کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار جدید

,
کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار جدید

کارآفرینی به انگلیسی: (Entrepreneurship) به فرآیند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسکهای ناشی از آن اطلاق می‌شود. واژه کارآفرینی از کلمه فرانسوی ” Entrepreneurs ” به معنای “متعهد شدن ” نشات گرفته‌است. کارآفرینی اولین بار مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و تمامی مکاتب اقتصادی از قرن ۱۶ میلادی تاکنون به نحوی کارآفرینی را در نظریه‌های اقتصادی خویش تشریح نموده‌اند.

کارآفرینی

در بازار کسب و کار جدید، کارآفرین به کسی گفته می شود که تجارت خود را آغاز کرده باشد. فرآیند شروع یک تجارت یا سازمان برای سودآوری یا تأمین نیازهای اجتماعی را کار آفرین گویند. مقوله کار آفرینی به سرعت در حال گسترش است. رشد سریع کارآفرینی در جهان چندی نیست که باعث تحولات عظیمی در رویدادهای اقتصادی و افزایش فاصله میان کشورها شده است.

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

دانلود فایل صوتی مقاله

کارآفرین فردی است دارای ایده و فکر جدید که از طریق ایجاد یک کسب و کار جدید با بهره گیری از منابع موجود محصول یا خدمت جدیدی را به بازار ارائه می دهد.
برای ارائه محصول جدید نیاز به خلاقیت در تولید آن است که با سایر محصولات تفاوت چشمگیری داشته باشد و یا محصولی تولید شود که تاکنون ساخته نشده است. برای ایجاد خلاقیت نیاز به راه حلی نو برای حل یک مسأله ، روش یا ابزاری نو و یا یک شی هنرمندانه نو است. مهمترین عنصر در یک فرآیند خلاق ابداع یا بی نظیر بودن است.

فرآیند کارآفرینی

یک کارآفرین فرصت ها را درک میکند و خلأ ها را میبیند. درک فرصت ها توسط این افراد از طریق بازارگردی(ارتباط با محیط زندگی و اجتماعی، بازار و…) و یا ارتباط با افراد ( در جلسات گروهی) یا نگاه جستجوگرانه به برنامه های تلویزیون، رسانه ها، شبکه اینترنت و…. حاصل می شود. خلأ های بازار با نگاه کارآفرینانه به خوبی دیده می شود و انگیزه ای برای اقدام راه اندازی کسب و کار جدید بوجود می آید. کارآفرین باید ابتکار عمل داشته باشد و یک ایده تغییر یا یک مفهوم بالقوه جدید را ارائه دهد. یک کار آفرین باید سرمایه فیزیکی و انسانی لازم را برای شروع یک سرمایه گذاری جدید را فراهم کند، تا بتواند آن را عملیاتی کند و مسئول موفقیت یا شکست خود باشد.

تشخیص فرصت

مرحله ۱ :تشخیص فرصت

در این مرحله تحقیق و درک ابعاد فرصت و مفهوم آن و تعیین اینکه آیا این فرصت مناسب است یا خیر از اهمیت زیادی برخوردار است. آیا این فرصت نیازی است که باید تأمین شود؟ نگرانی است که باید برطرف شود؟ دارای محدودیت زمانی است؟

مرحله ۲: تمرکز بر روی فرصت موردنظر

این مرحله برای کارآفرینان اهمیت زیادی دارد. یک کارآفرین ایده های مختلفی در ذهن دارد و نمیداند کدام یک را انتخاب کند. بهتر است اهداف کسب و کار جدید خود را تعیین نمائید و فعالیت خود را بر روی یک ایده متمرکز کنید.

مرحله۳: تعهد

اغلب کارآفرینان، تشکیل کسب و کار و ترک شغل روزانه خود را تعهد به کسب و کار جدید می دانند. ولی این مرحله، در حقیقت باید با تهیه طرح تجاری آغاز گردد. تفاوت بسیاری بین تشریح یک فرصت و تحقیق و نوشتن یک طرح تجاری وجود دارد. نوشتن یک طرح موثر تجاری نیازمند سطح جدید از درک و معلومات و همچنین تعهد بسیار است. این فرآیند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت زمان میبرد . بنابراین اگر بعد از ظهرها و ایام تعطیللات آخر هفته را نیز کار کنید این مرحله می تواند به سه ماه تا ۱۲ ماه تقلیل یابد. اشتباهی که معمولا کارآفرینان مرتکب می شوند آن است که طرح تجاری را نادیده می گیرند و سپس سایر منابع را جمع آوری می نمایند، ایده مورد نظر را آغاز می کنند و سپس پیگیری نموده و تلاش میکنند نقطه تمرکز فعالیت مورد نظر برای تبدیل ایده به یک کسب و کار تجاری را دقیقاً تعیین نمایند.

ورود به بازار

مرحله ۴: ورود به بازار

سود دهی و موفقیت، تعیین کننده این مرحله هستند. اگر کارآفرین کسب و کارجدید کوچکی را با سازمانی ساده ایجاد نموکرده باشد، منابع مورد نیاز خود را با توجه به طرح تجار ی اش تخصیص داده است و اولین فروش محصولاتش نیز انجام شده است. چیزی که موفقیت کسب و کارجدید را در همان مراحل اولیه تعیین میکند این است که اگر مدل کسب و کار جدید سود ده باشد، اهداف معقولی در نظر گرفته شده باشند و کسب و کار در راه کسب سلامت اقتصادی پیش برود، کارآفرین می تواند در این مرحله به رشد کسب و کارجدید خود و یا کوچک ماندن این کسب و کار به حدی که با سرمایه شخصی قابل تأمین باشد، فکر کند.

مرحله ۵: راه اندازی کامل و رشد

دلایل عدم رشد سریع ممکن است این باشد که فضای کافی در بازار برای رشد وجود نداشته باشد و یا محصولات و سیستم های مدیریت مورد نظر مقیاس خاصی نداشته باشند و یا اینکه این رشد سریع برای مدیریت چالش بزرگی ایجاد کند که نتواند از عهده آن برآید.

بلوغ و توسعه
مرحله ۶: بلوغ و توسعه

اکنون کسب و کار جدید شما تبدیل به رهبر بازار گردیده است. در این حالت رشد یک کسب و کارجدید، در حقیقت گسترش طبیعی یک ایده خوب از طریق روشهای حرفه ای مدیریتی خواهد بود. این گروه حرفه ای مدیریتی، استراتژی رشد این ایده را از طریق توسعه در سطح جهانی،اخذ تسهیلات و یا ادغام شدن با سایر شرکتها پیاده سازی می کند که از این طریق نقدینگی افزایش و کمبودها رفع می شود.

مرحله ۷: ارزش

خروج موفق از یک کسب وکارجدید عامل مهمی در چرخه عمر کارآفرینی است، چه برای کارآفرین وچه برای فردی که سرمایه گذاری نموده است. مرحله آخر، مرحله بهره برداری از نتیجه کار است. کار آفرین معمولا زمان و منابع محدودی دارد و مهمترین چالشی که یک کسب و کار جدید با آن مواجه است این است که کارها در زمان و جای خود انجام شوند. آقای کریگ.دبلیو جانسون، رئیس گروه Venture Law در جایی گفته است که ایجاد یک شرکت بیشترشبیه به موشک هوا کردن است. اگر به هنگام پرتاب موشک شما فقط به اندازه کمتر از یک درجه خطا داشته باشید ممکن است هزاران مایل از مسیر منحرف شوید. درک چرخه عمر کارآفرینی به کارآفرین کمک می کند که در مسیر صحیح پیش برود و موفق شود.

کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار یا تجارت جدید کار راحتی نیست و قطعاً مستلزم بررسی اصولی چالش های پیشروی تان است. همچنین باید عوامل موفقیت و عدم موفقیت، فرصت ها و تهدیدهای محیط و قوت ها و ضعف هایتان کاملاً بررسی شود. راهنمایی فردی بیرونی قطع به یقین در تسهیل تصمیم‌گیری و اجرایی نمودن مقدمات کارتان بسیار مفید خواهد بود و می تواند نوع نگاه شما را تغییر دهد. از جمله کارهایی که در مشاوره کارآفرینی انجام می شود، بررسی مشکلات موجود در سر راه یک کارآفرین و ارائه راهکارهای مناسب برای حل و رفع آن است.

چگونه مشتریان خود را حفظ کنیم

,
چگونه مشتریان خود را حفظ کنیم

هر مشتری سود دهی که آسیب می‌بیند شما را از جریان پول نقدی که ممکن بود تا سالها ادامه پیدا کند محروم می‌کند، و بدتر از آن اینکه جایگزین کردن یک مشتری از دست رفته به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در بازاریابی و خرید تسهیلات مثل تخفیف و بازپرداخت نیاز دارد. ممکن است مخارج جذب مشتری برای یک یا چند سال با درآمدهای حاصل از خرید مشتریان برابر گردد، حفظ مشتری به ویژه زمانی که هزینه‌های جذب مشتری بالاست از اهمیت زیادی برخوردار است. اصلاح و بهبود ناچیز در محصول برای حفظ مشتری، ارتقا و پیشرفت شرکت مورد نیاز است. شرکت‌ها با دانستن ارزش اقتصادی حفظ مشتری توجه نظام‌مند و درست مندی به آن نمی‌کنند. آن‌ها پول زیادی را صرف فعالیت‌هایی با هدف جذب مشتریان جدید و فروش به آن‌ها می‌کنند. آن‌ها این فعالیت‌ها را به شدت مدیریت می‌کنند و دارای مدیران تبلیغاتی، مدیران فروش، سهمیه‌های فروش و حتی جوایزی برای افرادی که حساب‌های تازه باز کرده‌اند دارند، اما توجه خیلی کمتری به مدیریت نظام مند حفظ مشتری می‌کنند. همانطور که ریچلد و ساسر بیان کرده‌اند، یک دلار سرمایه گذاری شده روی حفظ مشتری سود بیشتری را نصیب شرکت خواهد کرد تا یک دلار خرج شده روی جذب مشتری جدید. فقط مطمئن باشید که با صرف هزینه و تمرکز روی حفظ مشتریان برای شرکت ارزش اقتصادی مثبتی فراهم می‌کنید.

چگونه مشتریان خود را حفظ کنیم

محاسبه نارضایتی مشتریان

الگوی نارضایتی مشتری برای موسسه شما چیست؟ آیا میزان و دلایل نارضایتی را می دانید؟ آیا ضرر درآمد متوسط ناشی از هر نارضایتی را می دانید؟ اگر نمی‌توانید به این سؤالات پاسخ دهید قسمت عمده‌ای از اطلاعات را در اختیار ندارید و اطلاعات مشتری مبنای بازاریابی موفق است.

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

دانلود فایل صوتی مقاله

 

محاسبه نارضایتی مشتریان

اولین کار در مدیریت حفظ مشتری، تخمین درست میزان نارضایتی مشتری است. اگر اطلاعات را در پایگاه اطلاعاتی خود ندارید این روش را که فردریک ارائه کرده است پیش بگیرید. تعداد نارضایتی‌های مشتری را طی دوره زمانی ماهیانه بشمارید. سپس سالانه این کار را بکنید. مثلاً اگر طی سه ماه ۱۰۰ مورد نارضایتی داشته‌اید میزان سالانه ۴۰۰ نارضایتی خواهد بود. با فرض اینکه ۲۰۰۰ شماره حساب داشته باشید این مقدار یک پنجم یا ۲۰ درصد میزان نارضایتی سالانه می‌شود. کسر یک پنجم را معکوس کنید و نسبت ۵ به ۱ یا ۵ را به دست خواهید آورد. عدد ۵ نشان دهنده سالهایی است که می‌توانید انتظار داشته باشید مشتریان به طور متوسط با شما باشند. فرض کنید می‌توانید از این تعداد برای محاسبه ارزش کنونی مشتریان به طور متوسط استفاده کنید.

کانون نارضایتی مشتریان را شناسایی کنید

کانون نارضایتی مشتریان را شناسایی کنید

اگر کسب و کار شما مانند اکثر کسب و کارها شامل چند خط تولید برای بخش‌های مختلف بازار است، باید در نظر داشت که احتمال اینکه میزان‌های مختلفی از نارضایتی را در این بخش‌ها داشته باشید زیاد است. این کار، موردی را برای شمردن تعداد نارضایتی‌ها (با استفاده از روش توصیف شده) درون هر محدوده فراهم می‌کند. مثلاً ممکن است گردش مالی مشترکان خدمات تحقیقاتی آنلاین شما ۵۰ درصد، ولی این میزان در میان خدمات داده‌های بازار شما فقط ۱۰ درصد باشد. این مفهوم به شما کمک می‌کند که تلاش‌هایتان را روی گردش مالی مشتری متمرکز کنید. تجزیه و تحلیل‌های بیشتر، بینشی از خصوصیات مشتریان ناراضی در اختیارتان قرار می‌دهد مثلاً می‌تواند نشان دهد که مردان ۲۵ تا ۳۵ ساله در خدمات تحقیقاتی آنلاین سبب ۹۰ درصد از نارضایتی‌ها هستند با داشتن این اطلاعات می‌توانید مشتریان سنین بالا را هدف قرار دهید.

از مشتریان ناراضی و ناخشنود درس بیاموزید

مشتریان ناراضی منبع مهمی از اطلاعات هستند. اگر بتوانید با آنها تماس بگیرید و آنها را وادار به پاسخ دادن کنید می‌توانند چیزهایی درباره محصول شما بگویند که سبب نارضایتی آنها شده است. بدین طریق راه‌های برای حفظ مشتری خود پیدا می‌کنید. به طور مثال:

 • صندوقدار شما هنگام استفاده از کارت بانکی رمز کارت را دو بار اشتباه وارد کرد.
 • تبلیغات مجله خیلی زیاد و محتویاتش خیلی کم است.
 • معلم‌های کودک من در تدریس مهارت کافی نداشتند و مدیریت هیچ کاری برای بهتر کردن وضعیت نکرد ما برای این عملکرد ضعیف به مدرسه خصوصی پول نمی‌دهیم.
 • خدمات تحویل خواربار مغازه شما خوب بود ما  استفاده از خدمات شما را متوقف کردیم زیرا رژیم غذایی ارگانیک داریم.
 • به هنگام خرید فروشنده شما سایز لباس مناسب من را تحویل نداد.
 • صندوق دار شما به هنگام خرید یکی از محصولات مرا دو بار در فاکتور ثبت کرد.

چنین پاسخ‌هایی به شما کمک می‌کند تا دلایل نارضایتی مشتریان را متوجه شوید و شما را از لحاظ قیمت گذاری ویژگی‌های محصول و یا خدمات راهنمایی خواهند کرد. بنابراین رویکرد نظام مندی برای بازخورد گرفتن از نارضایتی‌ها به وجود آورید.

خنثی کردن دلایل نارضایتی

خنثی کردن دلایل نارضایتی

با در نظر گرفتن اینکه محصول یا خدمت شما جذاب و هدفمند است بهترین راه برای حداقل کردن نارضایتی‌ها حذف دلایل برای مشتریانی است که به جای دیگری می‌نگرند. در اینجا دستورالعمل‌های خاصی برای حفظ مشتری وجود دارند:

 • ناامید نشوید. کیفیت محصول یا خدمات باید یکپارچه باشد و باید تا سطحی بالا رفته باشد که افراد انتظار آن را دارند.
 • قیمت معقول باشد. تلکه کردن مشتریان ممکن است سود کوتاه مدت فراهم کند ولی نارضایتی را تعقیب خواهد کرد. قیمت گذاری مناسب در شرایط اقتصادی متفاوت موجب حفظ مشتری می‌شود.
 • تبادل نظر را با مشتریان ادامه دهید. اگر مشتریان فرصتی برای بازخورد داشته باشند و به گذشته نگاه کنند یک یا دو اشتباه را نادیده خواهند گرفت. به آن بازخورد به طریقی پاداش دهید.
 • به دنبال راه‌هایی برای شگفت زده کردن و خشنود کردن مشتری‌ها باشید. اگر افراد تحویل ۵ روزه را انتظار دارند فرایند اجرای خود را تا نقطه‌ای پیش ببرید که بتوانید در چهار روز محصول را تحویل دهید. سپس به دنبال فرصت‌هایی برای شگفت زده کردن و خشنود کردن مشتریان از جنبه‌های دیگری باشید.

 

 

بازاریابی و فروش محصولات مصرفی

,
بازاریابی و فروش محصولات مصرفی

محصولاتی که به مصرف‌کنندگان برای مصارف خانگی‌شان فروخته می‌شوند. معمولاً جایگزین‌ها نزدیکی دارند ازاین‌رو ضمن بازاریابی این محصولات بازاریابان باید این محصولات را با تبلیغات و غیره به نمایش بگذارند.

  تعریف کالاهای مصرفی

محصولاتی که برای مصرف مستقیم مصرف‌کنندگان نهایی و مصارف خانگی استفاده می‌شوند به‌عنوان کالاهای مصرفی شناخته‌شده‌اند. محصولات مصرفی شامل اسباب‌بازی‌ها، پوشاک، تلویزیون، وسایل آموزشی، لوازم مخصوص بچه‌ها و غیره، به مصرف‌کنندگان مصارف خانگی خود و اهداف فردی فروخته می‌شوند.

تعریف کالاهای مصرفی

بازار مصرف شامل مجموعه‌ای از تمام کالاها و خدماتی است که در یک دوره متوسط، مصرف‌کنندگان برای تأمین نیازهای مصرفی خود خریداری می‌کنند. چهار  جز اصلی در بازارهای مصرفی به شرح زیر است:

 1. مردم. جز اول بازارمصرفی مردمی هستند که توانایی  خرید دارند.
 2. پول. مؤلفه  دوم در بازار مصرف پول است. برای خرید کالاهای مصرفی نیاز به پول ضروری است. مشتریان بالقوه کسانی هستند که دارای پول بوده و تمایل به خرج آن را دارند.
 3. نیاز به یک محصول خاص. نیاز مردم به یک محصول جز سوم بازار مصرف را شکل می‌دهد.
 4. تمایل به برآوردن نیاز. تمایل مردم به برآوردن نیاز با خرید یک محصول خاص جز چهارم بازار مصرف را تشکیل می‌دهد.

 

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

دانلود فایل صوتی مقاله

 ویژگی‌های خاص محصولات مصرفی

کالای مصرفی تولیدشده باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد:

استفاده شخصی. محصولات مصرفی برای استفاده شخصی و یا مصرفی فرد یا خانواده هستند. آن‌ها کالاهایی برای مصرف نهایی و یا استفاده هستند، درنتیجه نیازها و خواسته‌های انسان را در جامعه برآورده می‌کنند.

کالاهایی برای مصرف نهایی

بازار  گسترده. تقاضای  مصرف‌کنندگان نامحدود است. بازارهای مصرفی بسیار وسیع بوده به‌طوری‌که کل جمعیت یک کشور به‌عنوان تعداد کل مصرف‌کنندگان کالاهای مصرفی در نظر گرفته می‌شوند.

خریداران با اطلاعات نادرست. معمولاً خریداران کالاهای مصرفی انواع مختلفی از مردم هستند بسیاری از آن‌ها دانش فنی از کالاهایی که خریداری می‌کنند ندارند.

چشم‌انداز. چشم‌انداز کالاهای مصرفی افرادی هستند که قادر و مایل به خرید بوده و دارای نیازهای برآورده نشده هستند. بنابراین توزیع بازار برای کالاهای مصرفی دارای ارتباط قطعی با توزیع جمعیت دارد.

کالاهای مصرفی

انگیزه‌های خرید.  کالاهای مصرفی فقط باانگیزه‌های عاطفی از قبیل اعتبار، آسایش، موقعیت اجتماعی، تأثیر و غیره توسط مصرف‌کنندگان خریداری می‌شوند. بنابراین انگیزه خرید به‌عنوان یک ابزار از اهمیت بسیار کمتری در مورد مصرف‌کننده نسبت به زمینه‌های صنعتی برخوردار است.

نوسان قیمت. قیمت کالاهای مصرفی دارای نوسان است اما نوسان قیمت در بازار کالاهای مصرفی در مقایسه با نوسان قیمت کالاهای صنعتی بسیار محدود است، درحالی‌که نوسان قیمت در بازار مواد خام بسیار بالا است.

معیار خرید. در خرید کالا تقریباً به‌طور جهانی با توجه به نام تجاری، برچسب فروشگاه، دسترسی به محل و اعتماد به ‌نفس فروشنده انجام می‌پذیرد.

منبع خرید. از مهم‌ترین منابع  برای خرید کالاهای مصرفی فروشگاه‌های خرده‌فروشی می‌باشند.

ایجاد تقاضا. همه ابزارهای ترویج ازجمله تبلیغات، فروش شخصی و غیره برای ایجاد تقاضای مصرف‌کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد

رقابت. رقابت در بازار مصرف‌کننده زمانی که محصول مشابه در بازار ظاهر می‌شود به وجود می‌آید. معمولاً تولیدکنندگان روش‌های مختلف از قبیل ایجاد نام تجاری، بسته‌بندی مناسب محصول و غیره را برای غلبه بر رقابت سخت و بازاریابی محصول خود اتخاذ می‌کنند. قیمت و کیفیت محصول در بازار رقابت نقش بسیار مهمی دارد.

بازاریابی ترکیبی محصولات مصرفی

در مورد بازاریابی مصرف‌گرای مدرن، تمام تلاش بازاریابان بر روی مصرف‌کننده است. مدیریت باید اهداف بازار خود، تقاضا برای محصول خود، اطلاعات اولیه مربوط به رفتار مشتری را جمع‌آوری و شدت رقابت را مشخص نماید. سپس باید برنامه‌ای برای رفع نیازهای مشتریان و چالش مواجه با رقبا تدوین کند. به گفته استانتون، بازاریابی ترکیبی اصطلاحی است که برای توصیف ترکیب چهار ورودی که هسته اصلی سیستم بازاریابی شرکت‌ها را شکل می‌دهد به کار می‌رود: محصول، ساختار قیمت، فعالیت‌های تبلیغاتی و سیستم توزیع. بنابراین بازاریابی ترکیبی شامل ۴ P است. محصول (Product)، قیمت (Price)، ترفیع (Promotion) و توزیع فیزیکی (Physical distribution).

برنامه‌ریزی بازاریابی محصولات مصرفی

برنامه‌ریزی بازاریابی محصولات مصرفی

برنامه‌ریزی نقطه شروع یک برنامه بازاریابی برای شرکت است که شامل مراحل زیر است:

تحقیقات قبل از تولید. قبل از تولید یک محصول جدید بازاریاب باید تحقیقاتی درباره اینکه چه چیزی و برای چه کسی باید تولید شود انجام دهد.

اصلاح در خطوط موجود. بازاریاب باید خطوط تولید موجود را تشخیص دهد و تصمیم بگیرد که آیا آن‌ها باید اصلاح شود و یا یک محصول جدید تولید کنند.

حذف محصول.  برنامه‌ریزی محصول شامل تصمیم‌گیری در مورد از بین بردن خطوط تولید بی‌ثمر محصول نیز می‌شود.

بهبود محصول.برنامه‌ریزی محصول شامل تصمیم‌گیری‌هایی  مربوط به بهبود محصول موجود ازنظر کیفیت، راهبرد رقبا، بسته‌بندی و نظایر آن است.

تجاری‌سازی محصول. بازاریاب باید تصمیم بگیرد که آیا این محصول می‌تواند سود خوبی برای شرکت داشته باشد و نیازهای مشتریان را تأمین می‌کند یا خیر.

  سیاست‌های قیمت‌گذاری محصولات مصرفی

عوامل مختلف بر تصمیمات قیمت‌گذاری کالاهای مصرفی به شرح زیر می‌باشند:

 • هزینه تولید یک محصول
 • اهداف شرکت برای به دست آوردن بازار و به حداکثر رساندن سود
 • تغییر قیمت‌ها بر اساس تقاضای محصول
 • تعیین قیمت با در نظر گرفتن رقابت با سایر محصولات مصرفی مشابه
 • کاهش قیمت در زمان رکود اقتصادی
 • قیمت بالا برای محصولات شرکت‌های مشهور و قیمت‌های پایین‌تر برای محصولات مصرفی یک شرکت جدید
 • سیاست‌های کنترل روند تورمی دولت بر قیمت محصول

ترویج

یکی از عناصر قدرتمند در بازاریابی ترویج است. این امر شامل سه عنصر فروش شخصی، تبلیغات و ارتقای فروش است. روش‌های فروش شخصی می‌تواند در شرایط خاص در بازاریابی کالاهای مصرفی اتخاذ شود. تبلیغات ابزاری قدرتمند در سیستم بازاریابی مدرن است. در کالاهای مصرفی تبلیغات به گرایش مصرف‌کنندگان بالقوه برای خرید محصول تبلیغ‌شده منجر می‌شود. سازنده تبلیغات باید زمان‌بندی مناسب تبلیغ را با دقت برنامه‌ریزی نمایند.

چهارمین و آخرین عنصر در بازاریابی توزیع فیزیکی است. در این مرحله تولیدکنندگان مجبور به انتخاب کانال‌هایی هستند که از طریق آن محصولات خود را به خریداران انتقال دهند. کانال‌های مختلفی برای توزیع کالاهای مصرفی از تولیدکننده به مصرف‌کننده نهایی عبارت‌اند از:

 • فروش به مصرف‌کنندگان نهایی
 • فروش مستقیم به  عمده‌فروش
 • فروش از طریق کار کارگزاری یعنی از تولیدکننده به عوامل یا کارگزار و سپس به مصرف‌کننده نهایی

لازم به ذکر است برای خریدار محصول مصرفی ویژگی‌های قابل‌مشاهده محصول اهمیت بسزایی دارد. در بازاریابی محصولات مصرفی تأکید بر بازاریابی انبوه و معرفی محصولات مصرفی به مصرف‌کنندگان است.

 

هنر گمراه سازی (فیلم های آموزشی TED)

,
هنر گمراه سازی (فیلم های آموزشی TED)

سخنران : آپولو رابینز (Apollo Robbins)

آپولو Robbins یک استاد مدرن تردستی است . او به عنوان شخصیتی سرگرم کننده، سخنران در تلویزیون، و همچنین بنیانگذار شرکت Whizmob فعالیت می کند .

مچنین با دانشگاهیان همکاری کرده است و یکی از نویسندگان مقاله ۲۰۱۱ است .

جالب است بدانید که در محافل جادویی ، رابینز به عنوان نوعی افسانه در نظر گرفته می شود !

موضوع سخنرانی

به نظر شما کنترل توجه دیگران امکان پذیر است ؟ یا کمی پیشرفته تر ! اینکه بتوانیم رفتار انسان ها را پیش بینی کنیم ؟

شما فکر می کنید کنترل توجه و یا هنر گمراه کردن چه تاثیری در زندگی ما و اطرافیان می گذارد؟

سخنران این تد، آقای آپولو رابینز بیان می کند که کنترل توجه ، هنر بزرگی است ،زیرا توجه چیزی است که ادراک و احساسات شما را هدایت می کند . در واقع توجه، دروازه ی ذهن ماست.

او حضار را به صحنه می آورد و با نشان دادن تکنیک ها و تردستی های جالب خود به مردم آن ها را در حین سخنرانی شگفت زده می کند.

این ویدئو که از سری سخنرانی های تد است ، با موضوع کنترل توجه یا هنر گمراه سازی ، به صورت دوبله شده و رایگان در سایت ایران تداکس در اختیار شما قرار گرفته است .

شما می توانید بهترین سخنرانی های TED را به صورت دوبله فارسی در سایت ایران تداکس ببینید

www.irantedx.com

ایران تداکس مرجع فیلم های تد در زمینه کسب و کار،کارآفرینی ، توسعه فردی با دوبله فارسی

برای دانلود فیلم برروی لینک زیر کلیک کنید

دانلود فیلم آموزش تد

قوانین طلایی بودجه بندی

,
قوانین طلایی بودجه بندی

تا به حال در کسب و کار یا سازمان خود با جملاتی مشابه جملات زیر رو به رو بوده اید ؟ این جملات را شنیده یا به زبان آورده اید ؟

۱٫ هیچ کس نظر مرا نمیپرسد … حتی یک آدم کم تجربه نیز تشخیص میدهد که ما به تعمیرات و نگهداری بیشتری نیاز داریم .

۲٫ شما میخواهید من بودجه را تنظیم کنم ؟ من با اعتراض مشتریان و اعتصاب تامین کنندگان مواد روبه رو هستم . یک حقوق مناسب به من بدهید تا به سر کار واقعی ام برگردم .

۳٫ تنظیم بودجه برای سال آینده ؟ هزینه امسال چه میزان بوده است ؟

۴٫ واحد من به ۹ واحد پولی نیاز دارد .بهتر خواهد بود که یک واحد نیز برای موارد احتمالی به آن اضافه شود .و از آنجا که مدیریت سال گذشته ۸ درصد بودجه را کاهش داد پس باید ۱۰ درصد به کل اضافه نمود . پس به ۱۱ واحد پولی نیاز دارم .

۵٫ اگر بودجه واحد من نسبت به سایر واحدها کم در نظر گرفته شود موقعیت من در سازمان متزلزل خواهد شد .

۶٫ بودجه امسال تنظیم شد آن را به قسمت حسابداری بدهید آن قسمت باید مشکلات بودجه ۱۲ ماه آینده را حل نماید .

 

۷٫ اگر من امسال کل بودجه تخصیص داده شده را هزینه ننمایم ، سال آینده بودجه ام کاهش خواهد یافت .

۸٫ وقتی من بودجه خود را هزینه کنم هیچ فردی از من سوال نخواهد کرد در غیر این صورت سوال خواهد نمود .

اگر مجبور به برنامه ریزی مالی و بودجه بندی در کسب و کار یا سازمانی بوده باشید و یا برای انجام فعالیتی باید منابع مالی خاصی را اختصاص میدادید قطعا مشابه این جملات به گوش شما خورده است . باید به شما بگویم در هر جایگاهی که باشید عباراتی همچون این از خرابکاران بزرگ بودجه بندی و برنامه ریزی های مالی هستند .در ادامه برای حل این معضلات به مرور قوانین طلایی بودجه بندی صحیح و مدیریت مالی میپردازیم .

قوانین طلایی بودجه بندی

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

 

دانلود فایل صوتی مقاله

قوانین طلایی بودجه بندی

۱٫ در فرآیند بودجه بندی همه را دخالت دهید .یک تیم برای طراحی و در مقابل آن یک تیم برای مبارزه (چالش ) قرار دهید .

بودجه بندی را به عنوان یک فعالیت عالی در نظر نگیرید . هر فردی که مسئولیت هزینه بخشی از امور شرکت را به عهده دارد در فرآیند دخالت دهید .
آنها به خوبی اطلاع دارند که در چه جاهایی به منابع نیاز است .

برنامه بودجه

دخالت دادن آنها باعث میشود که آنها پشتیبان برنامه تهیه شده باشند .

اگر به آنها مسئولیت بدهید آنها باید نقش مشخصی در تعیین منابع موجود برای خود داشته باشند .

تعهد نسبت به اعداد تعیین شده در برنامه بودجه یک عامل مهم در هزینه نمودن آنها در طول سال خواهد بود .

۲٫ بودجه یک نقش کلیدی در فرآیندهای برنامه ریزی دارد .وقت کافی صرف آن نمائید تا به نحو مطلوب انجام شود .

هرگز از اهمیت تنظیم بودجه غافل نشوید این یک قسمت ضروری از کار شماست . وقت کافی صرف آن نمایید تا به نحو مطلوب تنظیم شود .

برای تنظیم بودجه به صورت مطلوب برنامه بودجه باید فرموله شده باشد تا بتوان تصمیم های روزانه را به خوبی اتخاذ کرد .

وقتی بودجه ای بسیار کم پیش بینی گردد بدیهی است موفقیت شما در سال آینده غیر ممکن خواهد بود .

وقتی بودجه بسیار زیاد پیش بینی گردد و شما دیگران را از منابع با ارزش محروم کنید آنها قادر به تامین منافع شرکت نخواهند بود .

۳٫ بودجه، منابع را برای نیازهای آتی تخصیص میدهد آینده را مدنظر قرار دهید . هرگز گذشته را مبنای آینده قرار ندهید .

.باید نیازهای خود را در دوره بودجه بندی مد نظر قرار دهید .مقایسه بودجه با سال گذشته و افزایش آن به میزان کم یک روش عمومی بودجه بندی است . البته یک راه برای شروع می باشد ولی این روش کافی نیست .شرکت های زیادی فرض می کنند که سال آینده نیز مانند امسال است و نجات یافتگان این قصه را تکرار می کنند .برنامه ریزی ساده نمی باشد سال آینده قطعا متفاوت از امسال است اما به چه طریق ؟

۴٫ بودجه باعث تخصیص منابع محدود برای رفع نیازها به صورت رقابتی است . بیش از آنچه دارید نخواهید بودجه را انباشته کنید .

منابع محدود

بودجه را بر اساس حالت خوش بینانه تقاضا کنید .

فرضیات بودجه را به طور شفاف بیان کنید . انباشتن بودجه فرآیند بودجه را به یک بازی تبدیل می کند که بازنده آن سازمان خواهد بود .

۵٫ مدیران موفق آنهایی نیستند که بیشترین بودجه را در اختیار دارند .مدیری موفق است که بهترین استفاده را از بودجه موجود می نماید . هرگز مدیران را بر اساس میزان بودجه ارزیابی نکنید . بلکه براساس چگونگی راندمان و بهره وری آنها در استفاده از منابع موجود بسنجید . مدیرانی که بیشترین بودجه را در اختیار دارند سرمشق قرار ندهید . از نگرش های محدود بپرهیزید و از واحد خود حمایت نمایید . کار تیمی را تشویق کنید .

