نوشته‌ها

مجله کسب و کار هاروارد: یک مکان عالی برای کار کردن

مجله کسب و کار هاروارد که بصورت ماهنامه از طرف مدرسه کسب و کار هاروارد منتشر می شود، از معتبر ترین و کاربردی ترین نشریات کسب و کار و مدیریت است. مدرسه کسب و کار هاروارد همواره تلاش داشته است تا جدیدترین و مهمترین مباحث و چالش های روز را پوشش دهد. اغلب اساتید معتبر این زمینه مقالات و نتایج تحقیقات خود را در این مجله منتشر می نمایند.
این مجله دارای ساختار تقریبا مشخصی است که شامل بخش های کلی زیر می شود:

بخش ابتدایی؛ فهرست ها و یادداشت سردبیر

تعامل؛ که در آن به نقد و بررسی مقالات چاپ شده در شماره های قبلی می پردازد، عمدتا از طرف خوانندگان این موارد مطرح می شوند و نویسندگان مجله به انتقادات مطرح شده پاسخ می دهند.

بررسی ایده؛ که در آن ایده ها و تحقیقات جدید و جالب مطرح و  مورد بحث قرار می گیرد.

روشنگری؛ که در هر شماره به موضوع خاصی اختصاص داده می شود و چندین مقاله مطرح و مرتبط در این بخش قرار می گیرد.

ایده شگفت؛ که در آن یک نظریه جدید و کاربردی(که عمدتا از طرف اشخاص صاحب نظر مطرح می شوند) پرداخته می شود، معمولا عنوان و طرح جلد و یادداشت سردبیر متناسب با این مقاله انتخاب می شود.

تعدادی مقاله و نظریه جدید تحت عناوین مختلف و متنوع

 مطالعه موردی؛ که در آن مدیر ارشد یک سازمان،که توانسته است بر چالشی فائق آید یا موفقیت بزرگی را کسب نماید، شرح دقیق آن داستان را مطرح می نماید.

جهان؛ در این بخش یک یا چند مقاله مرتبط با مباحث جهانی سازی و رقابت جهانی مطرح می شود.

مقدمه:

یادداشت سردبیر: چه کسی می تواند به کوتاه نگری اکتفا کند؟

جهان جای بهتری می شد اگر کسب و کارها به جای فکر کردن به نتایج کوتاه مدت، بر نتایج بلندمدت متمرکز می شدند. با این حال، تغییر رفتار آنها تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. سیستم های انگیزشی در بسیاری شرکت ها در این راستا تلاش هایی انجام داده اند.
دومینیک بارتون، مدیرعامل شرکت «مک کینزی و شرکاء»، در مقاله خود در سال ۲۰۱۱، رهبران کسب و کارها را مخاطب قرار داد تا سیستم سرمایه گذاری را با اقدام علیه «ستم کوتاه نگری» اصلاح کنند. او شرکت هایی مثل یونیلور و فورد را تحسین کرد؛ شرکت هایی که اکنون توجه کمتری به سهامداران کوتاه مدتشان نشان می دهند. ایده های بارتون تازه نبودند، اما چون برخاسته از سوی رهبر مک کینزی بودند، بخش عمده ای از فعالیت های مؤثر در کسب و کار را به بحث اضافه کردند.

علیرغم رواج این تفکر، ممکن است در واقعیت شرایط بدتر شود. به همین دلیل بارتون، در شماره این ماه، موضوع را با ضرورتی جدید در مقاله ای با همکاری مارک وایزمن، مدیرعامل Canada PensionPlan Investment Board مجددا بررسی می کند. عنوان این مقاله «تمرکز سرمایه بر بلند مدت» است.
نویسندگان این مقاله تصدیق می کنند که انتظار از مدیران اجرایی اغلب شرکت ها برای توجه نکردن به فشار کوتاه مدت از بازارهای مالی، واقع گرایانه نیست.آنها بحث می کنند که بهترین راه برای اعمال تغییری معنادار، استفاده از صندوق بازنشستگی، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، و سایر سرمایه گذارهای بزرگ است: اگر هدف سرمایه گذارانی که استراتژی اتخاذ می کنند، به حداکثر رساندن نتایج بلندمدت باشد، احتمالا دیگر مهره های کلیدی نیز – مدیران دارایی، هیأت مدیره، و مدیران اجرایی شرکت – بر آن اساس عمل خواهند کرد.
طبق نوشته بارتون و وایزمن، بهترین نقطه برای آغاز تبدیل این بحث از ایده به عمل، افرادی هستند که انرژی لازم برای نظام سرمایه گذاری را فراهم می کنند، یعنی بزرگترین صاحبان دارایی دنیا.

محتوا:

۱۳ – رفتار مصرف کننده – آنچه بازاریابان درباره ارزیابی های آنلاین به درستی درک نمی کنند. مدیران باید آنچه را که واقعا منجر به تصمیم خرید می شود، تحلیل کنند و استراتژی هایشان را بر آن اساس تنظیم کنند.‏

۱۸ – از تحقیق خوددفاع کنید؛ برای افزایش تولید ثروت، اجازه دهید کارمندان بیشتری دور کاری کنند. تحقیقی که نشان می دهد آنها خوشحال تر و کاراتر خواهند بود.

۲۰ – بیانیه چشم انداز؛ رده بندی نوآوری – دسته بندی ۳۶ مورد از موثرترین مهارت های طراحی

۲۴ – حقیقتی درباره سن رو به افزایش جمعیت

۲۷ – چگونه انجامش دادم؛ آنچه مدیرعاملسودا استریم در تبدیل یک تبلیغ توقیف شده در جام سوپر بول به یک ابزار طلایی بازاریابی انجام داد.

۳۲ – تمرکز سرمایه ها بر بلندمدت؛ سرمایه گذاران بزرگ ملزم هستند به طاعون «دید کوتاه مدت» پایان دهند.

۴۱ – فرهنگ کمک رسانی در شرکت IDEO؛ با تبدیل همیاری مشترک به یک هنجار رفتاری، شرکت طراحی خلاقیت خود را شکوفا ساخته است.

۵۱ – استراتژی (مدیریت) استعداد که معادلات بازی را تغییر می دهد؛ موثرترین سیاست های سازمان در قبال کارکنان– مانند آنچه که در شرکت بلک راک وجود دارد باعث پیشبرد استراتژی، برطرف شدن دغدغه ها در سرتاسر سازمان و ایجاد ارزش می شود.

۵۹ – چگونه نت فلیکس روابط انسانی راباز آفرینی کرد؛ اعتماد به افراد، و نه سیاست ها. ارزش گذاشتن به صداقت و کنار گذاشتنراهکارهای پذیرفته شده.

۶۶ – رقابت؛ دروغ بزرگ برنامه ریزی استراتژیک؛ یک برنامه ریزیدقیق می تواند آرامش بخش باشد، اما یک استراتژینیست.

۷۴ – الگوهای جدیدنوآوری؛ چگونگی استفاده از داده ها برای رشد.

۸۴ – از طوفان های بزرگ تا آتش سوزی های کارخانه؛ مدیریتاختلالات پیش بینی نشده ی زنجیره ی تأمین.

۹۳ – مدیریت ریسک؛ قوانین جدید جهانی سازی – زمانیکه کشورها در حال تجدید نظر در اولویت هایشان هستند، شرکت های چند ملیتی بایدبیشتر مراقب باشند!

۹۸ – مدیریت بر خود؛ رهنمودها را در انتقادهاپیدا کنید. ۶ گام که می تواند به بهره بردن از بازخوردهای دریافتی منجر شود.

۱۰۲ – مطالعه موردی؛ آیا یک فرهنگ سازمانی قوی میتواند خیلی قوی باشد؟! رهبران شرکت های خدمات IT (فناوری اطلاعات) به این میاندیشند که آیا جو خانوادگی در شرکت شان، باعث جذب و شکوفایی استعدادها می شود ویا آن را تضعیف می کند.

۱۰۸ – ترکیب؛ کتاب های جدید در مورد خودترویجی، رهبری اندیشه و اعتماد به نفس

برای دریافت آخرین مطالب بلاگ و اخبار حسابداری محک در خبرنامه ما عضو شوید

چگونه فرایندهای کسب و کار را آنالیز و تحلیل کنیم؟

کسب و کارها در طول زمان توسعه می یابند و تغییر می کنند و گاها این تغییرات باعث کشف نیازهای جدید و همچنین باعث کم اثر شدن و یا حتی بی تاثیر شدن بعضی از فرایندهای کاری سازمان می شود. تحلیل فرایندهای کسب و کار به شناسایی این تغییرات کمک میکند و با تصحیح کردن آنها به کاهش هزینه ها و ایجاد خروجی های با کیفیت تر منجر می شود.

