مرگ درخت ،مرگ زندگی

,
مرگ درخت ،مرگ زندگی

چشمان خود را چند لحظه ببندید خود را در وسط یک جنگل با درختان تنومند تصور کنید .  ریه های خود را از هوای سرشار از اکسیژن پر و خالی کنید و نفس عمیقی بکشید، صدای پرندگان را میشنوید ؟ نسیم مطبوعی که به گونه هایتان میخورد؟ چشمانتان را باز می کنید، انبوه درختان با شکوه هستند که این زیبایی را آفریدند نعمت زیبا و پر از سود و فایده ای به نام جنگل . تک تک درختانی که در طی سال ها رشد پیدا کردند و طبیعت زیبا را برای لذت بشریت فراهم نمودند .کمی پیش برویم از دور دست صدای تبر و اره ها را می شنویم اندکی بعد صدای سهمگین سقوط یک درخت کهنسال و تنومند. درخت بعدی ،بعدی و ……

بیایید بار دیگر به سفر خیال برویم ،زمینی خشک ،بدون درخت ،بدون اکسیژن ،با زیستگاه نابود شده حیوانات منطقه جنگلی ، و زمینی که روزی زیبا بود و دیگر جایی برای زندگی نیست .

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

دانلود فایل صوتی مقاله

مرگ درخت ،مرگ زندگی

خیالی که دور از واقعیت نخواهد بود اگر به  طریقی که بشر امروزه در پیش گرفته ادامه دهد . همه این ها در زمینی بدون درخت …

سالانه حدود  پانزده میلیون درخت برای تولید کاغذ بریده می شود .برای تولید یک تن کاغذ باید ۱۷ درخت تنومند قطع گردد . و ادامه این روند بدون فکر چاره یعنی مرگ زندگی .

چه باید کرد وقتی بخشی از زندگیمان با مصرف کاغذ گره خورده است و بخشی دیگر با درخت عزیز .

مصرف کاغذ ابعاد مختلفی دارد از تحصیل فرزندانمان گرفته،چاپ کتاب ها و مجلات مختلف ، اداره ها و کسب و کارها و زندگی روزمره .

سخت نخواهد بود اگر برای نجات زندگی و صرفه جویی در مصرف کاغذ بخواهیم چاره ای بیندیشیم.

مرگ درخت ،مرگ زندگی

فرهنگ سازی، بالابردن سطح آگاهی مردم و مشارکت به عنوان یکی از فرزندان زمین و پذیرش اهمیت موضوع صرفه جویی در کاغذ و حفاظت از درختان گام اول این راه نجات بخش است. کودکان همیشه بهترین نقش را برای پیشرفت جامعه دارند و باید از مدارس و مهد کودک ها و از طریق برنامه های کودکانه و آموزشی صرفه جویی و استفاده درست از کاغذ را به کودکان اموزش داد تا در آینده حافظ زمین باشند.

همیشه و همیشه به فرهنگ مطالعه برای پیشرفت جوامع و رشد انسان ها تاکید شده و کتاب خوب از دارایی های با ارزش هر جامعه است .اما چاپ کتاب ها یکی از منابع  وسیع مصرف کاغذ است.

 مصرف زیاد کاغذ

ورق زدن مجلات  یا کتاب و نوشیدن چای داغ وخواندن موضوع های مورد علاقه هر فرد بی شک تجربه ی لذت بخشی است ،اما با توجه به مصرف زیاد کاغذ و قطع درختان میشود گاهی از لذت ورق زدن کتاب بگذریم و جا برای تکنولوژی باز کنیم و از کتاب های الکترونیکی استفاده کنیم  .کتاب های صوتی با صداهای دلنشین نیز از گزینه های دیگر لذت بردن از کتاب است .

فضاهای اشتراکی جهت مبادلات کتاب ،دقت در حمل و نقل کتاب هایی چاپی از چاپ خانه ها و مراقبت صحیح از کتاب ها نیز میتواند در راستای صرفه جویی مفید واقع شود .

استفاده از تکنولوژی و جایگزینی وسایل الکترونیکی به جای کاغذ نیز در کسب و کارها و سازمان ها موثر باشد .

و در آخر به عنوان حامی و فرزند مادر زمین کاشت نهال و درخت را فراموش نکنیم و و باجان و دل از درختان سرمایه های زندگی محافظت کنیم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *