نگارش رزومه خوب (به همراه فایل صوتی)

,
نگارش رزومه خوب

رزومه چیست؟

رزومه یا CV (Curriculum Vitae) متنی است حداکثر یک یا دو صفحه  در قالب فایل های  PDF و یا  Doc شامل اطلاعات و مشخصات فردی که قبل از مصاحبه در اختیار کارفرمایان قرار گرفته و به آنان امکان میدهد تا ارزیابی اولیه ای از توانایی های شغلی شما داشته باشند.

رزومه چیست؟

ارتباط رزومه با انتخاب کارفرما

کارفرمایان مایلند کارجویان را از روی تجربیات و توانائیهایشان گروه بندی و برای مصاحبه تلفنی و یا حضوری آن ها را دعوت کنند. بررسی رزومه متقاضیان باعث صرفه جویی در وقت کارفرمایان برای انتخاب افراد دارای انگیزه و توانایی بالا می شود. برای اینکه کارفرما متقاعد به انتخاب شما شود نیاز به یک رزومه کامل و بدون نقص دارید. رزومه شما باید حاوی اطلاعات مفید برای نشان دادن توانایی ها و ویژگی های فردی شما باشد.

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

 

دانلود فایل صوتی مقاله

 

در هر ارتباطی اولین برخورد نقش کلیدی  حیاتی در ادامه ارتباط دارد. رزومه شما اولین ملاقات حرفه ای شما با کارفرما است. کارفرما از طریق متن رزومه شما به شناخت ویژگی های رفتاری، سطح دانش، تحصیلات و تجربیات اجتماعی شما پی می برد. لذا دقت داشته باشید که انتخاب کلمات در رزومه شما  نشان دهنده سطح توانایی ها و تجربیاتتان در شغل مورد درخواست می باشد. از اینرو ،نوشتن یک رزومه‏ تأثیرگذار، چالشی است که تمامی کارجویان با آن مواجه هستند. فهرست کردن سوابق تحصیلی و کاری و اطلاعات تماس برای هر کارجویی آسان است اما کارفرمایان در ثانیه های ابتدایی مطالعه یک  رزومه تصمیم میگیرند که آن را تا آخر مطالعه کنند و یا گزینه های بعدی را مورد بررسی قرار دهند. در اینجا اهمیت مقدمه رزومه مشخص می‏‌شود. در واقع روش نگارش مقدمه رزومه، تعیین می‏‌کند که برای مصاحبه دعوت می‏‌شوید یا رزومه‏ شما نادیده گرفته می‏‌شود. سه راه برای تدوین مقدمه‏ رزومه وجود دارد.

ارتباط رزومه با انتخاب کارفرما

هر یک از این روش‏‌ها، برای افراد خاصی مناسب است. در صورتی که سابقه کاری شما یک یا دو سال است و قصد دارید وارد بازار کار شوید در رزومه خود به اهداف شغلی اشاره کنید. کسانی که مهارت‏‌ها و دست‏‌آوردهای فراوانی دارند و می‏‌خواهند زمینه کاری خود را تغییردهند، توانایی‏‌ها و مهارت‏‌های خود را ارائه می دهند. پروفایل یا نمایه‏ حرفه‌‏ای، ترکیبی از بهترین‏‌های دو روش قبل است. پروفایل حرفه‏‌ای برای کسانی که مهارت‏‌ها و سوابق شغلی متعددی دارند به کار می‏‌رود.

ساختار استاندارد رزومه

شیوه های متفاوتی برای نگارش رزومه وجود دارد و هرکس با توجه به هدفی که از نگارش رزومه دارد، شیوه خاصی را انتخاب می کند. اِریک هیلدِن (Eric Hilden) در سال ۲۰۱۰ نظرسنجی‌ای با موضوع رزومه انجام داد تا بداند کارفرمایان به کدام بخش‌های رزومه اهمیت بیشتری می‌دهند. در این نظرسنجی، بیش از ۲۰۰۰ کارفرما از طریق ایمیل مورد پرسش قرار گرفتند. نتایج نظرسنجی نشان داد کارفرمایان به بخش‌های زیر اهمیت بیشتری می‌دهند:

اطلاعات فردی، تحصیلات و توانمندی ها، تجارب حرفه ای، علاقه مندی ها ، مهارت ها،  معرف ها

1. اطلاعات شخصی(Personal Details)

در ادامه به معرفی و بررسی بخش های موردنیاز یک رزومه می پردازیم:

۱-اطلاعات شخصی (Personal Details)  

اغلب رزومه ها با این بخش شروع می شود. نام و نام خانوادگی کامل ، تاریخ تولد(درج دقیق ماه و روز آن غیر ضروری است)، شماره تلفن ،پست الکترونیک و آدرس شخصی (به منظور حفظ حریم شخصی می توانید محدوده سکونت خود را مشخص کنید.) اطلاعات این بخش را دقیق وارد کنید ، هرگونه اشتباه موجب عدم انتخاب شما برای مرحله مصاحبه می شود.

۲-پروفایل شخصی (Personal Profile)      

وارد کردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است زیرا در سایر بخش های رزومه به طور جزئی تر تصویری کلی و گویا از شما ذکر می شود.

۳-تحصیلات و توانایی های علمی (Education and Qualifications)  

این بخش سرمایه کسانی است که سوابق کاری زیادی ندارند. تمام سوابق تحصیلی و علمی خود را  از دیپلم دبیرستان و نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرک تحصیلی ، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی ، عنوان پایان نامه و پروژه خود را در هر مقطع تحصیلی را بنویسید. می توانید معدل خود را در هر مقطع تحصیلی قید کنید. اگر در حال حاضر مشغول گذراندن دوره ای هستید آن را ذکر کنید. سایر دوره های علمی – کابردی که در کنار تحصیلات دانشگاهی گذرانده اید را هم حتماً بنویسید.

۴-توانمندی ها و مهارت ها (Skills and Abilities)

پس از ذکر تحصیلات و سوابق حرفه ای خود به بیان مهارت هایتان بپردازید. این مهارت ها می تواند شامل مهارت های فردی (مسئولیتهای اجتماعی، کار گروهی،خلاقیت و نظم) ، مهارت های فنی -تکنولوژیکی( کار با نرم افزارهای تخصصی) و میزان آشنایی با زبان های خارجی باشد.

۵-سوابق شغلی  (Skills and Work Experiences)   

در این بخش به تمام مسئولیت های شغلی که تاکنون پذیرفته اید(هرچند به شغلی که اکنون برای آن درخواست می دهید مرتبط نباشد) اشاره کنید. تمام سوابق شغلی خود ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذکر نام و تلفن یا آدرس محل کار ، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود.

۶-انتشارات و مقالات (Publications)     

لیستی از فعالیت های خود در زمینه انتشار کتب و مقالات برحسب تاریخ ارائه دهید. تجربه شرکت در کنفرانس های علمی و تخصصی به همراه نام و تاریخ برگزاری را قید نمائید. می توانید خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه  کنید.

۷-سایر اطلاعات (Additional Information)   

نگارش این قسمت ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیحی جانبی روی سوابق تحصیلی و شغلی خود بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید.

۸-علائق (Interests)  

فهرستی از علایق خود در زمینه های فوق برنامه از جمله  ورزش یا هنر  یا سوابق حرفه ای مربوطه را در این بخش بنویسید .

۹-معرف ها (References)   

معمولا اعلام دو معرف کافی است: یک معرف تحصیلی (شاید استاد راهنمای پروژه) و یک معرف شغلی (شاید یکی از کارفرمایان قبلی‌). اطلاعات مربوط به معرفین خود از جمله نام ، رتبه ، درجه تحصیلی ، آدرس یا تلفن را در این بخش ذکر کنید . این معرف ها معمولا همان معرفینی هستند که توصیه نامه های دانشجویان را تکمیل می نمایند. قبل از وارد کردن نام افراد در این لیست، از آن­ها اجازه بگیرید.

در آخر

  • از زیاد نوشتن و بزرگنمایی پرهیز کنید ، بهترین حجم رزومه  دو  روی یک کاغذ A4  است !
  • سوابق تحصیلی و شغلی خود را کامل نوشته و نسخ آن را نزد خود نگه دارید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *