,

نقش مدیریت ارتباط با مشتری CRM در افزایش فروش شرکت‌ها

ارتباط با مشتری

فضای کسب‌وکار امروز، بیش از هر زمان دیگر رقابتی تر و خلاقانه‌تر شده است. مشتریان تنوع‌طلب به دنبال موقعیت‌های جذاب خرید هستند. نیازهای آنان بسیار سریع تغییر می‌کند و به‌سختی از یک خرید رضایت حاصل می‌کنند. در این شرایط شرکت‌ها با چالش‌های بسیاری روبرو می‌شوند، آن‌ها باید برای به دست آوردن سهم بازار و پیدا کردن راه‌های جدید برای جذب، به دست آوردن، حمایت و حفظ مشتریان  جهت افزایش درآمد برنامه بازاریابی استراتژیک تدوین کنند که بخش بازاریابی و فروش را به سمت پیشنهادهای وسوسه‌انگیز به مشتری پیش ببرد. شالوده اصلی موفقیت در برنامه‌های بازاریابی داشتن حجم وسیعی از اطلاعات یکپارچه از رفتارهای مشتری است. تا بتوان بر مبنای آن‌ها درست تصمیم‌گیری کرده راه‌های جدید برای جذب، به دست آوردن حمایت و حفظ مشتریان  جهت افزایش درآمد را ایجاد کنند. تا درنهایت   افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه سربار و افزایش ارزش سهام را در پی داشته باشد. امروزه شرکت‌های بزرگ و کوچک در سازمان خود بخش مدیریت ارتباط با مشتری ایجاد کرده‌اند… مدیریت ارتباط با مشتری یا( Customer Realtionship Managemen) CRM، یک ابزار ارزشمند برای کمک به این تلاش‌ها است.

مدیریت ارتباط با مشتری ضرورت شرکت‌هاست و طبق تحقیقات استفاده از آن در درازمدت باعث افزایش 60 درصدی فروش می‌شود؛ اما چرا چنین اتفاقی می‌افتد.

بی‌شک برای خلق چنین نرم‌افزاری که برای تعاملات با مشتری طراحی‌شده، استراتژی‌های اصولی به‌کاررفته است. استراتژی‌های که منجر به استفاده کارآمد از اطلاعات دریافتی از مشتری می‌شود. در این مقاله سعی داریم برای درک بیشتر شما با فرآیندهای سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، به راهکارهایی که در سیستم مدیریت ارتباط با مشتری منجر به سودآوری و فروش بیشتر می‌شود اشاره‌کنیم.

اهمیت پیش‌بینی فروش:

برای موفقیت در کسب‌وکارها اولین هدف افزایش فروش است. برای اینکه این هدف مقرر شود نیاز است فرآیندهای بازاریابی و فروش را به‌دقت برنامه‌ریزی و سپس پیش‌بینی حجم فروش اتفاق افتد پیش‌بینی فروش در دو تکنیک صورت می‌گیرد:

a .پیش‌بینی کمی فروش: از روند دادهای قبلی فروش به‌پیش بینی فروش دست می‌ابند.

b .پیش‌بینی کیفی فروش: که مبتنی بر درک و قضاوت از رفتار مشتریان هستند.

طراحی پلتفرم مدیریت ارتباط با مشتری در راستای هر دو نوع از پیش‌بینی‌های فروش است. چراکه با ایجاد ارتباط تنگاتنگ با مشتریان و شناخت رفتارها و نیازهای او درباره خدمات و محصولات، دید شهودی از مشتریان به دست می‌آید. همچنین تمامی سیستم های مدیریت ارتباط با مشت‌تری دارای پلن فروش کمی هستند و به‌طور مداوم میزان فروش را با تمامی جزئیات گزارش می‌دهند

برتری اصلی یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری نسبت به سایر نرم افزارها ،جامعیت و یکپارچگی در فرایندهای رابطه با مشتری، بازاریابی و فروش است. در زیر به بررسی بخش‌های اصلی سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری CRM می‌پردازیم:.

 1. ذخیره‌سازی و یکپارچگی اطلاعات در: CRM

کارمندان بخش مدیریت ارتباط با مشتری موظف‌اند کلیه اطلاعاتی را که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم دریافت و در پروفایل مشتری ذخیره‌سازی کنند. به‌عنوان‌مثال، مشخصات کامل مشتری گام اول در ذخیره‌سازی اطلاعات است. دسته‌ی دیگر از اطلاعات خودبه‌خود و از طریق یکپارچه‌سازی سیستم‌ها منتقل می‌شود. این سیستم‌ها یکپارچه با ایمیل ها و کانال‌های ارتباطی شرکت متصل بوده و کوچک‌ترین تماس تلفنی از مشتریان ناشناس را از طریق تلفن‌های سانترال ضبط می‌کنند. علاوه بران این سیستم‌ها قابلیت اتصال با سیستم‌های فروش و مالی رادارند.

دریافت اطلاعات از سرنخ‌های مختلف بعد از گذشت زمان منجر به بانک وسیعی از مشتریان احتمالی می‌شود که قابل‌برنامه‌ریزی برای فروش‌های آینده است.

 1. برنامه‌ریزی بازاریابی در CRM :

مدیران بازاریابی برنامه‌های کاری خود را در این سیستم تدوین می‌کنند و هرکدام از کارمندان بخش‌های فروش و بازاریابی بر طبق این چرخه‌های کاری پیش می‌روند. بازاریابان و کارمندان بخش فروش کلیه تماس‌ها و قرار ملاقات‌ها با مشتری و تحلیل خود از رفتارهای را در سیتم یادداشت کرده و عملکرد خود را در ماه‌های بعدی پیش‌بینی کنند

 

 

 1. گزارش دهی قوی CRM:

شالوده اصلی سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری. CRM، ارائه گزارش‌های متعدد از مشتریان، کارمندان فروش و بازاریابی و م خدمات و محصولات است. گزارش‌های دقیق در رابطه با عملکردهای روزانه و ماهانه از میزان استقبال نوع محصولات و نارضایتی شخصی مشتریان، رفتارهای کارمندان بازاریابی و فروش با مشتریان، رتبه‌بندی فروش، کاردکس کالا و… و آنالیز آن‌ها توسط سیتم به مدیران در تدوین برنامه‌های بازاریابی و تصمیم‌گیری استراتژیک کمک کرده و درنهایت در درازمدت تأثیر قابل‌توجهی بر وفاداری مشتریان و افزایش فروش دارد.

 

 1. 4. وفادارسازی مشتریان از طریق CRM:

با ذخیره‌سازی همه اطلاعات و برخوردهای تک‌تک مشتریان، سیتم قادر خواهد بود به‌راحتی نیاز هر مشتری را شناخته و به‌راحتی پاسخگو نیازهای او باشد. آگاه کردن مشتریان از طرح‌های فروشی که نیاز و موردعلاقه اوست. این تلقی را در ذهن فردبه‌فرد مشتریان ایجاد می‌کند که یک برند اختصاصی برای خود او ساخته‌شده است. توجه به احساسات او در صورت نارضایتی و پی‌گیری خواسته‌هایش سطح وفاداری او را به‌طور خارق‌العاده‌ای افزایش می‌دهد. ایجاد باشگاه مشتریان، انجام نظرسنجی‌های و کمپین‌های تبلیغاتی مختلف و… دیگر راهکارهای بخش مدیریت ارتباط با مشتری شرکت‌ها هست.