۶٫ زمان به طور پیوسته جلو میرود بودجه و برنامه ریزی برای آینده باید یک فرآیند پیوسته باشد . بودجه بندی را فقط یک بار در سال انجام ندهید .بودجه فرآیندی است که باید آن را به طور پیوسته ارزیابی و بازنگری کنید . با تغییرات در محیط سازمانی بودجه را به طور مرتب مورد آزمایش و بازنگری قرار دهید هر سه ماه یکبار پیش بینی مجدد را برای دوازده ماه آینده انجام دهید .برای دستیابی به این مهم قطعا نیاز خواهد بود اسناد مالی را مرتب بررسی کرده و میزان هزینه ها ،درآمد ها و تمامی روند مالی را به جزییات در اختیار داشته باشید استفاده از نرم افزارهای حسابداری با جزییاتی که در اختیار مدیران قرار میدهد برای تصمیم گیری بهتر و دقیق تر میتواند راه گشا باشد .
به خاطر داشته باشید که نباید نسبت به آینده مطمئن بود .

 نرم افزارهای حسابداری

۷٫ بودجه بر اساس نیازهای آتی تعیین میشود نه بر اساس مخارج سال جاری . با هزینه نمودن بودجه باقیمانده در ماه های انتهای سال مبارزه نمایید.
جهت حمایت از بودجه خود در سال آینده منابع با ارزش مالی را با تلاشی غیر منطقی تلف ننمایید . دیگران را نیز آگاه کنید تا منابع مالی اضافی را در امور ضروری صرف نمایند .به خاطر داشته باشید بودجه سال آینده باید منطبق بر نیازهای سال آینده باشد نه مخارج امسال .

۸٫ بودجه ، منابع را بر اساس اولویت های جاری و هزینه های قابل انتظار تخصیص میدهد. این اولویت ها و هزینه ها ممکن است تغییر نماید .

بودجه را به عنوان یک مجوز جهت هزینه کردن تلقی نکنید .

کلیه هزینه ها را بررسی کنید :

 • آیا آن هزینه ضروری است ؟
 • آیا هزینه نمودن بهترین طریق است ؟
 • آیا اولویتها نیز تغییر نموده اند ؟
 • تجدید نظر در کلیه هزینه انجام می شود ؟

به خاطر داشته باشید منابع اضافی می توانند مسایل دیگر شرکت را حل نمایند .

عوامل کلیدی در قوانین طلایی بودجه بندی :

به تنهایی نمیتوانید موفق به تنظیم بودجه گردید . هر فردی باید متعهد به رویکرد جدید باشد . در تیم ممکن است افراد بدبینی وجود داشته باشند که نیاز به تغییر دادن بودجه را احساس نمایند . عوامل زیر را فراموش نکنید .

نگاه به آینده

 • روش مدیریت باز
 • بازنگری پیوسته
 • دقت
 • تعهد
 • جرح و تعدیل
 • تسلط بر بحران
 • رویکرد تیمی
 • آمادگی برای جذب بودجه .

سازمان ناب بخش سوم (به همراه فایل صوتی)

,
سازمان ناب بخش سوم

قسمت سوم (کاهش زمان سفارش تا تحویل/کاهش هزینه کل)

سازمان ناب ، هدف سوم: زمان سفارش تا تحویل به زمانی گفته می شود که برای تکمیل یک فعالیت از ابتدا تا انتها مورد نیاز بوده و کاهش آن یکی از اثربخش ترین راهها برای کاهش اتلاف و هزینه کل به حساب می آید . زمان های سیکل فرآیند می تواند به ۳ جزء اصلی تقسیم شوند که عبارتند از :

 1. زمان سیکل اجرا : به زمانی گفته می شود که برای تکمیل یک فرآیند کاری مانند تولید یک قطعه و یا تکمیل یک سفارش فروش مورد نیاز است.
 2. تاخیر گروهی : مدت زمانی است که یک فعالیت یا محصول بایستی در انتظار بماند تا سایر فعالیت ها و یا قطعات ایجاد شوند. به طور مثال مدت زمانی که یک قطعه ماشین کاری شده بایستی متوقف شود تا قطعه بعدی هم عملیات ماشین کاری را پشت سر گذارده و به صورت بچ درآیند و یا مدت زمانی که یک سفارش آماده شده و منتظر تکمیل سفارش بعدی است تا به اتفاق ارسال گردند .
 3. تاخیر فرآیند : مدت زمانی است که هر بچ تکمیل شده در انتظار می ماند تا فعالیت بعدی آغاز شود . به طور مثال مدت زمانی که یک مجموعه قطعات ماشین کاری شده باید در انبار بمانند تا فعالیت بعدی شروع شود و یا یک سفارش ثبت شده و مشتری باید معطل شود تا تائیدیه ارسال آن از مدیریت مربوطه اخذ گردد.

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

دانلود فایل صوتی مقاله

 

کاهش زمان سفارش تا تحویل

همزمان با بررسی روش هایی که می تواند زمان سفارش تا تحویل را برای تولید محصول و یا ارائه خدمات کاهش دهد، فرآیندهای زیر را هم به عنوان محدوده های بهبود در نظر داشته باشید .

طراحی مهندسی

 • طراحی مهندسی
 • اخذ سفارش
 • برنامه ریزی تولید
 • خرید
 • انجام سفارش
 • دریافت
 • تولید
 • بازرسی / دوباره کاری
 • بسته بندی
 • حمل و نقل
 • جمع آوری فاکتورها و پرداخت ها

در زیر لیستی از راه حل های محتمل برای کاهش زمان سفارش تا تحویل و اهداف هر راه حل ارائه شده است .این راه حل ها به ۳ گروه تقسیم شده اند که عبارتند از : طراحی محصول،ساخت و تامین

طراحی محصول

توجیه عقلی محصول در این مرحله خصیصه ها و متغیرهای یک محصول یا خدمت با هدف دستیابی مستقیم به نیازمندی و خواسته های مشتری تعیین می گردد.

طراحی محصول

ساخت

 • شبیه سازی فرآیند :این امکان به شما کمک میکند تا فرآیند مورد نظرتان را به صورت یک مدل درآورید و از این طریق اتلاف ها آشکار شده و میزان اثربخشی راه حل های پیشنهادی مشخص می گردد.

تاخیر با هدف تطابق محصول با نیاز مشتری .یعنی انتظار تا زمان اتمام سیکل تولید به منظور شکل دهی یا تغییر محصول مطابق با سلیقه مشتری

جریان مداوم یا تکی محصولات و اطلاعات :در این حالت قادر خواهید بود تاخیرات فرآیند و بچ های تولیدی را حذف نمایید.

راه حل های تکنولوژیکی نرم افزاری و سخت افزاری .به منظور کسب توانائی در خصوص کاهش و یا حذف اشتباهات

تعویض سریع در این حالت اندازه هر بچ محصول یا خدمت تا حد ممکن کوچک شده و بنابراین قادر خواهد بود به سفارشات مشتری سریع تر پاسخ دهید .

استاندارد سازی فرآیند .به معنای شناسائی منبع پیدایش اتلاف ها و سپس استانداردسازی بهترین روش اجرای عملیات با هدف حذف آنهاست .

تامین

با انجام تحلیل تقاضا /زنجیره تامین میتوانید اتلاف های مرتبط با لجستیک را شناسائی نمائید .در این حالت موجودی مازاد ناشی از طولانی بودن زمان انتظار که موجب تولید بیش از حد نیاز می شود مشخص میگردد .تحلیل های بخش حمل و نقل مشخص می کند که گاهی اوقات تولید بیش از حد نیاز به دلیل استفاده از تخفیف های حمل است . اما این تخفیف ها ضرورتا جبران کننده هزینه های ناشی از موجودی کالای مازاد نیستند .

چگونه می توان زمان سفارش تا تحویل را کاهش داد ؟

مراحل کاهش زمان سفارش تا تحویل شبیه گام هائی است که در خصوص حذف اتلاف ها برداشته شد .