در این مقاله با بیان ۴ گام به ما می‌آموزد که چگونه فرایندهای کسب و کار را آنالیز و تحلیل کنیم :

670px-Analyze-a-Business-Process-Step-1-300x225

گام اول: مشخص کنید کدام یک از فرایندهای کسب و کار را می خواهید تحلیل کنید:

۱- به دنبال نشانه هایی ازفرایندهای ناکارآمد یا نامتعادل باشید.مانند صف های طولانی، زمان انتظار طولانی یا حجم بالای کارهای انباشته شده در یک ایستگاه کاری.

قسمت هایی که برای مدت طولانی بدون کار می مانند نشانگر یک فرایند نامتعادل هستند.

670px-Analyze-a-Business-Process-Step-5-300x225

گام دوم: نیازمندی های فرایندهای کسب وکارتان را مشخص کنید.

۱- با شرکت کنندگان اصلی در یک فرانید مصاحبه کنید

  • بپرسید که چه کاری انجام میدهند و چرا آن کار را می کنند؟
  • مشخص کنید برای انجام هر کاری چه اطلاعات و ورودی هایی لازم است و منابع هر ورودی را تعیین کنید.
  • خروجی های هر فعالیت را مشخص کنید. گیرندگان آن و اینکه چرا آن را دریافت می کنند را نیز معلوم کنید.

۲- مصاحبه های گروهی و جلسات طوفان فکری ایجاد کنید.

جلسات گروهی ایجاد کنید تا اطلاعات اولیه که در محاصبه نفر به نفر به دست آورده اید را اعتبار سنجی و ویرایش کنید. این راه خوبی برای از بین بردن تصورات غلط افراد از فرایند است.

۳- اطلاعاتی که بدست آوردید را خلاصه سازی کنید و آن را بین شرکت کنندگان در فرایند توزیع کنید.

این کار باید هم بین کسانی که با آنها مصاحبه کردید و هم دیگران صورت بگیرد. بازخوردهای آنان را دریافت کنید.

670px-Analyze-a-Business-Process-Step-3-300x225

گام سوم: جریان فعلی کسب و کار را مستند کنید.

۱- یک نمودار فرایندی را رسم کنید..

نمودارها ابزار مناسبی برای به تصویر کشیدن فرایندهای چند منظوره هستند.

  • برای تهیه این نمودارها می توانید از برنامه های کامپیوتری استفاده کنید
  • صفحه خود را به چندین سطر تقسیم کنید (حالتی مثل خطوط شنا(swim lanes )ایجاد کنید) در سطر اول ورودی ها و در سطر آخر خروجی ها را بنویسید و در سایر سطور عواملی را که بر کارها و فعالیت های فرایند تاثیر گذارند را بنوسید.

هر فعالیت را در سطری که عامل اثر گذار بر آن را در آن سطر نوشتید بنوسید و ورودیهای آن را در سطر ورودی ها در بالای آن فعالیت و خروجی ها را در سطر خروجی های فعالیت بنویسید. و روابط آنها رابا فلشها نشان دهید.(ممکن است خروجی ها محصول چند فعالیت باشند و یا ورودیها به چند فعالیت وارد شوند.)

گام چهارم: نیازهای فرایند کاری خود را تحلیل کنید:

۱- تحلیل فعالیت ها را انجام دهید:

عملکرد هر فعالیت را ارزیابی کنید: آیا بهره وری دارند؟ آیا با اهداف همخوانی دارند؟

۲- نتایج مصاحبه های شخصی را مقایسه کنید:

در این مقایسه ها به دنبال تناقض ها باشید برای نمونه آیا در یک فرایند فعالیتی وجود دارد که موارد بلا استفاده ایی را به فعالیت بعدی خود وارد کند؟

۳- فعالیت هایی را که خروجی های غیر ضروری دارند را مشخص کنید.

۴- فرایندهایی را طراحی کنید که نیازهای کشف شده در مصاحبه ها و جلسات طوفان مغزی را پوشش دهد.

این جریان را با نمودارهای جریان فرایندی موجود مقایسه کنید. و تغییراتی را که حاصل می شود را بررسی کنید و درصورت لزوم آن ها را به اجرا بگذارید.

 

ترجمه و ویرایش: سید فرهاد احمدیان

منبع: www.wikihow.com