلی موارد بستگی داشت مانند خط، جبر، اعداد عربی، بالا بردن کیفیت کار و نظم، این عوامل دست به دست هم دادند تا به مرور و در هر دوره ای به شکلی خاص این محاسبات به کمک داد و ستد آمدند.بنابراین منشاء پیدایش علم حسابداری از شروع معاملات بین مردمان مختلف آغاز گردید.

برای سیستماتیک شدن این داد و ستدها و معاملات باید نوعی ثبت نوشتاری به صورت ساده انجام میشد زیرا تمامی معامله گران از علم و درک کافی از محاسبات بهره مند نبوده  و نیازمند تحلیل های ساده و عامی بودند.

بر اساس مدارک موجود مصری‌ها از ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد و چینی‌ها از ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد با علم حسابداری آشنا بوده اند. بنابر این قدمت این علم بسیار زیاد است.

و اما حسابداری در ایران به دوران باستان برمیگردد یعنی ۲۵ قرن قدمت دارد.

کامل شدن علم حسابداری و روشی برای نگه داری حساب مخارج حکومتی در دوران سلجوقیان آشکار است.

حسابداری دانشگاهی توسط فردی ایتالیایی به نام لوکا پاچیولی به وجود آمد. او در ونیز تحصیل کرد و در سال ۱۴۹۷ در میلان مشغول به کار شد که در این اثنا با لئوناردو داوینچی آشنا شد. این دو بیشتر وقت خود را با یکدیگر سفر میکردند. پاچیولی چندین کتاب درباره ریاضیات منتشر کرد که مجموعه ای از جبر و هندسه و نسبت و تناسب است.

علم حسابداری

پاچیولی برای اولین بار سیستم حسابداری دوطرفه را تدوین کرد و از آن زمان تا به امروز این علم که از شاخه‌های اصلی علم مالی محسوب میشود توسط دانشمندان دوره‌های مختلف دستخوش تغییرات بسیاری گردیده است. تا اینکه در عصر ما از آنجایی که هر چیزی در هر بخش از زندگی به دنبال تبدیل شدن به تکنولوژی برای بهینه تر شدن زمان و افزایش دقت و کاهش هزینه بوده است، انواع نرم افزارهای حسابداری نیز برای انجام محاسبات دقیق حسابداری توسط کمپانی ها و افراد مختلف اختراع گردیده است.

 

هشتمین همایش گروه نمایندگان محک

,
24 700x321 - هشتمین همایش گروه نمایندگان محک

هشتمین همایش گروه نمایندگان محک در تاریخ ۲۴ مرداد ماه سال ۹۳ در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

شرکت مشاور نرم افزار محک کار خود را از سال ۱۳۸۴ در زمینه تولید نرم افزارهای حسابداری آغاز کرده و محصولات خود را با نام تجاری نرم افزار حسابداری محک روانه بازار نموده است و تا امروز موفق به ایجاد ۴ دفتر اصلی در تهران و مشهد، ۱۵ نمایندگی رسمی، ۳۷ مرکز فروش و خدمات، و ۷۵ مرکز فروش در سراسر کشور شده و همواره به دنبال جذب نمایندگی فعال در سراسر ایران می‌باشد.

این شرکت سالانه ۲ بار همایشی با عنوان همایش گروه نمایندگان محک برگزار می‌نماید که هدف از برگزاری این همایش‌ها آموزش نمایندگان در زمینه‌های فروش، پشتیبانی، مدیریت و محصولات و همچنین ایجاد انگیزش و افزایش توانایی کار تیمی به جهت بالا بردن بازدهی و افزایش فروش محصولات و همچنین آشنایی با استراتژی و برنامه‌ها و اهداف جدید شرکت می‌باشد.

این همایش همواره با حضور مدیران، اعضای هلدینگ مجموعه محک، کارکنان این مجموعه و همچنین اساتید برجسته مدیریت، فروش و بازایابی کشور برگزار میگردد.

از برنامه‌های این همایش میتوان به سخنرانی رئیس هیئت مدیره محک، سخنرانی مدیریت عامل، سخنرانی مدیر بخش تولید و توسعه محصول، سخنرانی اساتید در زمینه موفقیت، کسب و کار، روش‌ها و راهکارهای افزایش فروش، کسب ارتباط پویا در تجارت، برگزاری قرعه کشی بین نمایندگان موفق در فصل گذشته، تقدیر و تشکر از پرسنل و نمایندگان مجموعه، اهدای جوایز، پذیرایی و اجرای موسیقی زنده در اختتامیه همایش نام برد.

شرکت مشاور نرم افزار محک در راستای توسعه شبکه فروش و خدمات خود برای دسترسی آسان مشتریان به محصولات و افزایش سرعت پاسخگویی در پشتیبانی مشتریان، همواره به دنبال جذب نماینده فعال در تمامی نقاط کشور می‌باشد.

تمامی شرکت‌ها و موسساتی که در زمینه بازاریابی و فروش، حسابداری و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند می‌توانند درخواست خود را از طریق فرم درخواست نمایندگی ارسال نمایند.

هشتمین همایش نمایندگان گروه نرم افزار حسابداری محک با حضور نمایندگان سراسر کشور، اعضای هیئت مدیره شرکت، تعدادی از پرسنل واحدهای تولید، پشتیبانی، بازرگانی و غیره برگذار شد. مجری این همایش جناب آقای میلاد اسلام زاده مجری توانمند صدا و سیما و سخنرانان آن جناب آقای فرزاد فرهوش (رئیس هیئت مدیره)، آقای فرهاد فرهوش (مدیر عامل)، مهندس عباس دهقانی (مدیر تولید و توسعه)، دکتر شیخ زاده، دکتر کامران صحت و مهندس رضا مصطفایی بودند.

این همایش روز ۲۴ مرداد ماه سال ۹۳ از ساعت ۸ الی ۱۹ در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگذار گردید.

در این مراسم از نمایندگان برتر تقدیر و تشکر بعمل آمد و تندیس محک به همراه لوح تقدیر به عنوان یادبود به آنان اهدا گردید. همچنین طی مراسم قرعه کشی به تعدادی از حاظرین جوایزی اهدا گردید.

افزونه تعمیرات و خدمات

, ,

یکی دیگر از امکانات جدید و پرکاربرد که در نسخه ۸٫۲۷۰ نرم افزار حسابداری محک ارائه شده، نسخه افزونه تعمیرات و خدمات می باشد.

این افزونه برای مراکز خدماتی که کار تعمیرات لوازم را انجام میدهند و نیاز به یک اتوماسیون برای مکانیزه کردن روال تحویل کالا از مشتری برای تعمیر، انتقال به واحد تعمیر، انتقال به انبار، تست و کنترل کالا، محاسبه هزینه تعمیرات و تحویل کالا به مشتری و غیره را دارند بسیار مناسب می باشد.

امکانات ارائه شده در اولین نسخه (نسخه ۰٫۳) افزونه تعمیرات و خدمات:

–  امکان ثبت دستگاه معیوب وارد شده شامل :

 •  شناسه پیگیری
 • مشخصات مشتری
 • تاریخ ورود دستگاه
 • تاریخ تحویل دستگاه
 • نام ،مدل و سریال دستگاه
 • ایرادات عنوان شده توسط مشتری
 • لوازم جانبی همراه با دستگاه (مانند کیف ،باتری ، شارژر و ….)

–  ثبت و صدور رسید دریافت دستگاه از مشتری

–  چاپ رسید شرکت از دستگاه دریافت شده از مشتری

–  امکان ثبت ارجاع  دستگاه به تکنسین مورد نظر

–  امکان “تکمبل اطلاعات تعمیر” دستگاه شامل :

 • قطعات مصرفی جهت تعمیر
 • خدمات صورت گرفته (مانند شستشو ، نصب ویندوز و … )
 • گزارش تکنسین

–  امکان تعریف مشتریان(دفترچه تلفن) به صورت مجزا از لیست اشخاص محک

–  امکان تعریف اطلاعات پایه مانند ایرادات و مشکلات ، خدمات فنی ،لوازم همراه

–  ثبت و چاپ رسید فاکتور مشتری

–  نمایش داشبورد مدیریت متشکل از :تعداد دستگاههای وارد شده،میزان فروش قطعات مصرفی ومیزان خدمات ارائه شده، گزارش عملکرد هر تکنسین