 1. گروهی را با هدف کاهش زمان انتظار فعالیت ها از طریق تهیه نقشه جریان ارزش برای فرایند مورد نظر خود در قالب یک تیم تشکیل دهید .
 2. زمان مورد نیاز فرایندهای دارای ارزش افزوده را محاسبه نمائید .
 3. نقشه جریان ارزش را مرور کرده و نقاطی را که می توان در آنها زمان سفارش تا تحویل را کاهش داد علامت گذاری نمائید . میتوانید از روش های طوفان مغزی برای برابر نمودن زمان سفارش تا تحویل کل با زمان مورد نیاز برای گام های دارای ارزش افزوده که در قدم قبلی مشخص کرده اید استفاده کنید .
 4. آن دسته از عواملی که فرآیند شما را تحت فشار قرار میدهند مشخص نموده و برنامه ای برای حذف و یا مدیریت آنها تهیه نمائید به نحوی که اثربخشی فرایند افزایش یابد .
 5. شاخص هائی را تعریف کنید که قادر باشند مکان و زمان و تکرار فرآیند را مشخص نمایند .
 6. پس از این که برنامه ای جهت بهبود فرآیند تهیه کردید میزان بهبود را اندازه گیری نمائید .
 7. این فرایند را برای سایر فعالیت های ناکارای سازمان به کار بگیرید .

هدف چهارم کاهش هزینه کل

معنی این هدف چیست؟

برای موفقیت در مدیریت هزینه بایستی از مشارکت کلیه افراد سازمان بهره مند شوید .منظور از تلاش در خصوص کاهش هزینه کل یعنی هزینه کردن عاقلانه پول با هدف تولید کالا و خدمات .

برای کاهش هزینه های عملیاتی در یک سازمان ناب بایستی تنها به تولید اقلامی پرداخته شود که توسط مشتری سفارش داده شده باشند .اشتباه در این است که فکر کنیم تولید بیشتر ،هزینه های تجهیزات تولید (دارایی های ثابت )را سرشکن نموده و از این طریق باعث می شود که هزینه ها کم شوند زیرا این عمل هزینه های انبار و نگهداری کالاها موجب بالارفتن مجموع هزینه های سازمان خواهد شد .

قبل از تعیین فرصت های کاهش هزینه،باید اطلاعات لازم در مورد روش های ردیابی و تخصیص هزینه های سازمان را در اختیار اعضا تیم قرار داد تا در تصمیم گیری ها استفاده شوند .

ساختار هزینه ای شرکت ها معمولا شامل دو نوع هزینه های ثابت و متغییر است که در ذیل به طور خلاصه توضیح داده می شود :

هزینه های متغیر: به معنی هزینه انجام کار است .این هزینه ها در صورت تولید یک واحد محصول بیشتر و یا ارائه یک خدمت بیشتر افزایش می یابند . در فعالیت های تولیدی منظور از هزینه های متغیر بیشتر هزینه مواد است .

هزینه های ثابت .هزینه بقا یک شرکت است .این دسته از هزینه ها معمولا شامل هزینه های طراحی تبلیغات و سربار می باشد .

هزینه های ثابت با افزایش یا کاهش در تولید و خدمات تغییر نمیکنند .

روش های کاهش هزینه

روش های کاهش هزینه

می توان یکی از روش های ارائه شده زیر را برای تعیین محدوده های مناسب کاهش هزینه در خطوط تولید کالا و خدمات سازمان استفاده نمود .از روش هائی که در ادامه توضیح داده میشوند می توان برای تحلیل و تخصیص هزینه ها در فرآیند طراحی محصول جدید نیز استفاده کرد .

وضعیت رقابتی برای تعیین قیمت کالا یا خدمت جدید .

حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که قیمت گذاری بر حجم فروش و از این طریق بر میزان تولید موثر است . افزایش و کاهش حجم فروش بر هزینه های ثابت و متغییر محصول اثر دارد و مهم تراین که آیا در چنین شرایطی تولید محصول موردنظر برای شما به صرفه است یا خیر .

تعیین هزینه هدف .قیمت کالا یا خدماتی که در آینده قرار است عرضه شوند از این طریق مشخص شده و میزان سود قابل انتظار را تعیین نماید . هزینه هدف به ۳ بخش عمده تقسیم میشود که طراحان را قادر میسازد عوامل هزینه ای را به تولید/خدمت و اجزا و عملیات داخلی و خارجی تفکیک نمایند .

مهندسی ارزش .یک آزمون سیستماتیک عوامل هزینه است که هزینه کیفیت و استانداردهای قابلیت اطمینان را به همراه قیمت محاسبه می نماید . مهندسی ارزش عوامل هزینه را از طریق بررسی بر روی محصولاتی که باید نیاز ها و خواسته های مشتریان را برآورده سازد مطالعه می نماید.

این مطالعه همچنین ارزشهای مرتبط با هر وظیفه را در کل عمر محصول یا خدمت تخمین می زند.

تکنیکهای زیر برای تحلیل و بهبود هزینه های عملیاتی سازمان مفید می باشند:

هزینه یابی بر مبنای فعالیت. در این گونه سیستمها، مخارج مستقیم و غیرمستقیم ابتدا به فعالیتها و فرایندها تخصیص داده شده و سپس به محصولات، خدمات و مشتریان.برای مثال،ممکن است که سازمان شما بخواهد درصد هزینه هایی که به فعالیتهای مهندسی و تهیه مستندات یک گروه از محصولات تعلق گرفته را برای تعین سود آن محصولات محاسبه نماید. علاوه بر این، می توانید هزینه های غیرمستقیم تخصیص یافته به هر مشتری را هم محاسبه کنید که شما را در انجام تحلیل های مشتری- سودآوری یاری می نماید.

هزینه یابی کایزن (بهبود مستمر). تمرکز این بخش بر کاهش هزینه های صرف شده (خصوصا کاهش اتلافها و زمانها انتظار) در فرایند تولید محصولات و خدماتی است که در حال اجرا هستند.

نظارت بر هزینه. به این معنی که فعالیت های شما تا چه میزان به استانداردهای هزینه که توسط فرایندهای مهندسی یا مالی و براساس هدف گذاری هزینه ای و فعالیتهای کایزن بدست آمده وفادار است.

چگونه می توان هزینه ها را کاهش داد؟

۱٫در ابتدا مشخص کنید که تلاشهای انجام شده مربوط به خط تولید محصولات فعلی است یا خطوط تولید محصولات جدید

۲٫اگر در راستای بهبود هزینه های خطوط تولید محصولات و یا خدمات جدید گام بر می دارید، تکنیک هایی که برای شما مفید است عبارتند از قیمت گذاری هدف، هزینه یابی هدف و مهندسی ارزش.

۳٫در صورتی که هدف بهبود هزینه محصولات فعلی است، محصولات و فرایندهای با بیشترین هزینه را در نظر بگیرید. از روش های هزینه یابی بر مبنای فعالیت، هرینه یابی کایزن و نظارت بر هزینه برای ارزیابی اقدامات انجام شده بهبود هزینه استفاده نمایید.

نگارش رزومه خوب (به همراه فایل صوتی)

,
نگارش رزومه خوب

رزومه چیست؟

رزومه یا CV (Curriculum Vitae) متنی است حداکثر یک یا دو صفحه  در قالب فایل های  PDF و یا  Doc شامل اطلاعات و مشخصات فردی که قبل از مصاحبه در اختیار کارفرمایان قرار گرفته و به آنان امکان میدهد تا ارزیابی اولیه ای از توانایی های شغلی شما داشته باشند.

رزومه چیست؟

ارتباط رزومه با انتخاب کارفرما

کارفرمایان مایلند کارجویان را از روی تجربیات و توانائیهایشان گروه بندی و برای مصاحبه تلفنی و یا حضوری آن ها را دعوت کنند. بررسی رزومه متقاضیان باعث صرفه جویی در وقت کارفرمایان برای انتخاب افراد دارای انگیزه و توانایی بالا می شود. برای اینکه کارفرما متقاعد به انتخاب شما شود نیاز به یک رزومه کامل و بدون نقص دارید. رزومه شما باید حاوی اطلاعات مفید برای نشان دادن توانایی ها و ویژگی های فردی شما باشد.

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

 

دانلود فایل صوتی مقاله

 

در هر ارتباطی اولین برخورد نقش کلیدی  حیاتی در ادامه ارتباط دارد. رزومه شما اولین ملاقات حرفه ای شما با کارفرما است. کارفرما از طریق متن رزومه شما به شناخت ویژگی های رفتاری، سطح دانش، تحصیلات و تجربیات اجتماعی شما پی می برد. لذا دقت داشته باشید که انتخاب کلمات در رزومه شما  نشان دهنده سطح توانایی ها و تجربیاتتان در شغل مورد درخواست می باشد. از اینرو ،نوشتن یک رزومه‏ تأثیرگذار، چالشی است که تمامی کارجویان با آن مواجه هستند. فهرست کردن سوابق تحصیلی و کاری و اطلاعات تماس برای هر کارجویی آسان است اما کارفرمایان در ثانیه های ابتدایی مطالعه یک  رزومه تصمیم میگیرند که آن را تا آخر مطالعه کنند و یا گزینه های بعدی را مورد بررسی قرار دهند. در اینجا اهمیت مقدمه رزومه مشخص می‏‌شود. در واقع روش نگارش مقدمه رزومه، تعیین می‏‌کند که برای مصاحبه دعوت می‏‌شوید یا رزومه‏ شما نادیده گرفته می‏‌شود. سه راه برای تدوین مقدمه‏ رزومه وجود دارد.

ارتباط رزومه با انتخاب کارفرما

هر یک از این روش‏‌ها، برای افراد خاصی مناسب است. در صورتی که سابقه کاری شما یک یا دو سال است و قصد دارید وارد بازار کار شوید در رزومه خود به اهداف شغلی اشاره کنید. کسانی که مهارت‏‌ها و دست‏‌آوردهای فراوانی دارند و می‏‌خواهند زمینه کاری خود را تغییردهند، توانایی‏‌ها و مهارت‏‌های خود را ارائه می دهند. پروفایل یا نمایه‏ حرفه‌‏ای، ترکیبی از بهترین‏‌های دو روش قبل است. پروفایل حرفه‏‌ای برای کسانی که مهارت‏‌ها و سوابق شغلی متعددی دارند به کار می‏‌رود.

ساختار استاندارد رزومه

شیوه های متفاوتی برای نگارش رزومه وجود دارد و هرکس با توجه به هدفی که از نگارش رزومه دارد، شیوه خاصی را انتخاب می کند. اِریک هیلدِن (Eric Hilden) در سال ۲۰۱۰ نظرسنجی‌ای با موضوع رزومه انجام داد تا بداند کارفرمایان به کدام بخش‌های رزومه اهمیت بیشتری می‌دهند. در این نظرسنجی، بیش از ۲۰۰۰ کارفرما از طریق ایمیل مورد پرسش قرار گرفتند. نتایج نظرسنجی نشان داد کارفرمایان به بخش‌های زیر اهمیت بیشتری می‌دهند:

اطلاعات فردی، تحصیلات و توانمندی ها، تجارب حرفه ای، علاقه مندی ها ، مهارت ها،  معرف ها

1. اطلاعات شخصی(Personal Details)

در ادامه به معرفی و بررسی بخش های موردنیاز یک رزومه می پردازیم:

۱-اطلاعات شخصی (Personal Details)  

اغلب رزومه ها با این بخش شروع می شود. نام و نام خانوادگی کامل ، تاریخ تولد(درج دقیق ماه و روز آن غیر ضروری است)، شماره تلفن ،پست الکترونیک و آدرس شخصی (به منظور حفظ حریم شخصی می توانید محدوده سکونت خود را مشخص کنید.) اطلاعات این بخش را دقیق وارد کنید ، هرگونه اشتباه موجب عدم انتخاب شما برای مرحله مصاحبه می شود.

۲-پروفایل شخصی (Personal Profile)      

وارد کردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است زیرا در سایر بخش های رزومه به طور جزئی تر تصویری کلی و گویا از شما ذکر می شود.

۳-تحصیلات و توانایی های علمی (Education and Qualifications)  

این بخش سرمایه کسانی است که سوابق کاری زیادی ندارند. تمام سوابق تحصیلی و علمی خود را  از دیپلم دبیرستان و نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرک تحصیلی ، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی ، عنوان پایان نامه و پروژه خود را در هر مقطع تحصیلی را بنویسید. می توانید معدل خود را در هر مقطع تحصیلی قید کنید. اگر در حال حاضر مشغول گذراندن دوره ای هستید آن را ذکر کنید. سایر دوره های علمی – کابردی که در کنار تحصیلات دانشگاهی گذرانده اید را هم حتماً بنویسید.

۴-توانمندی ها و مهارت ها (Skills and Abilities)

پس از ذکر تحصیلات و سوابق حرفه ای خود به بیان مهارت هایتان بپردازید. این مهارت ها می تواند شامل مهارت های فردی (مسئولیتهای اجتماعی، کار گروهی،خلاقیت و نظم) ، مهارت های فنی -تکنولوژیکی( کار با نرم افزارهای تخصصی) و میزان آشنایی با زبان های خارجی باشد.

۵-سوابق شغلی  (Skills and Work Experiences)   

در این بخش به تمام مسئولیت های شغلی که تاکنون پذیرفته اید(هرچند به شغلی که اکنون برای آن درخواست می دهید مرتبط نباشد) اشاره کنید. تمام سوابق شغلی خود ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذکر نام و تلفن یا آدرس محل کار ، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود.

۶-انتشارات و مقالات (Publications)     

لیستی از فعالیت های خود در زمینه انتشار کتب و مقالات برحسب تاریخ ارائه دهید. تجربه شرکت در کنفرانس های علمی و تخصصی به همراه نام و تاریخ برگزاری را قید نمائید. می توانید خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه  کنید.

۷-سایر اطلاعات (Additional Information)   

نگارش این قسمت ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیحی جانبی روی سوابق تحصیلی و شغلی خود بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید.

۸-علائق (Interests)  

فهرستی از علایق خود در زمینه های فوق برنامه از جمله  ورزش یا هنر  یا سوابق حرفه ای مربوطه را در این بخش بنویسید .

۹-معرف ها (References)   

معمولا اعلام دو معرف کافی است: یک معرف تحصیلی (شاید استاد راهنمای پروژه) و یک معرف شغلی (شاید یکی از کارفرمایان قبلی‌). اطلاعات مربوط به معرفین خود از جمله نام ، رتبه ، درجه تحصیلی ، آدرس یا تلفن را در این بخش ذکر کنید . این معرف ها معمولا همان معرفینی هستند که توصیه نامه های دانشجویان را تکمیل می نمایند. قبل از وارد کردن نام افراد در این لیست، از آن­ها اجازه بگیرید.

در آخر

 • از زیاد نوشتن و بزرگنمایی پرهیز کنید ، بهترین حجم رزومه  دو  روی یک کاغذ A4  است !
 • سوابق تحصیلی و شغلی خود را کامل نوشته و نسخ آن را نزد خود نگه دارید .

هرگز تسلیم نشو (فیلم های آموزشی TED)

,
هرگز تسلیم نشو (فیلم های آموزشی TED)

سخنران : دیانا نیاد

قدرت اراده…!!!! دیانا نیاد شناگری است که در ۶۰ سالگی توانست مسافت ۱۷۷ کیلومتری بین کوبا و فلوریدا را با شنا طی کند.
او یک بار در دهه ی بیستِ زندگی اش این مسیر را امتحان کرده و به خاطر مسمومیّت در اثرِ حمله ی ستاره های دریایی شکست خورده بود؛
امّا بعد از چهل سال، وقتی به شصت سالگی رسید، تصمیم گرفت یک بارِ دیگر این شنایِ طولانی را امتحان کند.
او جزوِ زنانی است که از دید جامعه “پیر و از کارافتاده” هستند، امّا با قدرت اراده ی خود کاری را انجام داد که جوان ها را حیرت زده کرد.

موضوع سخنرانی :

راهی پیدا کن…در شبی کاملا تاریک،علی رغم گزیده شدنش توسط عروس دریایی و خفه شدنش از آب نمک ، در حالی که با خودش آواز میخواند و دچار توهم بود. دیانا نید به شنا کردن ادامه داد. و اینطوری بود که بالاخره به هدف مادام العمرش بعنوان ورزشکار رسید: شنای مسافت حداکثر ۱۶۰ کیلومتر در عرض اقیانوس از کوبا به فلوریدا— در سن ۶۴ سالگی!

او اولین کسی است که این مسیر را بدون قفسه محافظ در برابر حمله کوسه ها به پایان رسانده و می تواند الهام بخش بسیاری بخصوص زنان باشد. او مدت ۳۵ سال برای رسیدن به این خواسته اش تلاش کرده بود و ۴ بار شکست

خورد . او در وبسایت خود این خواسته اش را” فراتر از رویاها ” یاد می کرد.

فکر می کنم که موفقیت با شکوه دیانا می تواند درسهای مهمی را به زنان بدهد.بر خلاف عقیده بسیاری که فکر می کردند ، او برای رسیدن به نقطه پایانی بسیار پیر است( علی رغم خطرات موجود در مسیر مثل عروس های دریایی سمی و یا کوسه ها ) ،

دیانا ثابت کرد که داشتن پشتکار، اراده و تعهد عمیق به خواسته ها می تواند مشکل سن را به زانو در بیاورد.

ارائه ناب به سبک استیو جابز

,
ارائه ناب به سبک استیو جابز

ارائه ناب به سبک استیو جابز کتابی است که نویسنده آن کارماین گالوا می باشد. کارماین گالو مربی روابط اجتماعی و ارتباطات در چندین شرکت مطرح دنیاست. کتاب وی با عنوان «اسرار نوآوری های استیو جابز» برنده جایزه یکی از بهترین کتاب های کسب و کار سال ۲۰۱۲ شد. در این مقاله سعی داریم خلاصه ای از نکات کتاب ارائه ناب به سبک استیو جابز را بازگو کنیم، تا بتوانید با استفاده از چند تکنیک مهم و ساده در کسب و کار خود مشتریان بیشتری را جذب نمایید.

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

دانلود فایل صوتی مقاله

چگونه در مقابل هر مخاطبی بی نظیر باشیم؟

یک فرد ممکن است ایده بزرگ و کاملا متفاوتی داشته باشد؛ اما مادامی که نتواند آن را ارائه کند، هیچ ارزشی نخواهد داشت.

کتاب « ارائه ناب به سبک استیو جابز »، بهترین ارائه های استیو جابز را انتخاب کرده و تکنیک های دقیقی که او برای جذب مخاطبین به کار می گرفت را مورد بررسی قرار داده است. این کتاب در مورد استیو جابزی نیست که رئیس یک شرکت می باشد، بلکه در مورد استیو جابزی است که قدرت برقراری ارتباط دارد. چیزی که شما در این کتاب می آموزید آن است که استیو جابز یک سخنران با جاذبه مغناطیسی است که ایده هایش را با استعداد خاصی به مشتریان ارائه می کند؛ شما به عنوان یک مدیر و یا یک فروشنده، به جز اینکه باید بر اطلاعات و دانش کسب وکار خود تسلط داشته باشید، باید نحوه ارائه محصولات و خدمات خود را به صورتی حرفه ای و تاثیر گذار بدانید.

سخنران فوق العاده

اگر شما بیاموزید که جابز چگونه معروف ترین ارائه هایش را انجام داده است، متوجه خواهید شد که این نیروهای استثنایی برای شما نیز در دسترس می باشند. شما می توانید مهارت های او را فرا بگیرید و تکنیک هایی که موجب جذب بیشتر مخاطبینش شدند را به کار بندید، به شرط آن که سه اصل را دنبال کنید اول آن که یک داستان یا نمایشنامه خلق کنید. دوم، تجربیات خود را منتقل کنید و سوم آن که موارد مهم را دسته بندی کنید. به کارگیری این تکنیک ها به شما کمک می کند تا ارائه بی نظیر خودتان را بسازید و به شما ابزاری می دهد تا ایده های تان را متقاعد کننده تر از آن چه تصور می کردید به مخاطبین ارائه کنید.

اگر می خواهید ایده های تان را به شکلی موثر بفروشید و برای خریدشان ایجاد انگیزه کنید، قدم اولی که باید بردارید خلق یک داستان یا یک طرح است. موفقیت در این مرحله یک سخنران فوق العاده را از یک سخنران معمولی متمایز می کند.

برنامه ریزی کنید

قبل از این که نرم افزارهای ارائه را باز کنید، برنامه ریزی کنید. ایده های تان را بر روی کاغذ یا وایت برد ترسیم کنید. این روش به شما کمک می کند آن چه را در ذهن دارید به راحتی پیاده سازی کنید. از ۹ عنصر اصلی در ساخت ارائه استفاده کنید. این ۹ عنصر شامل:

۱٫ عناوین:

مطلب مهمی که شما می خواهید با مخاطبین خود در میان بگذارید چیست؟ هنگامی که استیو جابز از ایفون پرده برداری نمود، اعلام کرد: امروز اپل، تلفن را دوباره اختراع کرد.

۲. بیانیه اشتیاق:

سخنران بایستی ارائه خود را با شور و اشتیاق انجام دهد. برای ایجاد بیانیه اشتیاق دقایقی را صرف تکمیل این جمله کنید: «من، در خصوص این محصول شرکت، ابتکار عمل، ویژگی و…] بسیار هیجان زده هستم، به این دلیل که…

۳. پیام اصلی:

۳ پیام اصلی که قصد دارید مخاطبین شما آنها را دریافت کنند، بنویسید.

۴. استعاره ها و تشبیهات:

استعاره، کلمه یا عبارتی است که بر اساس شباهت میان آن کلمه با یک عبارت دیگر، به جای آن عبارت دیگر استفاده می شود. جابز در یکی از مصاحبه هایش چنین عنوان می کند: کامپیوتر برای من قابل توجه ترین ابزاری است که تا کنون وجود داشته، کامپیوتر معادل یک دوچرخه برای ذهن ماست.

دموها یا نمونه های نمایشی

۵. نمایش:

دموها یا نمونه های نمایشی، قسمت بزرگی از اسلایدهای ارائه استیو جابز را تشکیل می داد.

۶. استفاده از شرکا:

جابز همواره صحنه را با کسانی که در موفقیت تجاری اپل نقش داشتند، تقسیم می کرد. در سپتامبر سال ۲۰۰۵ جابز اعلام کرد که همه البوم های مدونا بر روی آی تونز عرضه می شود. این خواننده معروف لحظاتی بعد از طریق وب کم بر روی صفحه نمایش ظاهر شد و به شوخی گفت هر چه تلاش کرده نتوانسته آهنگ های خودش را از آی تونز دانلود کند.

۷٫ تاییدیه مشتریان:

درست مانند مصاحبه کنندگان برای استخدام که به دنبال مدرکی برای صحت گفته هایتان می گردند، مشتریان به دنبال شنیدن داستان های موفقیت شما هستند.

۸٫ کلیپ های ویدوئی

جابز اغلب از ویدیو کلیپ در هنگام سخنرانی هایش استفاده می کرد.

۹٫ ابزارهای فیزیکی مورد استفاده در صحنه نمایش:

در ۱۴ اکتبر سال ۲۰۰۸، استیو خط تولید مک بوک جدید را که از یک قطعه آلومینیم ساخته شده بود معرفی کرد. پس از اینکه جابز در خصوص فرایند تولید صحبت کرد، کارکنان اپل، نمونه ای از فریم ساخته شده رابه مخاطبین نشان دادند تا آنها بتوانند خودشان لمس کنند. به کارگیری این المان ها در صحنه نمایش، از شنیدن آن به مراتب بسیار بهتر است.

نکات بیان شده از کتاب ارائه ناب به سبک استیوجابز، تضمین می کند شما می توانید در زمان ارائه محصولات و خدمات خود بر روی مشتری تاثیرگذار بوده و به اهدافتان برسید.

حافظه فعال (فیلم های آموزشی TED)

,

سخنران : پیتر دولیتل

استاد روانشناسی آموزشی در دانشکده آموزش و پرورش در ویرجینیا فناوری و مدیر اجرایی مرکز توسعه آموزش و تحقیقات آموزشی

موضوع سخنرانی :حافظه فعال

حافظه فعال بخشى از هوشیارى اى است که همیشه از آن آگاهی داریم و خوب است بدانید که حتى در همین لحظه من و شما مشغولش هستیم .
این حافظه فعال دارای اجزائی است که می توانیم تجربه هاى لحظه اى و دانش را ذخیره کنیم، به خوبی ارتباط برقرار کنیم و یا توانایی حل مسئله و تفکر انتقادى را داشته باشیم.

حافظه فعال به ما اجازه مى دهد که تجربه ى آنى مان را موشکافى کنیم و در حالى که به جلو حرکت مى کنیم معنى دنیاى اطرافمان را درک کنیم .در این سخنرانی تد نیز بررسی می کنیم که چگونه “حافظه کاری” معنی دنیا را درک می کند .

دولیتل بر این باور است که زندگى خیلى سریع به سمت ما پیش مى آید و ما باید به سرعت ازتجربه ها، معنا استخراج کنیم اما به دلیل محدودیت هاى حافظه فعال با مشکل مواجه مى شویم .

نمونه هایی از محدودیت هاى حافظه کارى محدود بودن در ظرفیت ، استمرار و تمرکز است که در این سخنرانی راهکارهایی برای بهبود عملکرد حافظه ی فعال را بررسی می کنیم.

شما می توانید بهترین سخنرانی های TED را به صورت دوبله فارسی در سایت ایران تداکس ببینید

www.irantedx.com

ایران تداکس مرجع فیلم های تد در زمینه کسب و کار،کارآفرینی ، توسعه فردی با دوبله فارسی

برای دانلود فیلم برروی لینک زیر کلیک کنید

دانلود فیلم آموزش تد