,

معافیت ‌های مالیات مستقیم

8 نکته در مورد اصلاحیه جدید معافیت‌های قانون مالیات مستقیم:

دولت ایران همسو با سیاست‌های حمایتی از اقتصاد کشور و در راستای اقتصاد مقاومتی دراردیبهشت ماه سال 96، اصلاحیه‌های جدیدی در قانون مالیات مستقیم در مورد پرداخت‌کنندگان مالیات اعمال کرد.

طبق قانون مالیات مستقیم ایران، هر شخص حقیقی و یا حقوقی ایرانی و غیر ایرانی (به‌جز سازمان‌های دولتی و شهرداری‌ها) نسبت به کلیه اموال و دارایی‌های خود در داخل ایران موظف به پرداخت مالیات هستند. آن‌ها از درآمدهایی که داخل ایران کسب می‌کنند باید به دولت مالیات پرداخت کنند. همچنین کلیه اشخاص حقوقی ایرانی در خارج از مرزهای ایران به فعالیت اقتصادی می‌پردازند نیز موظف پرداخت مالیات به دولت هستند.

طبق آخرین اصلاحیه که سازمان امور مالیاتی کشور برای حمایت بیشتر از شرکت‌ها و تولید داخلی در آغاز سال 96 در مورد قانون مالیات مستقیم اعمال کرد. بسیاری از مشمولین این قانون سال‌های بیشتری از پرداخت مالیات معاف شدند.

در زیر به این موارد که اصلاحیه ماده 132(موارد معافیت‌های مالیاتی) قانون مالیات مستقیم است اشاره می‌کنیم:

 1. درآمد اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی و تولیدی فناوری اطلاعات که قبل از سال 96 مشمول تخفیف 80 درصدی به مدت 4 سال و تخفیف 100 درصدی به مدت 8 سال در مناطق کمتر توسعه‌یافته بود. به اعمال تخفیف 100 درصد و به مدت 10 سال تغییر یافت.

معافیت‌های بالا شامل شرکت‌هایی است که محل استقرار آن‌ها در بیش از فاصله 120 کیلومتری پایتخت،50 کیلومتری کلان‌شهر اصفهان و 30 کیلومتری مراکز استان‌ها و همچنین شهرهایی که بیش از 300 هزار نفر جمعیت دارند نخواهد شد.

 1. همه شرکت‌هایی که در شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی کشور مستقر شوند. پس از ۲ سال و در صورت استقرار شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی در مناطق کمتر توسعه‌یافته، پس از ۳ سال از آغاز فعالیت مشمول تخفیف 100 درصدی مالیات خواهند شد.
 2. کلیه اماکن اقامتی و گردشگری و زیارتی به مدت 5 سال و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت 10 سال از پرداخت معاف خواهند بود.
 3. کلیه مراکز خدماتی درمانی و بیمارستانی به مدت 5 سال و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت 10 سال از پرداخت معاف خواهند بود.
 4. شرکت‌های موفق در امر اشتغال‌زایی که چندین سال مشمول قوانین معاف از مالیات بودند. اگر هرسال،50 درصد نسبت به سال قبل نیروی کار خود را افزایش دهند یک سال دیگر به سال‌های معافیت آن‌ها افزوده خواهد شد.
 5. شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری که قبلاً 10 سال معاف بودند. از سال 96 به مدت ۱۵ سال معاف خواهند بود.
 6. اشخاصی که اقدام به سرمایه‌گذاری‌های نقدی در غالب عقود مشارکتی )  عقود مشارکت مدنی، مشارکت حقوقی، مضاربه، معامله سلف و سرمایه‌گذاری مستقیم) در بنگاه‌های تولیدی می‌کنند. معادل سودی که از این مشارکت خواهند داشت از مالیات معاف می‌شوند.
 7. اشخاصی که حقوق آن‌ها زیر 4/2 میلیون تومان است، مالیاتی به حقوق آن‌ها تعلق نخواهد گرفت. همچنین کسانی که سقف حقوق آن‌ها بالاتر و تا مرز 5 برابر از این مبلغ است باید 10 درصد از حقوق خود را مالیات دهند و در مورد حقوق بالاتر، مالیات 20 درصدی تعلق خواهد گرفت.
,

امنیت سایبری کسب و کارها

 5 نکته‌ای اصولی در مورد امنیت سایبری کسب‌وکارها

امروزه با رشد فرهنگ کارآفرینی و حمایت دولت از آن‌ها، کسب‌وکارهای کوچک بسیاری به وجود آمدند که به دنبال رشد سریع در بستر فضای سایبری هستند. علی‌رغم رونق روزافزون این کسب‌وکارها، با مشکلات بسیاری ازجمله حملات سایبری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. کسب‌وکارهای کوچک و متوسط به دلیل تمرکز بر رشد روزافزون خود و دانش ناکافی در این زمینه مسائل امنیتی را در اولویت خود قرار نمی‌دهند. درحالی‌که به دلایلی چون حجم بالای اطلاعات مشتریان که در آن‌ها ردوبدل می‌شود و ساده بودن مکانیزم دفاعی آن‌ها هکرها به‌راحتی در آن‌ها نفوذ می‌کنند. از دست رفتن بخشی از اطلاعات، فاش شدن اطلاعات محرمانه شرکت‌ها و نقض حریم خصوصی کاربران یا تخریب زیرساخت‌های اطلاعاتی که در آینده آسیب‌هایی چون ریزش کاربران، خسارت مالی، عدم اطمینان مشتریان و. ازجمله آسیب‌های شرکت‌ها در اثر حملات سایبری هستند.

آمارهای کارشناسان سایبری نشان می‌دهند در سال 2015، 83 درصد کسب‌وکارهای کوچک بدون در اختیار داشتن یک طرح امنیت سایبری رسمی فعالیت می‌کنند. کسب‌و‌کارهای اینترنتی زیادی ازجمله Sony Pictures،JP Morgan  و Los Vegas Sands در سال‌های اخیر موردحمله هکرها قرارگرفته‌اند. تنها در سال 2014 رقمی حدود 400 میلیارد دلار به اقتصاد جهان خسارت وارد کرده‌اند.

برای این‌که کسب‌وکار کمترین آسیب را از حملات هکرهایی که مرتباً پیشرفته‌تر عمل می‌کنند ببینند، لازم است اصول امنیت اطلاعات رعایت شود.5 گام اصلی در این زمینه شامل:

 1. تدوین سیاست‌های امنیت اطلاعات در شرکت

اولویت قرار دادن سیاست‌های امنیت اطلاعات، به‌عنوان نگاه استراتژیک در کسب‌وکارها باید تلقی شود و به سمت پیاده‌سازی سیاست‌های ISMS (سیستم مدیریت امنیت اطلاعات) و استاندارد ISO 27001 (https://fa.wikipedia.org/wiki/ایزو_۲۷۰۰۱) لینک پیش روند ازآنجاکه سیستم‌های اطلاعاتی ذاتاً ایمن نیستند و راه‌حل‌های فنی تنها بخشی از راه‌حل‌های جامع امنیت اطلاعات هستند تهیه و تدوین سیاست‌ها، الزامات و رویه‌هایی در حوزه امنیت اطلاعات امری ضروری است. ابتدا کلیه نقاط خطرپذیر بیرونی و درونی و نقاط آسیب‌پذیر خود را بررسی کرده و سپس پیش‌بینی اقدام‌های آتی به عمل آید. اقدام‌ها آینده باید کلیه اشخاص و وسایل سازمان را درگیر کرده و وظایف و رفتارهای آن را در این حوزه مشخص کند. به‌عنوان‌مثال باید ضوابط استفاده از وسایل ذخيره‌سازي قابل‌حمل‌  مانند درايوهاي یا کول دیسک را براي محافظت در برابر بدافزارها محدود سازند.

 1. تأکید بر ذخیره‌سازی صحیح داده‌ها

داده‌ها مهم‌ترین دارایی هر سازمان به‌ویژه شرکت‌های اینترنتی هستند. این اطلاعاتی دلیل اصلی مهاجمان برای انتخاب کسب‌وکارهای کوچک است برای هکرها حمله به کسب‌وکارهای کوچک نشان‌دهنده‌ی دروازه‌ای برای دستیابی به حجم وسیعی از اطلاعات مشتریان هستن. ایجاد امنیت منطقی و فیزیکی برای داده‌ها ضروری است. فناوری‌هایی وجود دارند كه مي‌توان به كمك آن‌ها مانع از دست رفتن داده‌ها شد. اين فناوري‌ها نه‌فقط از اطلاعات محافظت مي‌كنند بلكه به مشاغل كمك مي‌‌كنند تا به فرايندهاي شغلي خود استحكام بيش‌تري ببخشند.  امنیت منطقی شامل رمزگذاری، اختیارات، احراز هویت و رمز عبور و امنیت فیزیکی شامل دسترسی محدود، قفل امنیتی در کابین و درایوها می‌باشد.

 1. نصب نرم‌افزارهای امنیت سایبری

راهکار امنیتی در همه جزئیات سیستم باید اجرا شوند. روی سرورها، رایانه‌های شخصی و دیگر دستگاه‌های متصل به اینترنت جزء مهم‌ترین موارد حفاظت از حملات سایبری هستند. نصب آنتی‌ویروس‌ها، فايروال‌ها، انجام تست نفوذ و…از ضروریات اقدامات نرم‌افزاری است و به‌روزرسانی آن‌ها در تاریخ انقضا برای جلوگیری از حوادث احتمالی حتماً باید انجام شود.

برای محافظت از سخت‌افزارها اصلی شرکت مانند کامپیوترها، تبلت ها و گوشی‌های هوشمند نصب نرم‌افزارهای ردیابی امری پیشگیرانه و هوشمندانه است. آن‌ها امکان کنترل از راه دور و بازیابی (حتی پاک‌سازی) داده‌های حساس در صورت سرقت یا در معرض خطر قرار گرفتن آن‌ها را مهیا می‌کنند و با ایجاد قفل‌های مختلف، امکان حفاظت از سخت افزارهای بزرگ‌تر شرکت از راه دور میسر می‌سازند.

 1. تأمین امنیت سایبری شبکه وای فای

هکرها راه‌های  بسیاری را برای حمله به شرکت‌ها امتحان می‌کنند. از جمله راههای پرنفوذ شبکه  وای فای است. آن‌ها از طریق هک شبکه وای فای به‌راحتی می‌توانند حساب کاربری و داده‌های شخصی را سرقت کنند. استفاده از گذرواژه قدرتمند و تغییر آن در فاصله های زمانی یک‌راه حل ابتدایی برای مبارزه با هک وای فا است. ایجاد شبکه خصوصی VPN قدرتمند و یا غیرفعال کردن ارسال  SSID در روتر به‌منظور پنهان کردن شبکه راهکارهای مطمئن‌تری هستند.

 1. انتخاب شرکت مشاور به‌عنوان مجری امنیت سایبری

به دلیل کمبود نیروهای متخصص در حوزه امنیت اطلاعات، بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط فاقد کارشناس مربوطه هستند.بی تجربگی آن ها ممکن است باعث خسارات هنگفت به کسب و کارشان شود.استفاده از متخصصان مشاور،امری پیشگیرانه و صرفه‌جویانه است. شرکت‌های مشاوره امنیت اطلاعات کسب‌وکارها را ارزیابی کرده و راهکارهای مفید را در اختیار قرار داده و اجرایی می‌کنند.

7 نکته‌ای که در انتخاب شریک تجاری فراموش می‌کنید

بلاگ محک - شریک تجاری

7 نکته برای انتخاب شریک تجاری

انتخاب یک شریک تجاری خوب، نقش اساسی در موفقیت کاری شما ایفا خواهد کرد. انتخاب شریک مناسب دارای حساسیت‌های فراوانی است چه‌بسا که مستقل کار کردن می‌تواند بهتر از کار کردن با یک شریک بد باشد. مسلماً شما فاکتورهایی را مدنظر خواهید داشت. فاکتورهایی چون تخصص، سرمایه کافی و اعتبار و ریسک‌پذیر و. درحالی‌که رعایت این نکات نمی‌تواند تضمین‌کننده شراکت تجاری شما باشد. در مقاله زیر به نکاتی می‌پردازیم که احتمالاً شما آن‌ها را فراموش و یا دست‌کم می‌گیرید.

 1. توافق بر جزئیات چشم‌انداز تجاری:

برای موفقیت در هر کاری قبل از شروع حتماً چشم‌انداز ایجاد کنید. بسیار مهم است که اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت کسب‌وکار شما مشخص‌شده باشد و با شریکی که انتخاب می‌کنید به‌طور کامل و در جزئیات در این موردتفاهم داشته باشید. به‌عنوان‌مثال ممکن است شریک تجاری شما تا دو سال آینده انتظار درآمد خیلی بیشتری از کار مشترک داشته باشد و در برنامه‌ریزی‌های شخصی خودآن را وارد کند. در غیر این صورت مسلماً در اجرای گام‌به‌گام پلن‌های تجاری خود دچار مشکل خواهید شد.

 1. تفاهم شخصیتی در کار:

شاید خیلی از افراد فقط تفاهم در ابعاد فنی و مالی شریکشان برایشان مهم باشد؛ اما در طولانی‌مدت به خطای نادیده گرفتن جنبه‌های شخصیتی شریک خود اعتراف خواهند کرد. همان‌طور که شما برای انتخاب شریک زندگی خود به تفاهم با او در رفتار احتیاج دارید. بهتر است شریک کاری خود را با بیشترین سازگاری با خود انتخاب کنید. ممکن است شما روحیه محافظه‌کار داشته باشید و شریک شما روحیه ریسک‌پذیر که این تصمیماتی که در آینده خواهید گرفت را دچار مشکل می‌کند. ببینید شما از چه اخلاق و رفتارهایی بدتان می‌آید و تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید چنین رفتارهایی را تحمل‌کنید. آیا طرف مقابل چنین رفتارهایی دارد یا خیر. البته نباید منکر ایجاد مکمل شخصیتی در تصمیم‌گیری‌های شرکت دریافتن یک شریک مناسب، حتماً سعی کنید کسانی را بیابید که خط‌ مشی یکسانی با شما دارند اما ازلحاظ شخصیتی، خلأهایی که در شخصیت شما وجود دارند را پر می‌کنند مهارت‌هایی او درواقع تکمیل‌کننده توانایی‌های شما باشد به‌عنوان‌مثال، اگر شما آدم برون‌گرایی هستید، سعی کنید شریک شما آدم درون‌گرایی باشد تا در تعاملات تجاری خود بهتر عمل کنید.

 1. هم‌افزایی در تجارت:

باید حاصل این کار مشترک شما چیزی بیشتر از مجموع توان هر دو باشد. به این معنی که آمیختگی افکار و توانایی شما و شریک تجاری شما هم‌افزایی داشته باشد. اگر شما 1 هستید، شریک شما هم 1 نتیجه همکاری شما باید منجر به عدد 3 یا بیشتر شود. در غیر این صورت شراکت شما نه‌تنها نتیجه فوق‌العاده مادی نخواهد داشت، بلکه در طولانی‌مدت  از ادامه همکاری با یکدیگر دچار دلسردی خواهید شد.

 1. تخصیص وظایف از ابتدا:

علاوه بر آن کلیه روندهای قانونی شراکت تجاری را طی می‌کنید، تخصیص وظایف را نادیده نگیرید. حوزه وظایف شخصی را نقطه قوت هر یک قرار دهید و حوزه‌های تصمیم‌گیری‌های مشخص را نقاط چالشی یکدیگر انتخاب کنید. همچنین کلیه وظایف روزانه‌ای که هر یک‌بر عهده‌دارند را تعیین و بر انجام آن پافشاری کنید. نباید فراموش کنید که شما و شریکتان در سازمان در درجه اول کارمندان سازمان هستید و به اهداف و چشم‌انداز شرکت تعهد دارید.

 1. اهمیت به کسب آگاهی و مسائل روز:

فردی را انتخاب کنید که به آگاه بودن و به‌روز بودن اهمیت فراوان دهد. درست است تحصیلات و تخصص یا سابقه کاری وزنه‌ی بزرگی در انتخاب شریک مناسب هستند؛ اما او اگر فردی باشد که به کسب دانش روز و آگاهی اهمیت دهد. در چالش‌های جدید و ناشناخته احتمال پیروزی بیشتری خواهید داشت.

 1. هوش هیجانی بالا تضمین‌کننده مذاکرات تجاری:

فردی واقع‌بین و مثبت اندیش شریک خوبی در روزهای سخت‌کاری خواهد بود. شخصیتی که دارای توانایی خود مدیریتی در هیجانات خود است فردی پویا و خلاق است که می‌تواند گره‌های کوچکی که در مذاکرات کاری و تجاری شما ایجاد می‌شود را به‌خوبی حل کند. در ابتدای آشنایی با او حتماً به نشانه‌های هوش هیجانی بالا در او مثل، کنجکاوی بالا، شکیبایی در صحبت‌های طولانی شما، همدلی و مهربان بودن، شکست‌ناپذیری و… توجه کنید.

 1. اعتبار تجاری مهم‌تر از مقدار سرمایه:

درست است که شریک با شرایط مالی خوب می‌تواند سکو پر تاپ شما باشد این نکته را باید در نظر داشته باشید، آورده‌های دیگر او چه هستند. شریکی که در شبکه تجارت، در بخش صنعتی و فهرست مشتریان ارتباط‌های گسترده‌ای دارد، می‌تواند به لطف تجربه و اعتبار خود به پویایی تجارت شما کمک شایانی کند و شانس موفقیت در درازمدت را افزایش دهد.

هوش هیجانی اصلی مهم در موفقیت حسابداران

در دنیای امروز، مفهوم هوش هیجانی را بارها و بارها در محیط‌های شغلی می‌شنویم. شرکت‌های بزرگ و کوچک برای رشد و ادامه حیات خود، نیازمند کارکنانی توانا در مدیریت هیجانات خود هستند. آن‌ها باید بدانند با بهره‌گیری درست از احساسات و روابط کاری خود در جهت ارتقا اهداف سازمان پیش روند. تیم محک در این مقاله علاوه به بررسی مفهوم هوش هیجانی، بر نقش آن در حرفه حسابداری تمرکز ویژه دارد . و به شما حسابداران کمک می‌کند با مدیریت درست هیجانات و رفتارهای خود بهترین در محیط کار باشید

هوش هیجانی چیست ؟

هوش هیجانی (Emotional intelligence) شامل شناخت و کنترل هیجان‌های فرد است. این توانایی اجتماعی به توانایی درک، کنترل و مدیریت احساسات اشاره دارد. شخصی که EI بالایی دارد، سه مؤلفه از هیجان‌ها را که شامل (مؤلفه شناختی، مؤلفه فیزیولوژیکی و مؤلفه رفتاری) به‌طور موفقیت‌آمیزی با یکدیگر تلفیق می‌کند و از این طریق روابط خود با محیط اطراف را کنترل کرده و در جهت بهینه‌سازی اهداف شخصی و کاری خود حرکت می‌کند.

 تأثیر هوش هیجانی در سازمان‌ها

هوش هیجانی این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوانید عکس‌العمل مناسبی در رویایی با هیجانات در سازمان داشته باشید. درواقع تمرکز اصلي بر رشد و پرورش هیجانات خود است تا از اين طريق بهره‌وری‌تان در سازمان افزايش يابد، کارکنانی که دارای هوش هيجاني بالا هستند مي‌توانند هرگونه احساسات و هيجانات منفي را به چارچوب کاري مثبت تغيير شکل دهند. مديرانی  که برخوردار از هوش هيجاني، رهبران مؤثري در شرکت می‌شوند می‌توانند چشم‌اندازهای سازمان را که اهداف را با حداکثر بهره‌وري، رضايتمندي و تعهد کارکنان محقق ‌سازند.

کاربرد هوش هیجانی در حسابداری

تغییرات سریع تکنولوژی و جهانی‌شدن بازارها سبب شده نقش حسابداران کنونی از تهیه اطلاعات مالی به تهیه و تفسیر اطلاعات گوناگون اعم از مالی و غیرمالی برای استفاده‌کنندگان درون‌سازمانی و برون‌سازمانی تغیر یافته است.

شما به‌عنوان یک حسابدار باید از میزان هوش هیجانی خود و ابعاد آن‌که شامل (خودآگاهی، خود مدیریتی، آگاهی اجتماعی و مدیریت رابطه) است، کاملاً آگاه باشید. ازآنجایی‌که هوش هیجانی برخلاف بهره هوشی افراد قابل اکتساب می‌باشد، در جهت افزایش مهارت‌های آن با برنامه‌های مختلف بکوشید تا عملکرد فردی بهتری داشته باشید. احساسات و دانش عاطفی خود را در مواقع تصمیم‌گیری و قضاوت، حل مسئله، مدیریت استرس و کنترل عصبانیت خود بکار برید. به‌عنوان مثال تمرین‌های افزایش دقت را به‌طور روزانه و مستمر انجام دهید تا همواره بالاترین میزان دقت را در محاسبات خود داشته باشید. علاوه بر پاسخگویی سریع به مدیران باید اعتمادبه‌نفس انتقاد صحیح از آن‌ها در مورد روش کارشان در حیطه کاری خود را داشته باشید.

شما اگر مدیران مالی سازمان هستید باید قادر باشید احساسات خود و حسابداران خود را شناسایی و درک کنید؛ زیرا حسابداری حرفه‌ی دقیق و پراسترسی است. کلیه حسابداران به‌ویژه تازه‌کارها در آغاز کار فشار کاری بسیاری را تحمل می‌کنند. باید همواره در جهت آگاهی اجتماعی کارمندان خود بکوشید. آگاه رسانی حسابداران از ارزش‌های سازمانی آن‌ها و احترام ویژه به آن‌ها امر مهمی است. این امر سبب افزایش اعتمادبه‌نفس آن ها شده و طبعاً، قابلیت‌های خود مدیریتی آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

همچنین اگر حسابرس هستید لازم است کلیه مهارت‌های تصمیم‌گیری صحیح در قضاوت‌های حسابرسی را فراگیرید؛ زیرا بر طبق استاندارد حسابرسی شماره 200 با عنوان اهداف کلی حسابرس مستقل، حسابرس باید قضاوت حرفه‌ای را در برنامه‌ریزی و اجرای حسابرسی صورت‌های مالی بکار گیرد. هنگامی‌که از نقاط ضعف و قوت و خواسته‌ها و ترس‌های خود آگاه باشید بهتر می‌توانید قضاوت نمایید. به‌عنوان حسابرس در محیط کار بر روابط و مهارت‌های مرتبط با هوش هیجانی بیشتر دقت نمایید . این مهارت‌های و ابعاد رابطه مثبتی با قضاوت شما دارد.

, ,

حضور شرکت نرم افزار حسابداری محک در نمایشگاه الکامپ 96

حضور شرکت نرم افزار حسابداری محک در الکامپ 96

 

به گزارش واحد روابط عمومی شرکت محک، بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک از تاریخ 30 تیر به مدت 4 روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با کمک سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شد. در این رویداد بیش از ۸۰۰ شرکت داخلی و خارجی از ۲۰ کشور جهان آخرین خدمات، محصولات و دستاوردهای خود را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه دادند. شرکت نرم افزاری محک نیز در غرفه خود پذیرای همکاران، مشتریان و تمام دوستداران عرصه های تکنولوژی ،حسابداری و مدیریت کسب کار بود.حضور پر شور و استقبال مردم از محصولات و خدمات شرکت محک در نمایشگاه الکامپ امسال باعث مباهات و دلگرمی اعضای خانواده بزرگ محک شد.

 نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد.

نمایشگاه الکامپ

نمایشگاه الکامپ

نمایشگاه الکامپ

نمایشگاه الکامپ

نمایشگاه الکامپ

نمایشگاه الکامپ

,

افزونه پیامک رسان محک

پیام رسان محک

افزونه پیامک رسان محک خدمت عالی برای صاحبین نرم‌افزار حسابداری محک:

امروزه حفظ ارتباط تخصصی با مشتری، مهم‌ترین عامل موفقیت شرکت‌هاست. شما به‌عنوان صاحبان شرکت‌ها باید بتوانید در هر مرحله از ارتباط با مشتری علاوه بر رعایت اصول ارتباط با مشتری با او به‌عنوان یک متخصص ارتباط برقرار کنید. تنها مدیریت این ارتباط درست در هر مرحله از تعامل با مشتری است که می‌تواند وفاداری مشتری را در پی داشته باشد.

پیامک رسان محک، کلیه صورت‌حساب‌های شما با مشتری را مدیریت می‌کند:

شرکت محک، به‌عنوان مشاور مالی و حسابداری هزاران شرکت موفق، به شما یک افزونه تخصصی، پرکاربرد و با قیمت مناسب برای ارتباط مؤثر با مشتریانتان معرفی می‌کند. افزونه پیامک رسان محک که متصل به نرم‌افزار حسابداری محک است یک افزونه قدرتمند برای مدیریت امورتجاریتان با مشتری است. این افزونه باهدف افزایش سطح فروش، وصول بهتر مطالبات و انجام ارتباطات بهتر با مشتریان و طرف حساب‌های تجاری مجموعه‌ها از طریق پیامک طراحی‌شده است

یکی از مهم‌ترین مراحل ارتباط با مشتری، مرحله ارسال صورت‌حساب و تسویه و… به‌اصطلاح امور مالی است. به‌عنوان‌مثال از کارکردهای افزونه پیامک رسان محک در صورت اینکه هر زمان از شبانه‌روز برای مشتری سو تفاهمی از صورت‌حساب‌هایش پیش آمد. او می‌تواند با ارسال پیامک به همین خط به‌طور دادن مانده‌حساب و سه گردش مشتریان حساب‌های خود را داشته باشد؛ و یا بعد از هر بار خرید فاکتورهای خرید برای او پیامک می‌شوند. این کار سبب اطمینان خاطر مشتری از دقت شما در امور مالی شرکتتان می‌شود؛ و به او یادآوری می‌کند که شما همواره به فکر او و در کار خود خبره هستید.

پیامک رسان محک، کلیه ارتباطات شما با مشتری را مدیریت می‌کند:

شاید بسیاری تصور کنند که افزونه پیامک رسان محک تنها برای یادآوری امور به مشتری و یا ارسال تاریخ حساب‌های اوست، اما با بهره‌گیری از امکانات تخصصی این افزونه شما به‌راحتی می‌توانید علاوه بر این‌که به مدیریت روابط مالی خود با مشتری بپردازید و روابط دوستانه و وفادار نه ای با مشتری خلق کنید محصولات جدید خود را به مشتریانتان اطلاع‌رسانی کنید بعد از هر بار خرید مشتری می‌توانید از او تشکر کنید و یا به ارسال پیامک‌های ویژه برای روز تولد، موفقیت‌های حرفه‌ای و…بپردازید. علاوه ه بر این ارسال آخرین کدهای تخفیف برای مشتری و یا برگزاری نظرسنجی‌ها و مسابقات پیامکی جذابیت بسیاری برای مشتریان شما از تعامل و خرید از شرکت شما دارد. به‌این‌ترتیب می‌توانید همیشه مشتریان خود را علاقه‌مند به خود کنید.

امکانات افزونه پیامک رسان محک:

از امکانات افزونه پیامک رسان محک:

 • قابلیت ارسال پیامک به اشخاص
 • ارسال پیامک‌های تبلیغاتی
 • ارسال تاریخ تولد و سررسید چک
 • یادآوری مانده‌حساب مشتریان
 • گزارشات صندوق پیامک‌های دریافتی و ارسالی
 • امکان برگزاری قرعه‌کشی
 • نظرسنجی و مسابقه
 • ارسال پیامک به شماره‌های آزاد از طریق فایل و یا ورود شماره
 • امکان دریافت اتومات سفارشات از مشتریان با دریافت پیامک
 • دادن مانده حساب و سه گردش مشتریان با ارسال پیامک توسط مشتری
 • ثبت اتومات فاکتور فروش بعد از دریافت سفارش
 • چاپ فاکتور و ارسال پیامک تشکر به مشتری
 • ارسال اتومات پیامک با متن دلخواه به مخاطب بعد از ثبت فاکتور فروش و خرید و دریافت و پرداخت
 • امکان ارسال پیامک صوتی

 

پیام رسان محک

,

استارتاپ ها؛ حقیقت نوظهور فضای کسب و کار

استارتاپ ها، رونق اقتصادی کشور در گرو حمایت های دولتی از آنها

طی سالیان اخیر کسب‌وکارهای نوپا یا همان استارتاپ همگام با رشد جهانی در ایران هم رشد قابل‌توجهی داشته‌اند. اقتصاد ایران،اقتصاد وابسته به نفت  است. استارتاپ ها که با مزیت کم بود هزینه اولیه شروع به فعالیت می‌کنند برای رشد نیازمند سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی و تسهیل قوانین کسب‌وکار در ایران هستند. در این میان دولت بامطالعه عمیق استارتاپ چند سال است که سیاست‌های حمایتی خود را آغاز کرده است. نقش استارتاپ‌ها در آینده اقتصاد کشور بسیار کلیدی است زیرا کسب‌و‌کارهای نوپا، تأثیرات مطلوبی بر بدنه اقتصاد کشور دارند. امروزه با توجه به استقبال مردم از اپلیکیشن ها و نرم‌افزارهای آنلاین که  در روند سرعت بخشیدن به زندگی روزمره مردم مؤثر هستند. این کسب و کارهای نو در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران رشد خوبی داشته‌اند. آن‌ها توانسته‌اند علاوه بر اشتغال‌زایی برای بسیاری از جوانان، باعث پویایی و افزایش خلاقیت‌ها و مهارت‌های آنان شوند.

رتبه جهانی ایران در شاخص‌های استارتاپ ها:

طبق آمار  دیده بان جهانی کارآفرینی GEM در سال 2016،  از میان 130  کشور ایران در رتبه 85 کارآفرینی قرار دارد و ازلحاظ توسعه‌یافتگی  استارتاپ ها در ایران وضعیتی همچون کشورهای توسعه‌یافته چین  و استرالیا دارند.

در گزارش   2016 GEM ، مقایسه 14 رکن شاخص جهانی کارآفرینی بهترین امتیاز ایران در رکن مهارت‌های استارتاپ ها با امتیاز1 7/0 (میانگین جهانی 42/0) و پایین‌ترین امتیاز در رکن بین‌المللی سازی با اخذ امتیاز09/0(میانگین جهانی 41/0) است.

معروف‌ترین استارتاپ‌های  موفق ایرانی  را میتوان  درزمینه خرده‌فروشی کالا، خدمات پرداخت، سرویس دهی به رستوران ها، بانک ویدیویی آموزش سامانه پخش زنده رویدادها، همایش‌ها و کلاس‌ها در بستر اینترنت مشاهده کرد.

 

دیجی کالا بزرگ‌ترین استارتاپ ایرانی یکی از قدیمی‌ترین و موفق ترین  شرکت‌های تجارت الکترونیک ایران است. که از سال 1385 پایه‌گذاری شده است صاحبین این شرکت  معتقدند هم ‌اکنون 85 درصد بازار خرده‌فروشی الکترونیک ایران را در دست دارد. این استارتاپ معادل 500  میلیون دلار بزرگ‌ترین استارت آپ ایرانی شناخته شد.

 

در  سال 2014  طبق لیست فوربس، آپارات سرویس اشتراک ویدئو با30 میلیون دلار و کافه بازار فروشگاه نرم‌افزار اندروید که 17 هزار  اپلیکیشن در آن قابلیت دانلود دارند،  با20 میلیون دلار دارایی،در رده‌های دوم و سوم پرارزش ترین استارتاپ های ایرانی قرار دارند.

start up

حمایت‌های دولت از استارتاپ‌ها:

طی سال‌های اخیر، روند اجرایی سیاست‌های دولت  وابسته به نفت ایران ازجمله تقویت زیرساخت‌های فیبر نوری،گسترش پهنای باند و بالا رفتن سرعت اینترنت در ایران و البته رفع تحریم‌های هسته‌ای سبب شد بنگاه‌های اقتصادی کوچک و نوپا شکل بگیرند.  دولت‌مردان  رشد استارتاپ‌ها را  یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی می‌دانند و معتقدند استارتاپ‌ها یک مانع از وابستگی اقتصادی و فرهنگی هستند و جامعه را به سمت پویایی می‌کشانند.

دولت یازدهم توانست با شناخت از عملکرد استارتاپ‌ها به تسهیل فرایند قانونی برای رشد کسب و کارها بپردازد رشد فضای  اینترنتی وحضور شبکه های اجتماعی سبب رشد  قابل توجه استارتاپ ها در ایران شد.

حمایت‌های دولت از طریق شتاب دهنده‌ای دانشگاهی و مراکز رشد روزافزون است. در حال حاضر 35 مرکز رشد دانشگاهی در کشور وجود دارد. یکی از مهم‌ترین شتاب‌دهنده‌ها، شتاب‌دهنده دانشگاه شریف است که نقش بسزایی در حمایت از استارتاپ های موفقی چون نت رای و پزشک خوب و… داشته است.

افتتاح مرکز توانمند سازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در سال 1395 گام مهی در نقش دولت در حمایت از استارتاپ ها بود که در همه مراکز استان ها بعد از یک سال فعالیت می کند.

نقش استارتاپ های ایرانی  در رونق اقتصادی و اشتغالزایی:

طبق برآوردهایی که توسط مرکز تحقیقات مجلس در سال 95 انجام شد. کشور ایران در 5 سال آینده با 20% بیکاری مواجه خواهد شد که درواقع 36% فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند. امروزه یکی از بهترین راهکارها برای رفع مشکل بیکاری،شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرینی است. طبق آمارهایی که وزارت ارتباطات ایران منتشر کرده  تنها در سال 95،  1297 استارتاپ پیرامون هسته فناوری اطلاعات و ارتباطات شکل گرفته است. به طور میانگین در ایر ان هر استارتاپ توانسته 7 نفر نیروی متخصص را به طور مستمر مشغول به کار کند.

بر اساس آخرین گزارش وابسته به سازمان ملل، ایران در » آنکتاد «در سال‌های اخير با تکیه‌بر دانش و فناوري از اقتصاد نفتي فاصله گرفته و هم‌اکنون بيش از 2700 شركت دانش‌بنیان در كشور 70 هزار شغل مستقيم ايجاد کرده‌اند که در طول سال 94 و 95 نیز این میزان، به رقمی حدود ۱۰۰ هزار فرصت شغلی افزایش میرسد. با این رشد صعودی، پیش‌بینی‌ می‌شود تا پایان سال 96 از طریق این کسب‌وکارهای نوپا، ۲۲۰ هزار نفر‌ دیگر نیز وارد بازار کار شوند.

,

بیت کوین چیست و چه مزایایی دارد؟

درباره بیت کوین و سیاستهای انتشار آن چه می‌دانید:

بیت کوین پول نقد رایج در شبکه اینترنت است و درواقع شبه نقد مجازی است. از این رو عملکرد بیت کوین را می‌توان همانند شبکه های پرداخت سنتی مانند کارت اعتباری ویزا یا مستر کارت یا پی‌پال دانست؛ اما به صورت کاملا دیجیتال و با این تفاوت که مرکزیت خاصی ندارد و برای گسترش آن احتیاج به هیچ گونه قوانین دست و پاگیر و کاغذ بازی نیست.

بیت‌کوینها دارای تمامی ویژگی هایی که پول سنتی را خاص میکنند مانند پایداری، قابلیت حمل و نقل، تعویض پذیری، کمیابی، بخش پذیری و شناخت پذیری هستند.