–  گزارش قطعات مصرفی،مبلغ کل هر یک از خدمات ارائه شده،صورتحساب هر مشتری و پیگیری دستگاههای مربوطه

طبق اعلام تیم تولید نرم افزار حسابداری محک قرار است “امکان چاپ فیش ارجاع به تکنسین جهت الصاق به هر دستگاه” و “امکانرهگیری دستگاههای معیوب پذیرفته شده و اطلاع از وضعیت آن در هر لحظه(وارد شده،تعمیر شده،تحویل داده شده)” در نسخه بعدی به این افزونه اضافه شود.

امکانات جدید ارائه شده در نسخه ۸٫۲۷۰ حسابداری محک

پس از گذشت یک ماه از ارائه نسخه ۸٫۲۶۱ نرم افزار حسابداری محک نسخه ۸٫۲۷۰ این نرم افزار در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۹۳ با امکانات جدید و فوق العاده در دسترس مشتریان قرار گرفت. در ادامه با امکاناتی که در این نسخه اضافه شده است آشنا خواهید شد.

۱ – سیستم تسویه حساب نقدی توسط کارت خوان:

اگر جزو آن دسته کاربرانی هستید که از کارت خوان ها برای تسویه حساب با مشتری و دریافت وجه استفاده می¬کنند حتما با مشکل خطای انسانی در وارد کردن ارقام در دستگاه کارت خوان مواجه شده اید و یا حداقل با خطاهایی از این دست برخورد داشته اید آنچه این سیستم به شما ارائه می دهد افزایش سرعت و کاهش خطای انسانی در وارد کردن ارقام در نتیجه دقت و راحتی بیشتر است!

با اضافه شدن این سیستم کافیست مبلغ را در فاکتور خود ثبت کنید، گزینه دریافت از کارت خوان را انتخاب کنید و بعد از تعیین  نوع کارت خوان،کارت کشیده شده و رمز را وارد نمائید، ملاحظه خواهید کرد نیازی به وارد کردن مبلغ به صورت دستی نخواهید داشت.

توجه: در حال حاضر این سیستم تنها با کارت خوان های بانک های صادرات، ملت و پارسیان ( و یا مواردی که از تکنولوژی مشابه این دستگاه ها استفاده می کنند.) قابل استفاده است.

۲ – ارتباط با ترازوی دیبال:

این سیستم امکان اتصال ترازو های دیبال با نرم افزار محک را فراهم می کند، با این اتصال شما می توانید ثبت کالا، صدور فاکتور و تأیید تسویه حساب را به صورت هماهنگ انجام دهید و دیگر نیاز به دوباره کاری ها برای ثبت در نرم افزار حسابداری و نیز امور حسابداری خود  نخواهید داشت.

کافیست اطلاعات را برای یک بار در نرم افزار محک ثبت کنید تا همیشه و برای همه کاربران خود ارتباط با ترازو دیبال را برقرار کنید و به کارهای خود سرعت ببخشید.

۳ – سیستم تعمیرات و خدمات:

سیستم  تعمیرات و خدمات نگاهی متفاوت و سیستمی به مجموعه های خدمات پس از فروش و تعمیرات داشته است، در این سیستم سعی شده است فرایندهای کاری این اصناف مکانیزه و هوشمند سازی شود تا ضمن افزایش کارایی و دقت عمل ، روال کاری، ثبت و پیگیری کارها ساده سازی شود.

آنچه این سیستم را از دیگر محصولات متمایز می کند ارتباط اتوماتیک و پیوسته آن با نرم افزار حسابداری محک است‌َ، شکل زیر شمای کلی فرایند  این سیستم را تشریح می کند:

این سیستم برای کلیه مجموعه های خدمات تعمیراتی مانند موبایل،لوازم خانگی، خدمات پس از فروش لپ تاپ و کامپیوتر و سایر مشاغل مرتبط کاربرد خواهد داشت.

