دایناسور نباش (مدیریت تغییر)

,
دایناسور نباش (مدیریت تغییر)

“نسل دایناسورها منقرض شد ولی ماموت ها خود را با وضعیت جدید هماهنگ نمودند و نجات یافتند .”

هرساله زمین  با دوران و چرخش خود ،تغییرات زیادی را به وجود می آورد که باعث بهت و حیرت آدمی می گردد. زمستان درختان برگ های خود را میریزند ، مجددا در بهار برگ های تازه به وجود می آیند و بعضی حیوانات مثل سمور پوست عوض می کنند .

چگونه ما انسانها سالیان در مقابل این تغییرات دوام آوردیم ؟در موقع مناسب عکس العمل نشان می دهیم ،نوع لباس هایمان در فصول مختلف تغییر می کند و با توجه به درجه هوا از وسایل گرمایی یا سرمایی استفاده می کنیم .سلامت و دوام ما بستگی به مدیریت تغییرات در فصول مختلف دارد .

دایناسور نباش (مدیریت تغییر)

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

دانلود فایل صوتی مقاله

آمادگی برای تغییر  در کسب و کار

فضای کسب و کار امروزی به واسطه پیشرفت سریع تکنولوژی نسبت به گذشته بیشتر دستخوش تغییرات  است و با وجود رقبایی که هر لحظه گوی سبقت در بازار را از ما می ربایند باید به عنوان مدیر یک  سازمان و کسب و کار دایما در حال رصد شرایط بوده و نسبت به تغییرات  بازار آماده بود و شناخت لازم را داشت تا در صورت لزوم تغییرات  را اعمال نموده و بتوان بقای کسب کار و سازمان خود را تضمین کنیم .

اجرای تغییرات در کسب و کار قطعا ساده نخواهد بود و نیازمند پیش نیازها و زیرساخت های قوی و آمادگی است .

حرکت های کسب و کار با آگاهی دادن به سرمایه انسانی و ایجاد فرهنگ سازمانی صحیح  و در راستای ساختار، استراتژی و فرایند و سیستم، کسب و کار می تواند تغییر را آغاز کند . این تغییرات میتواند موفقیت آمیز بوده و کشتی کسب و کار  را به جلو پیش برده و به سوی منافع بلند مدت سوق دهد . این همان موضوعی است که “مدیریت تغییر ” نامیده می شود .

اما به راستی پیش نیاز های این همسویی با تغییرات چیست؟

طی تحقیقات انجام شده و تجربیات سازمان های پیشرو  در یک مدیریت تغییر موفق باید نیروی انسانی را با خود همراه نموده و همچنین جایگاه یک پروژه تغییر، باید در محل مطلوب باشد به نحوی که موفقیت اجرا را حداکثر نماید .

همپوشانی منافع فردی ،فرهنگ سازمانی و برنامه تغییر از الزامات اجرای یک برنامه تغییر موفق است .

دیدگاه کارشناسان

دیدگاه کارشناسان

 • تحقیقات زیادی در مورد اجرای موفقیت آمیز تغییر انجام شده است .نظرات و عقاید تعدادی از مدیران که مرشد و رهبر مدیریت تغییر محسوب می شوند شناسایی شده است .در ذیل به خلاصه یافته ها به صورت کلیدی و کاربردی اشاره ای داریم :

خانم (( رزابت  موس کانتور )) پروفسور دانشگاه هاروارد محقق در حوزه مدیریت تغییر توصیه های خود را در این زمینه به شرح زیر اعلام می دارد :

 1. سازمان را تجزیه و تحلیل و ضرورت تغییر را بررسی کنید .
 2. تغییرات را تقویت و نهادینه کنید .
 3. یک آرمان مشترک با یک جهت مشخص برای تغییر ارائه کنید .
 4. از گذشته جدا شوید .
 5. از نقش یک رهبری قوی پشتیبانی نمایید .
 • سازمان توسعه منابع ، یک سازمان آمریکایی که توسط ((داریل کورنر )) تاسیس شده و تخصص آن در مدیریت تغییر است ،با ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی گسترده برای مدیریت تغییر ،چهار مرحله زیر را توصیه می کند :
 1. پشتیبانی تعهد
 2. مهارت های سازمانی
 3. اهداف مقاومت
 4. اتحاد فرهنگی
 • آقای (( بکوارد ارستویل )) پروفسور دانشگاه ام -آی- تی آمریکا ،هفت شرط زیر را برای موفقیت در تغیر پیشنهاد می کند :
 1. آرمان سازمان وجهت به سوی آرمان مذکور
 2. برداشت شفاف از شخصیت سازمان
 3. شناخت روابط خارجی در سازمان
 4. طراحی سناریوهای شفاف و قابل اجرا
 5. ساختارهای قابل انعطاف
 6. استفاده موثر از تکنولوژی
 7. تشویق نیروی انسانی که در راستای اهداف سازمان حرکت می کنند.

آنچه که از خلاصه نظرات و دیدگاه کارشناسان برداشت می شود این است که ایجاد تغییر یک پروسه مشکل است و هر چه پیش بروید مشکلات بیشتر نمایان می شوند و هرچه ارتباط تغییر با فرهنگ سازمانی کمتر باشد ،موفقیت کمتر می شود . از طرفی ارتباطات کلید اصلی تغییر است و ضروری است گروهی از افراد سازمان خود را مامور کنترل ایجاد این تغییر نمایند. و از همه مهم تر، یک تغییر اصولی و اثر بخش به پشتیبان قوی و آگاه نیاز دارد .

نویسنده : الهه خدابخشی مشاور و تحلیلگر کسب و کار

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *