نوشته‌ها

آشنایی با روش های سرمایه گذاری وارن بافت

, ,
بافت 845x321 - آشنایی با روش های سرمایه گذاری وارن بافت

آشنایی با وارن بافت

نرم افزار حسابداری محک : وارن بافِت، ۸۷ ساله، مسن ترین ثروتمند جهان و موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم است. ثروت او  حدود ۶۲ میلیارد دلار تخمین زده شد، بخش اعظم ثروت او از سرمایه گذاری در بورس بدست آمده است. وارن بافت در ۶ سالگی، شش جعبه ی کوکا کولا به قیمت ۲۵ سنت از مغازه ی پدر بزرگش خرید و هر بطری را به ازای یک سکه ی پنج سنتی فروخت؛ در حالی که کودکان هم سن و سال او بر روی چمن لی لی و بولینگ بازی می کردند. اولین سرمایه گذاری اش را در بازار بورس در سن ۱۱ سالگی با خرید سهام شرکت citesservice را به قیمت ھر سھم ۳۸ دلار آغاز کرد

 در دبستان، همچون دبیرستان، به همکلاسی‌هایش می‌گفت که در پیش از سی و پنج سالگی، میلیونر خواهد شد. هنگامی‌که به سن سی و پنج سالگی رسید،  ثروت خالص او از شش میلیون دلار فراتر رفته بود.

هوش سرشار و علاقه وارن بافت  به مطالعه و تحقیق در امر سرمایه گذاری باعث شد در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی شود. او هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیات‌مدیره شرکت برکشایر هاتاوی فعالیت می‌کند.

او امروزه از طریق شرکت برکشایر هاتاوی، کنترل و مدیریت شرکت‌های تابعه و فرعی فراوانی را بر عهده دارد که به‌عنوان نمونه می‌توان به گایکو، دیری کوئین، هاینز و مارس اینکورپوریتد اشاره کرد.
وی همچنین دارای سهام قابل‌توجهی در شمار زیادی از شرکت‌ها است که مشهورترین آنها عبارتند از: ولز فارگو، شرکت کوکاکولا، آمریکن، اکسپرسوآی‌بی‌ام.

حال با توجه به تجربیات گرانبها و موفقیت ھای وی و زندگی سراسرموفقیت این مرد بزرگ اقتصاد و تجارت دنیا به گوشه ای از نصایح اقتصادی و نظرات و اعتقادات بسیار جذاب و مفید وارن بافت که در نامه ھا و سخنرانیھا و مقالات خود بیان کرده اشاره می کنیم:

فلسفه سرمایه گذاری وارن بافت از زبان خودش:
فلسفه ی او برای سرمایه گذاری در تجارت، اصلاح روش ارزشمند سرمایه گذاری استاد خویش، یعنی بنجامین گراھام است. گراھام شرکت ھایی را می خرید که در مقایسه با ارز ش ذاتی آنھا، ارزان بودند. او بر این باور بود در مدتی که بازار، این شرکت ھا را کم ارزش بداند، می تواند سرمایه زیادی بدست آورد.

او دلیل می آورد که سرانجام بازار، متوجه ارزش کم و غیر عادی این شرکت ھا می شود و بدون توجه به نوع

کار آنھا، جھت خویش را اصلاح می کند. به علاوه، گراھام عقیده داشت در کنار تجارت خوب باید یک اقتصاد قوی وجود داشته باشد. بافت به زمان خرید ھم توجه دارد. او نمی خواھد در کارھایی که ارزش مشخصی ندارند، سرمایه گذاری کند. او منتظر کسادی و اصلاح بازار می ماند تا کالاھای مطمئن وھمچنین سھام شرکت ھای مطمئن را با قیمت منطقی پایین خریداری کند زیرا کسادی و رکود بازار سھام، فرصت خرید ایجاد می کند.

ھر گاه در بازار، احتکار رایج باشد، بافت محافظه کار می شود و ھر گاه سایرین نگران سرمایه ی خود باشند؛ بافت پر تکاپو می شود. این استراژی دوگانه و متضاد، سبب شده تا شرکت بافت به پیشرفت جھانی برسد و خسارت مھم قابل توجھی به این شرکت وارد نشود. البته انتقادھایی نیز وجود دارد که برک شایردر طول این دوران فرصت ھای خوبی را از دست داده است. بافت معتقد است که سرمایه گذار در خرید سھام باید به گونه ای آن شرکت را مورد بررسی قرار دھد که گویی می خواھد تمامی شرکت را بخرد.

او خود می گوید که در سال ۲۰۰۶ تنھا ۱۸ درصد از درامدش را صرف پرداخت مالیات کرده است در حالیکه کارمندان او با وجود درآمد کمتر ۳۲ درصد، مالیات پرداخت کردند. بافت ھمیشه سیستم و روند خود را تحسین می کند که سبب شده تا او به نسبت کمتر از یک منشی مالیات پرداخت کند. وارن بافت بر این باور است که دلار آمریکا، در یک دوره ی طولانی مدت بی ارزش می شود. او عقیده دارد که روند رو به افزایش رکود و کمبود معامله در آمریکا، ھشداری است به این معنا که داراییھا و دلار آمریکا بی ارزش می شود، رکود و کمبود معامله در آمریکا، ھشداری است به این معنا که داراییھا و دلار آمریکا بی ارزش می شود، در نتیجه ی این عمل بخش بزرگی از دارایی ھای ایالات متحده در دستان خارجی ھا قرار می گیرد. این موضوع او را وادار کرد تا برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ وارد بازار پول خارجی شود. بافت نسبت به دلار بدبین است. او می گوید که در جستجوی شرکت ھایی است که درآمد خویش را از خارج ایالات متحده بدست می آورند. بافت در شرکت پتروچین سرمایه گذاری کرد و در وب سایت برک شایر ھات وی موضوع را مورد بحث قرار داد که چرا بر خلاف بحث ھای موجود درباره ی این شرکت، از آن چشم پوشی نمی کند.

وارن می داند که اگر با این نگرش درباره سرمایه گذاری تصمیم بگیرد که قادر به انصراف از آن نخواھد بود، باید پیش از اقدام فکر و مطالعه کند. آیا پیش از ازدواج پرس و جو نمی کنی و مسئله را با مشاوران در میان نمی گذاری و درباره آن خوب فکر نمی کنی؟ در سرمایه گذاری ھم ھمین طور است، باید به قدر کافی درباره شرکتی که می خواھی سھام آن را بخری پرس و جو کنی و مطمئن شوی که به خوبی آن را می شناسی؛ اما مشارکتی پول ساز است که ظرف زمان آن عمر باشد؛ به این مثال توجه کن: در ۱۹۷۳ وارن ۱۱ میلیون دلار در واشینگتن پست کامپنی سرمایه گذاری کرد و تا امروز به آن ازدواج پابند مانده است و بیش از سی و سه سال با آن سر کرده است، نتیجه؟ ارزش امروزی آن سھام ۱٫۵ میلیارد دلار است. اگر بتوانی پایداری کنی و راه ادامه دھی پاداش فراوان خواھی گرفت، به شرطی که انتخاب اولت درست بوده باشد.

۲۳ اصل سرمایه گذاری وارن بافت

۱- حفظ سرمایه همیشه الویت اول است.

۲- اجتناب از ریسک به صورت جدی.

۳- فلسفه سرمایه گذاری مخصوص به خود را طرح کنید.

۴- برای انتخاب، خرید و فروش سهام، سیستم شخصی خودتان را طراحی کنید.

۵- تا آن اندازه که می توانی خرید کن.

۶- بر میزان بازدهی که پس از پرداخت مالیات به دست می آید، تمرکز کنید.

۷- تنها بر روی چیزی که درک می کنی سرمایه گذاری کن.

۸- از سرمایه گذاری در بخش هایی که با معیارهایتان سازگار نیست، اجتناب کنید.

۹- تحقیقات خود را انجام دهید.

۱۰- بی اندازه صبور باشید.

۱۱-فوراً اقدام کنید.

۱۲- یک سرمایه گذاری موفق را تا زمانی نگه دارید که دلیل از پیش تعیین شده ای برای فروش آن داشته باشید.

۱۳- از سیستم خود مصرانه پیروی کنید.

۱۴- اشتباهات خود را بپذیرید و فوراً آنها را اصلاح کنید

۱۵- اشتباهات را به تجربیات آموزنده تبدیل کنید.

۱۶- هزینه های خود را بپردازید.

۱۷- هرگز در مورد کاری که در حال انجام آن هستید چیزی نگویید.

۱۸- بدانید که چگونه کارهای خود را به دیگران بسپارید.

۱۹- بسیار پایین تر از سطح ثروت خود زندگی کنید.

۲۰- پول عامل اصلی نیست.

۲۱- عاشق کاری باشید که انجام می دهید و نه عاشق چیزی که دارید.

۲۲- تمام فکر و ذکر خود را به سرمایه گذاری اختصاص دهید.

۲۳- سرمایه خود را در جریان فعالیت اصلی خود قرار دهید.