اطلاعات بیشتر در مورد سیستم اتوماسیون خدمات و تعمیرات

۴ – سیستم تولید و چاپ بارکد:

خودتان برای محصولاتتان بارکد تولید و چاپ کنید، نرم افزاری کاربردی برای انواع صنف های تولیدی، پوشاک، آرایشی و بهداشتی، صنایع بسته بندی، انبارها، کارخانجات و هر کسب و کاری که برای کنترل و پیگیری نیاز به بارکد خواهد داشت. با این نرم افزار به ساده ترین شکل ممکن  و با ساده ترین ابزار بارکد تولید خواهید کرد و نیازتان به دیگران را از بین می برید:

 • قابلیت اتصال به نرم افزار محک و دریافت لیست کالاها
 • قابلیت تولید بارکد در انواع استانداردهای بارکد
 • قابلیت چاپ بر روی انواع کاغذهایMPL، A4 وبرچسب بارکد
 • سازگار با انواع چاپگرهای معمولی و همچنین چاپگرهای چاپ بارکد 
 • قابلیت ذخیره تنظیمات جهت عدم نیاز به طراحی مجدد

اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم

۵ – سایر امکانات اضافه شده و اصلاح‌های انجام شده در این نسخه:

 

 • امکان استفاده از بخش فروش سریع جزئیات:

فروش سریع جزئیات برای کابرانی که نیاز به مشاهده جزئیات موجودکالا در هنگام فروش دارند امکانی اساسی به حساب می آید که در آن می توانند هنگام فروش کالا جزئیاتی را که ثبت کرده اند مشاهده کنند و در همان فرم اقدام به ثبت کالا کنند.

توجه: فعال سازی این بخش از منو تنظیمات انجام می گیرد.

 • امکان اضافه کردن ۴ سطح تخفیف در فاکتور فروش
 • امکان چاپ سطوح تخفیف در فاکتور فروش
 • تنظیماتی شدن پیغام تغییر قیمت کالا
 • اصلاح سند اتومات بخش تولید متغیر .
 • افزایش سرعت ثبت فاکتور فروش و ثبت گروهی اسناد اتومات.
 • رفع چندین خطای اعلام شده توسط نمایندگان و کاربران گرامی.

در نسخه های آتی چه امکاناتی ارائه خواهد شد؟

تیم تولید و توسعه شرکت مشاور نرم افزار محک به نمایندگی از گروه شرکت های محک مفتخر است به اطلاع تمامی نمایندگان و مشتریان عزیز برساند که این شرکت در نسخه بعدی خود امکانات و سیستم های زیر در اختیار کاربران عزیز خواهد گذاشت:

۱ – سیستم چند ارزی (Multi Currency System):

با سیستم چند ارزی نرم افزار حسابداری حسابداری محک مرزها را خواهیم شکافت:

 پشتیبانی نرم افزار حسابداری محک از ارزهای مختلف ارائه ای کاربردی از شرکت مشاور نرم افزار محک خواهد بود که در نسخه بعدی  به کاربران عرضه خواهد شد .سیستم چند ارزی امکان پوشش دهی بر فرایندهای حسابداری و تجاری  با ارزهای مختلف را  فراهم می آورد،این سیستم به گونه ای طراحی شده است تا تمامی نیازهای اصناف در ارتباط با معاملات ارزی مخصوصا در بخش بازرگانی تحت پوشش خود قرار دهد.

۲ – دسته بندی:

سیستم کاربردی برای شرکت های بخش

    سیستم دسته بندی ایجاد دسته های مختلف برای کالاها و اشخاص را فراهم می آورد و  انتخاب چندین زیر سطح برای آنها را  میسر می کند.توسط این سیستم می توانید کالاها و اشخاص  خود را به مدل های مختلف طبقه بندی کنید و عملیات مد نظر خود را با آنها انجام دهید برای مثال می توانید دسته ای از فروشندگان را برای خراسان ایجاد کنید، از این دسته تعدادی را در مشهد قرار دهید و سپس تعدادی را به منطقه ای خاص تخصیص دهید، همچنین می توانید طبقه بندی های دیگر با عناوین دیگر  برای کالاها و یا سایر اشخاص اعم از پرسنل،مشتریان،تأمین کنندگان و… داشته باشید.

در مجموع اگر نیاز به ایجاد یک سلسله مراتب در بخش کالا و اشخاص دارید این قسمت را به شما پیشنهاد می کنیم.

۳ – برچسب گذاری:

با این سیستم می توانید کالا ها و اشخاص را با برچسب های رنگی مختلف ازهم جداسازی کنید و گروه هایی با ویژگی های یکسانی ایجاد نمائید،آنها را فیلتر کنید و با هر گروه رفتار مد نظر خود را انجام دهید.تقسیم بندی کالاها و اشخاص کمک شایانی به شما در مدیریت بهتر فروش و ارتباط با مشتری خواهد کرد.

۴ – بهبود امکان تجمیع، ترکیب و تبدیل فاکتورها:

    عملکرد این امکان در نسخه های آینده بهبود خواهد یافت و کارایی آن در مجموعه های مختلف مشهود خواهد بود. فرض کنید می خواهید اطلاعات مشابه در یک فاکتور را در فاکتور دیگر وارد کنید با امکان ترکیب فاکتورها به یکدیگر دیگر نیاز نیست دوباره کالاها را وارد کنید فقط کافیست نام خریدار را عوض کنید و ویرایش مورد نظر را انجام دهید. و یا فرض کنید نیاز دارید چندین  فاکتور یک مشتری را تبدیل به یک فاکتور کنید با امکان ترکیب چند فاکتور به راحتی می توانید این کار را با سرعت بالا انجام دهید، همچنین با امکان تبدیل فاکتورها به یکدیگر می توانید فاکتور خرید خود را به فروش تبدیل کنید. و یا عکس این عملیات را انجام دهید علاوه بر این موارد تجمیع فاکتورها را غیر از فاکتور فروش در پیش فاکتورو فاکتور خرید نیز در دسترس خواهید داشت.

۵ – افزایش کارایی:

  بهبود کارائی نرم افزار محک از نظر سرعت عمل در ثبت ها، فرایندها و پایداری سیستم.

تیم تولید و توسعه گروه مشاور نرم افزار محک با استفاده از راهکارهای جدید و علمی سعی دارند تا در نسخه بعدی این مجموعه کارائی وپایداری متفاوتی را ارائه دهند. افزایش سرعت نرم افزار، دقت بالا در اجرای دستورات کاربر، پوشش بیشتر بر فرایندهای مجموعه ها و اصناف از جمله مواردی است که در این نسخه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

۶ – گالری عکس جدید و استفاده از RSS:

   تغییر گالری عکس در نرم افزار به عنوان یک امکان جذاب  و گسترش موارد کاربرد آن  برای مثال اضافه شدن  امکان دانلود و یا آپلود عکس، همچنین استفاده از تکنولؤژی RSS  جهت دریافت اخبار  آب و هوا ،نرخ ارز، مهم ترین رویدادهای ایران و جهان و … در هنگام کار  کردن با نرم افزار.

۷ – ایجاد تغییراتی در پیامک رسان:

  تغییرا ت جدید در پیامک رسان محک در بخش مسابقه و نظر سنجی نیاز به روشن بودن سیستم تا پایان فرایند را مرتفع می کند و این امکان را در اختیار شما می گذارد تا این فرایند را به صورت آنلاین انجام دهید. همچنین ارسال پیام زمانبند و نیز بخش پاسخ خودکار را  علاوه بر حالت فعلی می توانید به صورت آنلاین اجرا کنید.

 

دغدغه‌های حسابداری خود را به محک بسپارید

 1. فکر می‌کنید بهترین راه حل برای مدیریت مالی کسب و کار شما چی هست؟
 2. شما نیار دارید تا همیشه مانده حساب‌ها خود را در هر لحظه کنترل کنید؟
 3. شما نیاز دارید تا چک‌ها و حساب‌های بانکی خود را مدیریت کنید و موعد هیچ پرداختی را فراموش نکنید؟
 4. شما نیاز دارید تا موجودی کالا‌های خود در انبار را به صورت دقیق داشته باشید؟
 5. شما نیاز دارید آمار درآمدها و هزینه‌های خود را داشته باشید؟
 6. و در آخر شما نیاز دارید تا سود و زیان کار خود را در پایان هر ماه حساب کنید؟
 7. دنبال بهترین راه حل میگردید؟
 8. تردید نکنید! طعم جدید از حسابداری را با نرم افزار حسابداری محک تجربه کنید.