کاربرد بیت کوین:

امروزه با رشد روزافزون  کسب و کارها و افرادی که از بیت‌کوین استفاده می‌کنند مواجه ایم. این پول مجازی در سیستم‌های خریدوفروش‌های اینترنتی بسیاری از کالاها در بازارهای خرده‌فروشی، مانند رستوران‌ها، آپارتمان‌ها، دفاتر حقوقی و یا سرویس‌های آنلاین مانند شرکت‌های   Namecheap، WordPress، Reddit و یا Flattr در بعضی از کشورها کاربرد دارد، اما بیشتر در بازارهای مالی و مجازی آنلاین به‌طور نامحدود مورداستفاده است. بیت‌کوین اگرچه پدیده‌ای نسبتاً جدید بشمار می‌آید، اما به‌سرعت رو به رشد است. تاکنون هیچ دولتی بیت کوین را به رسمیت نشناخته است و دولت‌های مانند ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین استفاده از بیت‌کوین را تائید کرده‌اند.

دلیل به وجود آمدن بیت کوین:

هدف اصلی از ایجاد بیت‌کوین نقل‌وانتقال مالی بدون وجود هرگونه واسطه اعم از بانک‌ها یا دولت و ایجاد قدرت گردش مالی توسط مردم است.

ابداع بیت کوین:

اولین بار بیت کوین به‌طور گسترده از سال 2009 در یک فهرست ایمیل رمز نگاری شده توسط سا تاشی ناکاموتو در نظرآزمایی‌ها منتشر شد که اسم این فرد افشا کننده هویت واقعی او نیست. او طی این بیانیه بیان داشت )من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن‌باز (Open Source) ایجاد کرده‌ام که بیت‌کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ی غیرمتمرکز، بدون هیچ سرور مرکزی یا تکیه‌بر نهاده‌ای‌های اعتباری). انتشار بیت‌کوین در یک نسخه باز باعث شد توسعه‌دهندگان بسیاری روی آن کار کنند و سپس شخصی به نام اندرسن مسئولیت توسعه پروژه را بر عهده گرفت.

انتشار بیت کوین:

در شبکه بیت‌کوین بانک مرکزی وجود ندارد. جایگزین آن ایجاد یک سیستم قرعه‌کشی است که نقش تزریق پول را بازی می‌کند. این مکانیزم شبیه لاتاری است و توسط نرم‌افزار کنترل می‌شود. کسانی که به دنبال این سکه‌ها هستند، بارها و بارها در این لاتاری شرکت می‌کنند و سریع‌ترین کامپیوتر بیشترین پول را خواهد برد و سایرین هم به نسبت سرعت خود سهمی خواهند داشت. فرآیند تولید و توزیع بیت کوین به (Bitcoin Mining) معروف است و از نرم‌افزاری به اسم (Bitcoin Miner) استفاده می‌شود. Mining به معنی استخراج‌گر است و درواقع هر بیت‌کوین به‌جای این‌که توسط بانک مرکزی ایجاد شود، توسط عده‌ای معدنچی (miner) ایجاد می‌شود که در یک شبکه غیرمتمرکز بر سر یافتن جواب یک مسئله یا در حقیقت یک (Hash) پیچیده باهم رقابت می‌کنند. به سریع‌ترین استخراج کننده یک جایزه که یک بیت‌کوین که در حال حاضر 12.5 بین کویت معادل 10 هزار دلار است تعلق می‌گیرد.

fdj ;,dk

سیاست‌های انتشار بیت کوین:

نرم‌افزاری که بیت کوین تولید می‌کند طوری طراحی شده که تولید این پول را به‌مرور زمان کندتر می‌کند و با افزایش تعداد مشتری نمی‌توان بر سرعت تولید این واحد پول تأثیر گذاشت. یک لب تاپ معمولی برای ساختن یک سکه به ۵ سال محاسبه احتیاج دارد.

جالب است بدانید این روند تشویقی جایزه‌ها از ابتدای به وجود آمدن  به این صورت است که،هر 4 سال یک‌بار مبلغ  نصف می‌شود و این مکانیز باعث می شود تا سال 2140 حجم بیت‌کوین‌ها را معادل 21 میلیون بیت‌کوین ثابت نگه ‌می‌دارد.

همین سیاست عرضه بیت کوین حکایت از آن دارد که گسترش‌دهندگان بیت کوین  به کنترل حجم نقدینگی اعتقاد دارند و با انتشار مروری آن مانع از تورم بیت کوین در بازارهای آینده می‌شوند.

ناکاموتو طی مقاله‌ای که در سال 2011 آن را در اینترنت منتشر کرد. بیان این سیاست را در قبال سیاست‌های بانک‌های سنتی دانست و بیان کرد که مشکل اصلی بانک‌های مرکزی سنتی این است که از کاهش ارزش پول و گسترش آن در میان مردم می‌ترسند و ازاین‌رو بارها و بارها دچار ورشکستگی شده‌اند.

ویژگی‌های بیت کوین:

1) تراکنش‌های سریع: به دلیل عدم واسطه‌گری مالی در تراکنش‌های بیت کوینی، این کار در حداقل زمان ممکن یعنی 1 ثانیه انجام خواهد شد.

2) کارمزد بسیار پایین و یا بدون کارمزد: در حالت عادی تراکنش بیت کوین رایگان است. برای پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها، کارمزد اندک دریافت می‌کنند. علاوه بر این، سیستم پردازشگرهای تجاری وجود دارد که دلالان را در پردازش تراکنش‌ها، تبدیل بیت کوین‌ها به یک ارز بدون پشتوانه و واریز مبالغ به‌طور مستقیم و روزانه به‌حساب بانکی آن‌ها، یاری دهند.

3)امنیت بالا: با توجه به این‌که پول مجازی است. امکان این‌که هم‌زمان یک واحد بیت کوین بین چند نفر باشد وجود دارد؛ اما پرداخت‌های بیت کوینی بدون اینکه اطلاعات شخصی کسی به تراکنش پیوست شده باشد، انجام می‌گیرد. اطلاعات  هر واحد پول بیت کوین بر روی زنجیره بلاک که منتشر می‌کنند در دسترس همه هست  و از صحت آن می‌توان آگهی حاصل نمود.

4) کنترل متمرکز: هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند پروتکل بیت کوین را در دست گیرد زیرا این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و هسته بیت کوین را ازنظر شفافیت، بی‌طرفی کامل و قابل پیش‌بینی بودن قابل‌اعتماد کامل ساخته است

5) عدم محدودیت پراست وجه: در هر موقع از شبانه‌روز و در هرکجای جهان که هستید می‌توانید به‌سرعت و از طریق اینترنت، به ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین از بیت کوین بپردازید.

6) ریسک پایین برای دلالان: تراکنش‌های بیت کوین امن و برگشت‌ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. به همین دلیل دلالان را در برابر ضررهای ناشی از امکان کلاه‌برداری یا پرداخت‌های برگشتی جعلی محافظت می‌کند. آن‌ها در بازارهای سرمایه‌گذاری می‌کنند که وسیع‌تر، کارمزد کمتر و هزینه‌های مدیریت ریسک کمتری است.

,

انبار داری و اصول حسابداری آن

اصول حسابداری انبار

انبار گردانی و مدیریت انبار، بخش حساس همه مراکز تجاری و تولیدی است. بخش قابل توجه از موجودی‌های بنگاه در انبار قرار دارد. و حسابداری آن بسیار حائز اهمیت است. حسابداران انبار باید موارد ارزیابی موجودی‌ها، ارزش موجودی‌های ابتدا و پایان دوره را در تعیین صورت های مالی لحاظ کنند. اولین وظیفه حسابدار در انبار شناسایی اسناد قابل‌بررسی در حسابداری انبار است. این اسناد به 4 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

حسابداری انبار

 اسناد خرید

هزینه‌ها بر اساس فاکتورها باید سند بخورد. اسناد تخفیف وارزش افزوده هزینه‌ها و مشخصات طرف حساب اقلام وارده هم باید لحاظ گردد. در بعضی مواقع ممکن است مورد سایر هزینه‌ها مانند هزینه‌های گمرکی، انبارداری، حمل، بیمه و… در زمان فروش کالا نیز بطور کامل مشخص نشده است. در این صورت تعیین قیمت حواله فروش نیز تا مشخص شدن قیمت نهایی وارده ممکن نیست.

اسناد انتقالی بین انبار

انتقال کالا و مواد خام بین بخش‌های مختلف واحد تولیدی و یا انبارهای مختلف نیازمند سند است. در این حالت ابتدا باید سند حواله انتقالی انبار مبدا تعیین قیمت گردد. و بهای سند وارده به انبار مقصد برابر با سند حواله انتقالی انبار مبدا می‌باشد.

بهای تمام‌شده سند تولید شده

این مرحله سخت‌ترین بخش حسابداری در انبار می‌باشد. زیرا برای هر محصول، علاوه بر هزینه مواد مصرفی، هزینه بسته‌‌بندی، هزینه حمل مستقیم کالا سایر هزینه‌ها با توجه به طراحی تولید آن باید لحاظ گردد.

بهای تمام‌شده کالای صادره

حسابداری انبار باید برای هر کالا هنگام خروج از انبار یک قیمت نهایی تعیین کنند. قیمت خروجی از انبار بر اساس چندین روش قیمت‌گذاری مشخص می‌شود. که دو روش کلی زیر را شامل می‌شود:

1)     روش ثبت دائمی موجودی‌ها:

درروش ثبت دائمی برای ثبت رویدادهای مرتبط به موجودی کالا در انبار، روال این است که با افزایش موجودی کالا (ناشی از خرید کالا و برگشت از فروش) و کاهش موجودی کالا (فروش و برگشت از خرید به قیمت تمام‌شده) بنا به مورد، بدهکار و بستانکار می‌شود. بنابراین حساب موجودی کالا در دفتر به‌طور مستمر و دائمی گردش دارد. و در هر زمان مانده موجودی کالا متعلق به واحد تجاری را نشان می‌دهد.

 • روش ثبت ادواری موجودی‌ها:

درروش ثبت ادواری موجودی کالا، در طول دوره مالی گردشی وجود ندارد. و حسابدار با این فرض که موجودی کالاها تا پایان دوره ثابت است. و در صورت نیاز به اصلاح گردش مالی را پایان دوره مالی حساب می‌کند. سپس او با انجام دو اصلاح ابتدا مبلغ موجودی کالا در اول دوره از این حساب را حذف و بعد مبلغ موجودی کالای پایان دوره در این حساب را به‌عنوان بدهکار ثبت می‌کند. ثبت اقلام به‌صورت ادواری به دلیل سهولت بسیار گسترده‌تر روش ثبت دائمی است. ثبت گردش موجودی به‌صورت ادواری را به 6 روش عمده می‌توان انجام داد.

 1. 1. روش FIFO یا اولین صادره از اولین وارده FIRST IN FIRST OUT:

در بیشتر انبارها حسابداران از این روش برای کنترل موجودی استفاده می‌کنند. این روش بنا براین اصل به وجود آمده است. که شرکت‌ها در اکثریت مواقع قدیمی‌ترین کالای انبار را به فروش می‌رسانند. مگر اینکه تنوع کالاها و به‌روزآوری آن بالا باشد و هم‌چین فاسد نشدنی باشند.

در دوره‌ای که این روش اجرا می‌شود. اگر کل قیمت‌های نوع کالا در حال افزایش باشد سود ناخالص بیشتری به همراه خواهد داشت. و درعین‌حال مالیات دوره‌ای آن‌هم بیشتر خواهد شد. درواقع کارایی و سود بیش از واقع نشان داده می‌شود، ضمن اینکه برای جایگزینی اقلام موجودی‌ها بهای بیشتری نیز باید پرداخت گردد.

 1. روش LIFO یا اولین صادره از آخرین واردهST IN FIRST OUT LA:

این روش برعکس روش قبل،  بر این است که آخرین کالای خریداری‌شده زودتر از انبار خارج می‌شود. و آنچه در پایان دوره باقی می‌ماند از بین کالاهای اول دوره است. مزیت این روش این است که تطابق مناسب هزینه با درآمد وجود دارد. این روش بسیار مناسب برای زمانی است که روند افزایش قیمت‌ها را شاهد هستید زیرا جریان وجوه و سود ناخالص را به میزانی کمتر محاسبه و مالیات بر درآمد کمتری خواهید پرداخت.

به خاطر داشته باشید که وقتی قیمت مواد اولیه و بهای تمام‌شده محصول انبارشده متغیر باشد، قیمت موجودی مواد و کالا درج‌شده در ترازنامه هیچ رابطه‌ای با سطح مخارج اخیر ندارند.

 

 1. روش میانگین موزون (Weighzed average):

 

در این روش بهاي تمام‌شده موجودي مواد و كالا را بر اساس قیمت متوسـط در واحـد موجودی‌ها بیان می‌کنند. سپس برای محاسبه بهای تمام‌شده موجودی آخر دوره، ابتدا قیمت تمام‌شده کالای آماده برای فروش بر تعداد کالای آماده برای فروش تقسیم می‌شود و سپس حاصل در تعداد موجودی پایان سال ضرب می‌گردد. این روش بر ای کالاهایی مناسب است که قیمت آن‌ها دچار نوسان کم هستند.

 

4. روش  شناسـايي ويژه:

این روش درواقع شناسایی کلیه مخارج هر نوع از کالاست و برای کالاهایی مناسب است که به‌راحتی کلیه فرایندهای تولید و مواد اولیه آن قابل‌شناسایی است و معمولاً برای اقلام گران‌قیمت و منحصربه‌فرد مثل جواهرات و آثار هنری و نظیر آن‌ها کاربرد دارد.

 

5. روش موجـودي پايـه:

عبـارت است از بهاي تمام‌شده موجودي مواد و كالا براين اسـاس كـه يـك ارزش واحـد ثابت به بخشي از موجودی‌ها كه تعداد آن از پيش تعيين شده است نسبت داده مي‎شود. سپس موجودي‎هاي اضافه برآن تعداد به روش ديگري ارزشيابي مي‎گردد. اگر تعداد واحدهـاي موجود، كمتر از حداقل از پيش تعيين شده باشد، ارزش واحد ثابت در مورد كل تعداد موجودي اعمال خواهد شد.

6. روش خرده‌فروشی:

 این روش مناسب خرده‌فروشی‌ها و مغازه‌هایی که اجناس آن به‌سرعت به فروش می‌رسند. قیمت‌های این کالاها ر اغلب برحسب قيمت فروش به كسر درصـد معمول براي سود ناخالص حساب می‌کنند.